Wydarzenia

Wisła – rozwój miasta na rzecz turystyki i środowiska

Władze Miasta Wisła w sposób przemyślany i odpowiedzialny planują inwestycje, które przyczynić się mają do rozwoju i atrakcyjności tej górskiej miejscowości. Równie ważnym zadaniem jest spełnienie manifestu prowadzenia trwale zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarki mającej na celu zmniejszenie presji na środowisko naturalne przez wzrost obszarów chronionych, a także zrównoważone wykorzystanie walorów przyrodniczych do celów rozwoju infrastruktury związanej ze wzrostem ruchu turystycznego na obszarach cennych przyrodniczo.

Obszar gminy Wisła i Beskidu Śląskiego jest niepowtarzalny pod względem bioróżnorodności. Tereny wokół rzeki Wisły są siedliskiem unikalnych gatunków zwierząt i roślin. Utworzony w 1998 roku Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego pozwala poznać te niezwykłe krajobrazy i atrakcje przyrodnicze, które są udostępniane turystom z zachowaniem dbałości o racjonalne gospodarowanie obszarem, zgodnie z zasadami ekorozwoju. Rozwój gospodarczy regionu wywiera jednak silną presję na środowisko naturalne, np. w postaci zanieczyszczenia powietrza czy niekontrolowanego składowania odpadów. Pogodzenie potrzeb ludzi i środowiska jest konieczne, aby obszar pozostał atrakcyjnym miejscem zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.

W trosce o środowisko, staraniem władz Miasta Wisła, przy współpracy i dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego powstała wspaniała inicjatywa. Realizacja projektu unijnego pod nazwą Budowa kompleksu Edukacyjno-Ekologicznego w Gminie Wisła otworzyła możliwości edukacji ekologicznej skierowanej do dzieci, młodzieży, dorosłych, w tym także osób niepełnosprawnych. Wszystko po to, by upowszechniać wiedzę o środowisku i zrównoważonej gospodarce. Kompleksowość obiektu zapewnia aktywne spędzanie czasu dla całych rodzin z terenu województwa śląskiego i innych części Polski, a także z uwagi na bliskość Czech i Słowacji turystów zagranicznych.

W Centrum Edukacji Ekologicznej mieści się multimedialna sala ekspozycyjna z wydzielonymi strefami w cyklu czterech pór roku. W gablotach, z bliska zobaczyć można preparaty zwierząt i modele roślin występujące na beskidzkich szlakach turystycznych czy przy tutejszych gospodarstwach domowych. Tutaj pokazane często w powiększeniu robią ogromne wrażenie. Aranżacja wnętrza nowo powstałego budynku CEE to również pasieka określająca współpracę ludzi i pszczół oraz strefa ziół z informacją o ich niedocenianych często właściwościach.

Wokół budynku zaprojektowano ogrody edukacyjne. Są tutaj rabaty z roślinami kwitnącymi, skomponowanymi tak, aby przez cały sezon wiosenny i letnio – jesienny kwitły poszczególne gatunki i zawsze było kolorowo. Podziwiać można rabatę pachnących ziół z tymiankiem, oregano, bazylią czy kocimiętką. Sektor bylin i krzewów, ogród zmysłów z kołami iluzji. Wielkie zainteresowanie przez lato wzbudza korytarz traw i zbóż. Jest też aleja drzew. Szczególnie u najmłodszych zainteresowanie wzbudza labirynt pnączy. Dla dzieci przeznaczone są również trampoliny. Na terenie CEE znajduje się strefa relaksu z leżakami i szeregiem ławeczek. Zainstalowane są podświetlane totemy i panele informacyjne z opisami znajdujących się tu gatunków roślin i licznymi ciekawostkami na temat fauny i flory Beskidu Śląskiego, opisanych również alfabetem Braille’a.

Dla celów edukacyjnych i zachowania bioróżnorodności terenu, istotne jest ustanowienie w wyznaczonych częściach ogrodu Centrum użytku ekologicznego – łąki kwietnej z siewem roślin podlegających ochronie między innymi takich jak: pępawa miękka, fiołek trwały, przywrotnik połyskujący. Dokonano tutaj także reintrodukcji gatunku wrześni pobrzeżnej czy mieczyka dachówkowatego. Na elewacji budynku rozwieszono budki lęgowe dla jerzyków i nietoperzy, gatunków podlegających w Polsce ochronie ścisłej.

Zadaniem Centrum Edukacji Ekologicznej jest wzbogacanie wiedzy przyrodniczej mieszkańców i przyjezdnych, budowanie świadomości wpływu człowieka na środowisko, kształtowanie zrównoważonego sposobu korzystania z zasobów przyrodniczych.

Centrum przygotowuje szeroką propozycję warsztatów o tematyce ekologicznej zarówno dla dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych. Tematy zajęć to między innymi: „Woda źródłem życia”, „Przyroda wokół nas”, „Świat bez samochodu”, „Eko design i eko biżuteria”, „Las w szkle”, „Pszczelarstwo i zielarstwo” i inne.

Realizacja inwestycji przyczyni się do ochrony środowiska nie tylko terenu Gminy Wisła, ale również Subregionu Południowego i całego województwa śląskiego. Projekt wpisuje się w założenia Strategii Regionalnych Inwestycji Terytorialnych Subregionu Południowego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020,

Centrum Edukacji Ekologicznej
ul. Wyzwolenia 67
43-460 Wisła

Telefon: 531 485 775

google_news