Wydarzenia Sucha Beskidzka

Bystrzański GOPS w nowej siedzibie

Fot. UG w Bystrej-Sidzinie

Korzystający z usług Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej obsługującego mieszkańców gminy Bystra-Sidzina mają teraz zapewnione nie tylko lepsze warunki, ale i większą prywatność. Instytucja zmieniła bowiem swoją siedzibę, choć nadal ma… ten sam adres.

Dotychczas GOPS mieścił się na pierwszym piętrze budynku B Urzędu Gminy. Tym samym chcący się do niego dostać, a następnie z niego wyjść musieli pokonać wąskie, strome i już bardzo wyślizgane schody. Na dodatek pomieszczenia jakimi dysponowała placówka były ciasne i nie zapewniały interesantom prywatności. Lepsze perspektywy przed GOPS pojawiły się latem ubiegłego roku. Wówczas mieszcząca się na parterze budynku B biblioteka została przeniesiona do Szkoły Podstawowej w Bystrej. – Biblioteka ma dwa wejścia. Jedno bezpośrednio ze szkoły, drugie dla dorosłych. W efekcie może funkcjonować nawet po godzinach zajęć szkolnych – mówi wójt Bystrej-Podhalańskiej Stanisław Tempka.

Zwolnione przez bibliotekę pomieszczenia zostały zaadaptowane na potrzeby GOPS-u, który dzięki przeprowadzce stał się bardziej dostępny. Nie dość, że jest na parterze, to jeszcze do wejścia prowadzi pochylnia dla osób niepełnosprawnych, z której mogą również korzystać np. kobiety pchające wózki z małymi dziećmi. – Teraz GOPS dysponuje nie tylko większą ilością pomieszczeń, ale i są one odpowiednio wyposażone. Mieszkańcy mogą czuć się bardziej komfortowo – mówi Stanisław Tempka, dodając, że z roku na rok rośnie ilość spraw jakimi zajmuje się GOPS.

Ten w Bystrej przyjmuje rocznie około 900 wniosków na świadczenia rodzinne, ponad 900 wniosków w ramach realizacji ustawy o świadczeniu wychowawczym (Program „500 plus”), około 620 wniosków na świadczenie „Dobry start” oraz 120 wniosków o przyznanie Karty Dużej Rodziny. Pracownicy socjalni pracują z około 230 rodzinami, a także realizują pomoc na rzecz osób doznających przemocy w rodzinie. Na rzecz wspierania rodziny i pieczy zastępczej prowadzona jest współpraca z  asystentem rodziny. Ponadto wiele osób korzysta z pomocy pracowników ośrodka w zakresie udzielania informacji oraz pomocy w załatwianiu spraw pozostających  w kompetencjach ZUS lub KRUS, a także Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie lub innych instytucji zabezpieczenia społecznego.

google_news
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Oset
Oset
4 lat temu

Ten artykuł w naszej gminie nie obowiązuje

Oset
Oset
4 lat temu

Każdy ma prawo do równego traktowania przez władze publiczne – konstytucją RP Ar.32

Schambo
Schambo
4 lat temu

A może by tak coś ze ściekami zrobić ,

.....et.
.....et.
4 lat temu

B.C.Sz

ród
ród
4 lat temu

komu te psalmy ,w Bystrej wszyscy służymy rodzinie

czytnik
czytnik
4 lat temu

No tak biblioteka ma drzwi i okna też ma

alkoh.
alkoh.
4 lat temu

Czemu wygraliście bibliotekę do szkoły ,trzeba było tam umieścić GOPS,

HeHe
HeHe
4 lat temu

ciekawe jaki interes w tym zamieszaniu ma ” rodzina”

Oset
Oset
4 lat temu

hahaha ,hahaha, hahaha, hahaha,
cdn.