Wydarzenia Bielsko-Biała

Trąba powietrzna w Bielsku-Białej! Lej miał kontakt z ziemią | ZDJĘCIA i WiDEO

Wieczorem nad miastem Bielsko-Biała przeszła burza, miejscami spadł grad o wielkości około centymetra. Według informacji Polskich Łowców Burz w Bielsku-Białej pojawiła się także trąba powietrzna. Lej miał kontakt z ziemią.

Do godz. 22.30 strażacy odnotowali ponad sto interwencji związanych z usuwaniem przewróconych drzew i złamanych konarów. Epicentrum żywiołu miało miejsce w okolicy osiedli Karpackiego i Beskidzkiego. Przy ul. Goleszowskiej odłamał się duży konar drzewa, gałęzie oparły się o trzy auta, w tym przypadku obyło się bez poważniejszych zniszczeń. Na parkingu przy ul. Doliny Miętusiej przewrócone drzewo spadło na samochód osobowy. – Tato, dlaczego spadło na moje auto – dopytywało dziecko rodzica. Kawałek dalej przewrócone drzewo zatarasował odcinek ulicy. Do czasu przyjazdu straży pożarnej miejsce zdarzenia zabezpieczał patrol policji.

W Retail Park wiatr również poczynił szkody. – Ludzie wbiegali nam do sklepu, bo elementy dachu latały wokół budynku – powiedział nam pracownik jednego z dużych sklepów sieciowych. Obok sklepu Kaufland odłamany duży konar spadł na piekarnię-cukiernię. Tu również interweniowali strażacy.

Co najmniej kilka interwencji straży pożarnej miało miejsce przy ul. Karpackiej, tam na ulicy było dużo mniejszych i większych gałęzi drzew. Na terenie jednej z posesji duża gałąź przewróconego drzewa przebiła przednią szybę auta, na szczęście w samochodzie nikogo nie było. Tam przewrócone drzewo spadło na garaż i drewnianą wiatę, która się zawaliła i przygniotła samochód osobowy. W tym przypadku również w samochodzie nikogo nie było. Aby uwolnić samochód i ograniczyć dalsze straty, strażacy musieli użyć narzędzi hydraulicznych.
Na terenie innej posesji drzewo spadło na kurnik. – Wierze w Boga, modlę się. Na moim domu i dachu nie ma żadnych zniszczeń, natomiast u brata są – powiedział nam mieszkaniec budynku przy ul. Karpackiej. – Akurat przyszedł do mnie znajomy, drzewo spadło tuż za nim. Miał wiele szczęścia – dodał nasz rozmówca.

– W takich przypadkach na ulicach powinny zostać w nocy załączone światła, żeby nie doszło do jakiegoś wypadku, z uwagi na dość duże konary i gałęzie leżące w różnych miejscach – skwitował przechodzień w al. Armii Krajowej.

–  Zaobserwowano bardzo wyraźny lej kondensacyjny związany z przemieszczającą się silną superkomórką burzową. Z dużym prawdopodobieństwem miał on kontakt z ziemią — napisali na swoim facebookowym profilu Polscy Łowcy Burz. Do godz. 4.45 strażacy odnotowali 111 różnych interwencji, większość wyjazdów dotyczyła Bielska-Białej, a także powiatu bielskiego. Wieczorną ciszę raz po raz przerywał dźwięk syren. Jak dowiedział się nasz portal, do akcji wyjechały wszystkie bielskie jednostki OSP, a także zastępy z PSP.

 

 

google_news
14 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Roman
Roman
8 miesięcy temu

Największy śmiech i wyszkolenie widać straszoków pod wiatom jedna belka podnośnik a nie kombinowanie co oni ich szkolą głupoty a nie myślenie ale jaki d-ca akcji takie pośmiewisko.

Jan
Jan
8 miesięcy temu
Reply to  Roman

Co ty wymagasz od ospe oni lubią robić szum z niczego ich specjalność to miotły a nie pomyślunek zniszczyli skrzynie na aucie zamiast podłużną belkę podnośnik samochodowy 3-5 t 20 cm do góry i auto wyjedzie ale to musi ktoś na sekcji myśleć a w tej ospe to sie nie zdarza ale są super celebrytami czyli wiocha ze b się cieszy.

Limak
Limak
9 miesięcy temu

Więcej betonozy w mieście i będzie jeszcze lepiej. Masy nagrzanego powietrza z powierzchni betonowych lecą w górę i zderzają się z zimnym frontem i jest efekt na szczęście w skali mikro. Ale władze pieczołowicie pracują nad zwiększeniem skali widowiska. Ciekawe czy fanatycy betonowych parkingów wszędzie gdzie tylko się da, mają opcje ubezpieczenia pojazdu obejmująca tornado xD

prawdziwie
prawdziwie
9 miesięcy temu

Tytuł: “Według Polskich Łowców Burz – trąba powietrzna w Bielsku – Białej, lej miał kontakt z ziemią”.

Lej
Lej
9 miesięcy temu

Gdzie kontakt z ziemią?

Tom.Info
Tom.Info
9 miesięcy temu

A pani w budce z lodami spokojnie wpatruje sie w telefon a obok ogromna tragedia.

Inxa
Inxa
9 miesięcy temu
Reply to  Tom.Info

A co innego miała zrobić? Wyjść na tą nawałnice i łapać każde drzewo żeby się przypadkiem nie połamało?

Burzator
Burzator
9 miesięcy temu

Gdzie ten ogromny lej? ta trąba powietrzna? hahaha Nie doszło do żadnego wystąpienia trąby powietrznej. Nie utworzyła się nawet w połowie.

Konrad
Konrad
9 miesięcy temu
Reply to  Burzator

Byłam tam i wiesz mi był wszystko latało w powietrzu

poleciałem
poleciałem
9 miesięcy temu
Reply to  Konrad

wieszem Konradko, tak się dzieje przy silnych wiatrach jak przedmioty nie są zabezpieczone.

wykapany
wykapany
9 miesięcy temu

ten lej porwal mi badeje z balkonu!

Twee
Twee
9 miesięcy temu
Reply to  wykapany

Mi porwało kwiatki z 10 piętra… Sąsiadowi szafka wyfrunęła.

RakowLigaMistrzów
RakowLigaMistrzów
9 miesięcy temu

No i go2no poza chmurami na filmie jest

wiara czyni cuda
wiara czyni cuda
9 miesięcy temu

Proszę wytłumaczyć gdzie jest ten lej na nagraniu Polskich Łowców Burz a szczególnie jak dotyka ziemi. Może powstała jakaś dziura w ziemi?