Bielsko-Biała Kultura i rozrywka

Czaniec: Gimnazjalny Tydzień Zdrowia i Profilaktyki

W dniach od 13 do 17 lutego w Publicznym Gimnazjum w Czańcu im. Kardynała Karola Wojtyły odbył się kolejny IV Tydzień Zdrowia i Profilaktyki.

Akcja, niezmiennie od czterech lat, cieszy się dużą popularnością wśród uczniów. Młodzież zdobywa wiadomości na temat szeroko pojętego zdrowia oraz profilaktyki, wesoło bawiąc się podczas różnorodnych spotkań i konkursów.

W poniedziałek uczniowie gimnazjum spotkali się z dietetykiem. Mówiono o roli pierwszego i drugiego śniadania w rozwoju nastolatków. Były ogólne porady dietetyczne oraz ważenie na specjalistycznej wadze. Uczniowie wzięli udział w prelekcji przygotowanej przez panią dietetyk. Dotyczyła ona zdrowej zbilansowanej diety, roli I i II śniadania dla zdrowia gimnazjalisty oraz zaburzeń odżywiania nastolatka. Chętni uczniowie z każdej klasy przygotowywali propozycje zdrowego drugiego śniadania. Wszyscy bardzo się starali i zaskoczyli wiedzą oraz umiejętnościami kulinarnymi.

We wtorek odbyły się warsztaty ekologiczne prowadzone przez Katarzynę Urbaniec, bibliotekarza i artterapeutę z Padagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej, podczas których wykonywano wiklinowe serca. Zajęcia polegały na wykonaniu walentynkowych serduszek w ramach śmieciosztuki. Uczniowie poznali termin abcykling, czyli podnoszenie rangi śmieci i nadawanie im nowej wartości artystycznej.

W środę pokaz gimnazjalistom przygotowała Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Kęty, będąca jedną z niewielu w Polsce specjalistycznych jednostek ratowniczych z psami, która zajmuje się poszukiwaniem osób zaginionych w terenie oraz niesieniem pomocy ofiarom katastrof budowlanych. Ratownicy przedstawili zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Młodzież mogła dotknąć sprzętu, założyć uprząż, przymierzyć kask oraz wypróbować urządzenia do nawigacji. Największą euforię wywołały psy ratownicze. Strażacy zaprezentowali umiejętności czworonogów w ramach akcji poszukiwawczej.

W czwartek nagrodzone oraz wyróżnione przez dietetyka w poniedziałkowym konkursie na najzdrowsze i najsmaczniejsze drugie śniadanie grupy, mogły kolejny raz wykazać się swoimi zdolnościami i talentem kulinarnym. Tym razem w roli głównej wystąpiły tylko owoce i warzywa, a zdolni, młodzi adepci sztuki kulinarnej wyczarowali z nich cuda: koreczki owocowe oraz warzywno-owocowe, mini kanapeczki z warzywnym nadzieniem, cudowne sosy i dipy do chrupiących marchewek lub łodyg selera. Nawet najwięksi wrogowie warzyw i owoców musieli przyznać, że przekąski były pyszne i zniknęły błyskawicznie, ku uciesze ich wykonawców.

Poczęstunek miał uatrakcyjnić projekcję filmu „ Cyberszantaż” podejmującego trudny temat funkcjonowania młodzieży w sieci. Niebezpieczeństwa i pułapki, które czyhają na użytkowników cyberprzestrzeni oraz fakt, że nie jesteśmy anonimowi, zostawiamy w internecie ślady, powinny skłonić młodzież do odpowiedzialności za własne czyny i refleksji nad skutkami, często tragicznymi, hejtu i trollingu. Projekcja filmu wpisała się w światowe obchody Dnia Bezpiecznego Internetu.

Piątek, który był ostatnim dniem Tygodnia Zdrowia i Profilaktyki, poświęcono problematyce związanej z wpływem środków psychoaktywnych na organizm człowieka. Pogadankę na ten temat przeprowadziła z uczniami pani Lucyna Parcia z Beskidzkiego Centrum Zdrowia Psychicznego w Międzybrodziu Bialskim. Uczniowie usłyszeli o mechanizmach uzależnień oraz wpływie zażywania środków psychoaktywnych na zdrowie fizyczne, psychiczne oraz na funkcjonowanie społeczne młodego człowieka. Zostali także poinformowani o miejscach, w których mogą otrzymać pomoc.

google_news