Bielsko-Biała E-edukacja Na czasie

Bielski „Ogrodnik” z kolejnym sukcesem. Laury dla Martyny Król i Jakuba Chudka

Uczniowie bielskiego „Ogrodnika” – Martyna Król i Jakub Chudek, dali prawdziwy popis wiedzy i umiejętności podczas jednej z największych olimpiad w kraju. Tym samym zdobyli „przepustkę” do upragnionych szkół wyższych.

27 i 28 maja odbył się etap centralny XLVI edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. – OWIUR to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wiedzy oraz umiejętności praktycznych organizowany w naszym kraju, któremu patronuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, a także Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – zaznacza Stanisław Pięta, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej.

Olimpiada umożliwia uzyskanie indeksu szkoły wyższej bez postępowania kwalifikacyjnego dla laureatów lub finalistów (zgodnie z uchwałą senatu), a także zwolnienie z części pisemnej egzaminu zawodowego. Uczniowie rywalizują w 8 blokach tematycznych: produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, mechanizacja rolnictwa, ogrodnictwo, agrobiznes, leśnictwo, architektura krajobrazu oraz weterynaria. W tym roku olimpijskie zmagania odbyły się na terenie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Bielską szkołę reprezentowali uczniowie w bloku „Ogrodnictwo”, którzy przeszli etap eliminacji szkolnych, a następnie uzyskali wysokie lokaty podczas eliminacji okręgowych. W etapie centralnym Martyna Król z klasy IV TO wywalczyła I miejsce i uzyskała tytuł laureata. Jakub Chudek z klasy IV TO g zdobył III miejsce i także uzyskał tytuł laureata. Oboje za te sukcesy otrzymali też wysokie nagrody pieniężne.

– W dziedzinie ogrodnictwa uczniowie naszej szkoły często uzyskują wysokie lokaty i niejednokrotnie są to pierwsze miejsca. Stąd też dobra renoma szkoły w Polsce. Z naszej placówki, kształceni pod okiem dobrych fachowców, wychodzą najlepsi ogrodnicy w kraju – cieszy się dyrektor.

google_news