Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Upadłość konsumencka – co musisz o niej wiedzieć?

Upadłość konsumencka to szansa na oddłużenie dla osób fizycznych, które stały się niewypłacalne. Jakie są warunki ogłoszenia upadłości i jak przebiega postępowanie upadłościowe?

W 2020 roku zmieniły się przepisy, dzięki czemu więcej osób ma możliwość złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. W Prawie Upadłościowym uchylony został zapis, zgodnie z którym sąd mógł oddalić wniosek, jeśli zadłużenie powstało wskutek rażącego niedbalstwa lub w sposób umyślny. Obecnie wystarczy więc, że dłużnik nie ma możliwości spłacania wierzytelności w terminie, nie jest natomiast ważne, czy powodem zadłużenia jest choroba, utrata pracy, czy też nieodpowiedzialne korzystanie z pożyczek.

Czym jest upadłość konsumencka i kto może się o nią starać?

Upadłość konsumencka to postępowanie sądowe skierowane do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Wniosek mogą też złożyć osoby, które zakończyły prowadzenie działalności przed złożeniem wniosku o upadłość.  Jak stanowi Prawo Upadłościowe, upadłość konsumencka jest przeznaczona tylko dla osób, które są niewypłacalne, co oznacza, że nie są w stanie regulować swoich zobowiązań od co najmniej 3 miesięcy. Dzieje się tak wtedy, gdy miesięczne wynagrodzenie dłużnika jest za niskie, aby na bieżąco spłacać zadłużenie i ponosić wydatki na utrzymanie. Celem postępowania upadłościowego jest wydostanie się ze spirali zadłużenia. Może to polegać na zaspokojeniu wierzycieli z majątku dłużnika lub też umorzeniu zadłużenia w części, lub w całości. W przypadku częściowego oddłużenia sąd dokonuje ustalenia planu spłaty wierzycieli, który jest realny, biorąc pod uwagę możliwości finansowe dłużnika. 

Jak złożyć wniosek o upadłość konsumencką?

Wniosek o upadłość konsumencką może złożyć dłużnik. W sytuacji, gdy prowadził on działalność gospodarczą, możliwość złożenia wniosku ma też wierzyciel, który ma na to rok od dnia wykreślenia z ewidencji działalności gospodarczej. We wniosku należy dokładnie przedstawić swoją sytuację finansową. Szczegóły znajdziesz między innymi na stronie: https://upadlosckonsumenta24.pl/. Jeśli nie wiesz, jak się za to zabrać, a interesuje Cię upadłość konsumencka kancelaria prawna pomoże Ci na każdym etapie postępowania. We wniosku należy wskazać:

  • swoje dane osobowe oraz miejsce zamieszkania,
  • wykaz majątku wraz z szacunkową wyceną jego składników,
  • wykaz zabezpieczeń, które zostały ustanowione na majątku – np. hipoteka, zastaw, zastaw rejestrowy,
  • deklarację o osiągniętych przychodach i kosztach poniesionych na utrzymanie rodziny z ostatnich 6 miesięcy.

Upadłość konsumencka – ile trwa?

Trudno jednoznacznie określić czas trwania postępowania upadłościowego, ponieważ zależy ono od kilku czynników. 

  • Samo rozpatrzenie wniosku może potrwać od kilku tygodni do 4 miesięcy. 
  • Likwidacja majątku upadłego przez syndyka może potrwać nawet kilka lat, choć może też zakończyć się w ciągu kilku miesięcy. 
  • Ustalenie przez sąd planu spłaty wierzycieli może potrwać nawet półtora roku. 
  • Realizacja planu spłaty to maksymalnie 3 lata lub też maksymalnie 7 lat, gdy niewypłacalność powstała z winy upadłego. 
  • Upadły bez majątku może uzyskać całkowite oddłużenie w ciągu roku.

Warto pamiętać, że nowelizacja Prawa Upadłościowego z 2020 roku sprawiła, że sąd nie musi już weryfikować, czy dłużnik doprowadził do niewypłacalności umyślnie lub wskutek niedbalstwa. Sprawia to, że czas rozpatrywania wniosku przez sąd skrócił się, a orzeczenie o ogłoszeniu lub odrzuceniu upadłości może nastąpić nawet 3 tygodnie od złożenia wniosku. Przed złożeniem wniosku należy sprawdzić, czy nie zawiera on żadnych błędów i braków formalnych, ponieważ sąd nie przyjmie wtedy sprawy do rozpoznania i konieczne będzie uzupełnienie wniosku, co znacznie wydłuży całą procedurę. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat, upadłość konsumencka ile trwa, więcej informacji znajdziesz między innymi na stronie: https://upadlosckonsumenta24.pl/upadlosc-konsumencka-ile-trwa/.

Jakie konsekwencje ma ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest często jedyną szansą na wyjście ze spirali zadłużenia, ma ono jednak swoje konsekwencje. Majątek upadłego zostaje bowiem wliczony do masy upadłościowej, którą następnie syndyk zabezpiecza na rzecz spłaty wierzycieli. Oznacza to, że mieszkanie może zostać zlicytowane, a kwota uzyskana z licytacji pokryje roszczenia wierzycieli. Warto jednak pamiętać, że w takiej sytuacji upadłemu przysługuje kwota, która zabezpieczy koszty wynajmu mieszkania maksymalnie na rok. Syndyk może też zlicytować samochód i inne elementy majątku. Do masy upadłościowej nie włącza się jednak przedmiotów osobistych i przedmiotów służących do wykonywania pracy zarobkowej. 

Upadłość konsumencka umożliwia natomiast spłatę zadłużenia na dogodnych warunkach i zaprzestanie naliczania odsetek. Możliwe jest całkowite oddłużenie, a często też umorzenie długu. Wstrzymane zostają postępowania windykacyjne, sądowe i egzekucyjne. Upadłość konsumencka jest często jedyną szansą, aby poprawić swoją sytuację finansową i zacząć wszystko od nowa, bez zadłużenia.

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Antypis
Antypis
1 rok temu

Doprowadził do tego PiS zawsze mówiłem że tak się skończy jak kacapy u steru. A im dalej tym lepiej. Będziemy przy swieczkach siedzieć i w kocach. To jest zielona wyspa Pinokia:))) postęp nie ma co

kierunek jest
kierunek jest
1 rok temu

Piękna sprawa, nawet artykuły sponsorowane się zamieszcza na otarcie łez, mamy koncentrować się w kierunku upadłości?