Porady i inspiracje

Terapia manualna kręgosłupa – co to jest?

Coraz więcej osób prowadzi siedzący tryb życia. Osiem godzin za biurkiem w pracy, a potem bierny odpoczynek na kanapie przed telewizorem? Nic dziwnego, że kręgosłup odmawia posłuszeństwa. Co więcej, bóle pleców mogą być spowodowane również intensywnymi treningami sportowymi, urazami i zwyrodnieniami. A jak sobie z nimi radzić? Rozwiązanie stanowi terapia kręgosłupa

Czym jest terapia manualna kręgosłupa?

Główny jej cel to przywrócenie w odpowiednie miejsce dysków oraz kręgów i tym samym eliminacja dyskomfortu w postaci bólu, który odczuwa pacjent. Najczęstsze formy terapii kręgosłupa stanowi masaż oraz uciskanie tkanek znajdujących się w jego okolicach. W pierwszym etapie kluczowe jest zredukowanie napięć mięśniowych, a dopiero później odblokowanie stawu. Istotne znaczenie ma wiedza fizjoterapeuty, szczególnie w dziedzinie anatomii. Na pierwszą konsultację warto bez wątpienia zabrać ze sobą dokumentację medyczną, co ułatwi specjaliście postawienie diagnozy. Aby terapia manualna kręgosłupa przyniosła oczekiwane rezultaty, powinna być stosowana długoterminowo. 

W przypadku jakich dolegliwości i schorzeń fizjoterapeuci, w tym specjalista Jakub Burzyński, rekomendują tego typu pomoc? Są to m.in.:

 − zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa,

− dyskopatia,

− urazy i skręcenia,

− rwa kulszowa

− zespoły bólowe, jak na przykład zespół bolesnego barku czy łokieć tenisisty i łokieć golfisty.

Dzięki systematycznie prowadzonej terapii manualnej kręgosłupa pacjent może odczuć trwałą ulgę w bólu i uwolnić się od dyskomfortu. Niepodjęcie w porę odpowiednich działań często prowadzi do tego, że dolegliwości się nasilają, pojawiają się problemy z prostymi codziennymi czynnościami, jak chodzenie, podnoszenie cięższych przedmiotów czy też schylanie się. 

Co oferuje terapia manualna kręgosłupa?

Wiele osób zgodzi się ze stwierdzeniem, że nie ma nic cenniejszego niż zdrowie. Z tego względu, kiedy zaczyna ono szwankować, szukamy pomocy. W przypadku bólu pleców i schorzeń zwyrodnieniowych w obrębie kręgosłupa zazwyczaj zalecana jest terapia manualna. Każdy pacjent przychodzi do gabinetu fizjoterapeuty z innymi objawami i inną przyczyną swoich dolegliwości, tak więc indywidualne podejście ze strony specjalisty jest niezbędne do tego, by wdrożyć dostosowane do potrzeb leczenie. Najczęściej terapia kręgosłupa odbywa się poprzez zastosowanie jednej z trzech technik: manipulację, mobilizację oraz zbliżanie albo oddalanie powierzchni stawowych.  

Dzięki systematycznym sesjom fizjoterapeutycznym dyski i kręgi mogą pozostać na swoim miejscu, znika napięcie mięśniowe, co powoduje u pacjenta uczucie ulgi. Na efektywność terapii manualnej kręgosłupa wpływa fakt, że nie tylko eliminuje ona skutki, lecz i przyczyny dolegliwości. Stanowi ona również bezpieczną formę rehabilitacji. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o terapii kręgosłupa? A może ustalić termin konsultacji? Zajrzyj na stronę internetową kubaburzynski.pl i skontaktuj się bezpośrednio ze specjalistą Jakubem Burzyńskim, który prowadzi fizjoterapię we Wrocławiu. 

google_news