Bielsko-Biała Kultura i rozrywka

Radni uhonorowali wielkiego muzyka – przyjaciela Bielska-Białej

Fot. BCK – Lucjusz Cykarski

Rada Miejska w Bielsku-Białej uhonorowała pośmiertnie Tomasz Stańko – legendarnego trębacza jazzowego i kompozytora – tytułem honorowego obywatela Bielska-Białej. Uchwałę w tej sprawie radni podjęli jednomyślnie.

Ten zmarły w lipcu tego roku jazzman światowego formatu z Bielskiem-Białą związany był od ponad 15 lat, od momentu, gdy zgodził się dyrektorować organizowanemu pod Beskidami festiwalowi muzycznemu Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej. To w dużej mierze właśnie dzięki niemu stolica Podbeskidzia zaistniała na jazzowej mapie świata. Na scenie Bielskiego Centrum Kultury koncertowali tacy wielcy artyści jak: Chick Corea, Cecial Taylor, Ornette Coleman czy Jan Garbarek. – Często mawiał, że w Bielsku-Białej czuje się jak u siebie w domu – czytamy w uzasadnieniu uchwały Rady Miejskiej. Nadając mu ten honorowy tytuł, radni wzięli pod uwagę nie tylko jego ogromne zaangażowanie w organizację bielskich festiwali i tym samym doskonałą promocję grodu nad Białą na świecie, lecz cały jego ogromny artystyczny dorobek.

Przyjęcie uchwały nie zamyka sprawy. Na jednej z przyszłych sesji Rady Miejskiej (termin nie jest jeszcze znany) w imieniu nieżyjącego ojca dyplom honorowego obywatela miasta uroczyście odbierze jego córka Anna, od lat pomagająca mu w organizacji Jazzowych Jesieni.

Skomentuj

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o