Wydarzenia Oświęcim

Tunele jeszcze nie teraz

Fot. UM w Oświęcimiu

Nieco dłużej niż zakładano bo do kwietnia przyszłego roku trzeba będzie poczekać na udostępnienie do zwiedzania zabytkowych tuneli pod oświęcimskim zamkiem. Wydaje się jednak, że warto się uzbroić w cierpliwość, gdyż powinny być one jedną z największych turystycznych atrakcji miasta, przyciągającą przy tym mieszkańców okolicznych powiatów!

Pod średniowiecznym zamkiem znajdują się dwa tunele. Jeden z nich biegnie ze wschodu na zachód. Od lat wiadomo, że powstał w czasie zaborów, a wybudowali go Austriacy. Niedawna kwerenda pozwoliła doprecyzować, że zaborcy wykonali go pod koniec XVIII wieku. Posiada eliptyczny kształt, a ściany i sklepienie wyłożone jest cegłami, co jest cechą charakterystyczną dla budowli militarnych wznoszonych w Austro-Węgrzech. Drugi z tuneli (łączy północne z południowym zboczem) wykopali niemieccy okupanci, wzmacniając ściany i stropy żelbetem. Zarówno ten, jak i powstały wcześniej (krzyżują się) wykorzystywali jako schrony przeciwlotnicze.

W ubiegłym roku specjalistyczna firma wykonała zabezpieczenie wzgórza i muru oporowego, poprzez wbicie w ziemię tzw. kotw. Ponadto ułożyła specjalną siatkę wraz z matą przeciwerozyjną i wybudowała specjalną konstrukcję oporową w sąsiedztwie istniejącego muru oporowego. Prace miały na celu wzmocnienie wzgórza od strony Soły, co było niezbędne do udostępnienia tuneli turystom. Okazało się, że konieczna jest korekta projektu trzeciego wyjścia, tzw. ewakuacyjnego. Stąd zaplanowany pierwotnie na połowę tego roku termin otwarcia tuneli został przesunięty o około rok. Do 30 marca 2020 roku potrwa budowa nowego wyjścia ewakuacyjnego. Roboty prowadzone będą równolegle z aranżacją wnętrz tuneli. Turyści będą mogli nie tylko obejrzeć zabytkowe ściany. Powstanie 20 multimedialnych stanowisk pozwalających poznać historię I wojny światowej z uwzględnieniem lokalnych wydarzeń jakie miały miejsce w latach 1914-18. Całość prac związanych z udostępnieniem tuneli dla zwiedzających pochłonie ponad 4 mln zł, ale miasto uzyskało na ten cel 2,8 mln dotacji.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ola
Ola
4 lat temu

Super, mogliby jeszcze udostępnić bunkry. Jest ich trochę