Wydarzenia Bielsko-Biała

CBA zatrzymało żołnierza z bielskiego batalionu. To pokłosie odkrycia afery korupcyjnej w Krakowie

Fot. CBA

Zatrzymano żołnierza z bielskiego batalionu, który usłyszał już w prokuraturze zarzuty korupcyjne i oszustwa. To część dużej afery korupcyjnej z krakowskiego batalionu, która zmiotła już jego kierownictwo.

Zespół Centralnego Biura Antykorupcyjnego poinformował dziś o zatrzymaniu przez CBA i żandarmerię trzech żołnierzy pełniących służbę wojskową w 6. Batalionie Dowodzenia w Krakowie, 18 Batalionie powietrznodesantowym w Bielsku-Białej oraz 11 Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w Rząsce. Wśród zatrzymanych jest obecny dowódca 6 Batalionu Dowodzenia w Krakowie – ppłk Paweł Ż. W akcji zatrzymania wojskowych brała też udział bielska żandarmeria.

– Czynności wykonano na polecenie wydziału ds. wojskowych Prokuratury Okręgowej w Krakowie. Zatrzymani w prokuraturze usłyszeli zarzuty korupcyjnej oraz oszustwa. Ustalenia śledczych wskazują na nieprawidłowości w rozdysponowywaniu środków publicznych Ministerstwa Obrony Narodowej oraz przyjmowaniu korzyści majątkowych w zamian za „pomoc” w przeniesieniu do innej jednostki. Wobec zatrzymanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze – wyjaśnia zespół prasowy CBA.

– To dalszy ciąg zatrzymań w sprawie korupcji w 6. Batalionie Dowodzenia w Krakowie, w której głównym podejrzanym jest poprzedni dowódca tej jednostki ppłk Marcin M. Dotychczas zarzuty usłyszało już 47 osób podejrzanych, głównie żołnierzy 6. Batalionu Dowodzenia w Krakowie oraz innych jednostek wojskowych na terenie województwa małopolskiego, śląskiego i łódzkiego. Z uwagi na rozwojowy charakter śledztwa oraz pojawiające się w nim nowe wątki niewykluczone są dalsze zatrzymania w tej sprawie – uzupełnia.

W jaki sposób wykryto nielegalny proceder? Tego śledczy nie zdradzają, choć na uwagę zasługuje ich zastrzeżenie w oficjalnym komunikacie: „Przypominamy, iż zgodnie z art. 229 § 6 Kodeksu karnego, nie podlega karze sprawca przestępstwa, który udzielił korzyści majątkowej (art. 229 § 1 – 5 kk), jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę, a osoba udzielająca korzyści lub ich obietnicy, zawiadomiła o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawniła wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ się o nich dowiedział”.

google_news