Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Zbliża się czas remontu? Sprawdź porady i nie daj się zaskoczyć

Jak nie dać się zaskoczyć podczas remontu? O czym warto pomyśleć jeszcze przed jego rozpoczęciem, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek? Sprawdź poniższe porady i bądź przygotowany na to, co może Cię czekać!

Oceń stan mieszkania

Przed remontem warto przeprowadzić ocenę stanu mieszkania. W szczególności poleca się ocenę wydajności instalacji elektrycznej, gazowej czy hydraulicznej. Jeśli mieszkanie jest stare lub nie było od dawna modernizowane, istnieje ryzyko, że elektryka czy hydraulika jest przestarzała lub uszkodzona. Może to objawiać się częstymi przepaleniami bezpieczników, niesprawnymi gniazdkami, migającymi oświetleniem, a w przypadku hydrauliki, problemami z ciśnieniem wody czy z rdzą. Nowoczesne sprzęty elektryczne wymagają niejednokrotnie dużej mocy zasilania, a stara instalacja może temu zadaniu nie podołać. Wówczas konieczna jest modernizacja tych elementów, które zapewnią bezpieczne i odpowiednio funkcjonujące źródła zasilania. Szczególną uwagę zwrócić trzeba również na instalację gazową. Jej nieprawidłowe działanie może być niebezpieczne w skutkach i prowadzić do zaczadzenia!

Przemyśl wydatki

Nawet gdy remont zaplanowany masz niemal co do złotówki, nadal mogą wydarzyć się sytuacje, które sprawią, że założony budżet nie będzie wystarczający. A to okaże się, że wzrosły ceny materiałów, a to źle obliczyłeś metraż i trzeba dokupić farbę, a to ekipa remontowa doliczy opłatę za dojazd. Powodów nieścisłości w kosztorysie może być co niemiara. To, co możesz zrobić, to przyjąć założenie, że remont okaże się minimum o 10% droższy, niż pierwotnie zakładasz i niż wynika to z obliczeń i zwyczajnie przygotować się na tą ewentualność. Taka finansowa poduszka może zapewnić Ci miękkie lądowanie w razie nieprzewidzianych wydatków. 

Zorganizuj dla siebie miejsce

Podobnie jak nieprzewidziane mogą być wydatki podczas remontu, tak samo zmianie ulec może czas trwania prac. Jeżeli liczysz na to, że malowanie pomieszczenia zajmie Ci kilka godzin, a wieczorem będziesz mógł położyć się w wymalowanej sypialni, możesz się rozczarować — farba lub klej do tapet mogą wydzielać specyficzny zapach, przez co nie będzie mowy o używaniu pomieszczenia. Jeżeli wyniesiesz meble z sypialni, a ekipa remontowa nie dojedzie tego dnia do pracy, będziesz musiał zorganizować sobie miejsce do spania naprędce. Jeżeli planujesz remont generalny, warto więc zaopatrzyć się w lekkie i łatwe do przenoszenia łóżko polowe, które możesz rozłożyć na noc i wygodnie się przespać.

Pozbądź się gruzu zgodnie z prawem

Pojemnik na odpady komunalne to nie to samo, co kontener na gruz. A o tym łatwo zapomnieć, co nierzadko bywa powodem otrzymania grzywny za nieprawidłowe gospodarowanie odpadami remontowo-budowlanymi. Ceramiki łazienkowej, płyt gipsowo-kartonowych, płytek i kafelków, cegieł, betonu ani innych śmieci z remontu nie możesz wyrzucić do zwykłego kubła. Zgodnie z przepisami musisz dysponować odpowiednim pojemnikiem na odpady budowlane. Jeśli go nie masz, możesz go wynająć od firm świadczących wywóz gruzu. Z pomocy firm jak gruzo.pl nie korzystają jedynie duże przedsiębiorstwa budowlane, lecz z powodzeniem kontener wynająć możesz jako osoba prywatna. W ofercie są również niewielkie, małe kontenery, a nawet zgrabne worki big bag — to opcja pojemnika minimalnych gabarytów. Niech jednak rozmiar worka Cię nie zmyli, worek ten udźwignie ponad tonę!

Uprzedź sąsiadów

O planowanym remoncie warto uprzedzić sąsiadów. Dlaczego? Nikt z nas nie lubi być znienacka stawiany w kłopotliwej sytuacji. A w takiej właśnie pozycji stawiasz sąsiadów, jeśli przez głośne wiercenie, walenie, stukanie i pukanie nie mogą skupić się na własnych zajęciach. Jeżeli uprzedzisz najbliższych sąsiadów o tym, że w danym czasie trwać będzie remont, mając to na uwadze dużo lepiej zniosą ewentualne hałasy. Jest szansa, że nie zapukają do Twoich drzwi z pytaniem, co się dzieje, dlaczego są takie hałasy i jak długo jeszcze potrwają. 

Przed rozpoczęciem remontu warto ocenić stan mieszkania. Pozwoli to zweryfikować czy przedsięwzięcie możliwe jest do zrealizowania biorąc pod uwagę zastany stan elektryki, hydrauliki czy instalacji gazowej. Warto też zabezpieczyć się przed nieprzewidzianymi wydatkami odpowiednim zapleczem finansowym — na remont odłóż na wszelki wypadek więcej pieniędzy niż wynika to z zapotrzebowania. Pamiętaj, że czas remontu może się wydłużyć — bierz pod uwagę, że tymczasowo będziesz musiał spać poza remontowanym pomieszczeniem, do czego warto się przygotować. Nie zapomnij o kwestii bezpiecznej utylizacji gruzu — dzięki wsparciu gruzwoz.pl czy innych lokalnych przedsiębiorstw nie będzie to stanowiło problemu. Ich pracownicy odbiorą od Ciebie śmieci z remontu, ważne jest jednak, by lądowały w wynajętym kontenerze. Na koniec pamiętaj o tym, żeby żyć w zgodzie z sąsiadami — nie zaszkodzi w uprzejmy sposób przekazać im informacji o planowanych, głośnych pracach.

google_news