Wydarzenia Cieszyn

Folklor sztafetą pokoleń. Jubileusz Zespołu Regionalnego Brenna im. Józefa Macha

Fot. Gmina Brenna

Połowa sierpnia to czas świętowania nad Brennicą. Swoje 60-lecie obchodził Zespół Regionalny Brenna im. Józefa Macha, którym – co ciekawe – kierowały dotąd trzy pokolenia jednej rodziny. Główna impreza na tę okoliczność odbyła się 12 sierpnia.

Podczas uroczystości, która rozpoczęła się przemarszem z Beskidzkiego Domu Zielin “Przytulia”, wystąpili: Dziecięcy Zespół Regionalny “Mała Brenna”, Dziewczęca Grupa Śpiewu Tradycyjnego “Sójki” oraz sami jubilaci Zespół Regionalny “Brenna”.

Tak  dotąd było

Historia powstania Zespołu Regionalnego „Brenna” wiąże się z osobą zamieszkałego w Brennej Józefa Macha, jak również z założeniem w roku 1949 Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”. Józef Mach to muzyk, artysta rzeźbiarz oraz animator ruchu kulturalnego, który od najmłodszych lat miał styczność z folklorem Brennej, obserwując zabawy ludowe w karczmie, której właścicielem był jego ojciec. Działał w Stowarzyszeniu Młodzieży Katolickiej, a w późniejszym okresie w Zespole Teatralnym powstałym 1948 r., który w 1963 r. przekształcił się w Zespół Regionalny „Brenna”, działający do chwili obecnej.
Początkowo zespół borykał się z ogromnymi trudnościami organizacyjnymi. Nie posiadał strojów ani instrumentów, które zakupiono dopiero za pierwsze zarobione z występów pieniądze. Znalazło się także pomieszczenie, w którym odbywały się stałe próby. Józef Mach kierował zespołem przez pierwszych 20 lat jego istnienia i aż do 91 roku życia był jego członkiem, służąc swoją pomocą i bogatym doświadczeniem. W latach 1983 – 1998 grupą kierowała nauczycielka miejscowej szkoły podstawowej, Elżbieta Bauer. Dzięki jej ciężkiej pracy, wiedzy i cierpliwości, członkowie Brennej z roku na rok doskonalili swoje umiejętności taneczne i wokalne, które prezentowali na występach w kraju i za granicą. W 1997 roku pani Bauer została pierwszym z gminy Brenna laureatem Srebrnej Cieszynianki. Po jej śmierci, w 2000 r., kierownictwo nad zespołem przejęła córka założyciela, Anna Źlik, która prowadziła go i tworzyła choreografię do końca 2018 r. Przez ten czas przyczyniła się do wychowania w poszanowaniu dla folkloru wielu młodych, utalentowanych ludzi, którzy nie wstydzą się stroju regionalnego, rodzimej gwary i zwyczajów. Od 2019 r. pieczę nad Zespołem sprawuje córka pani Anny – Barbara Haltof.

Imię Józefa Macha nadano tej formacji podczas uroczystości 30-lecia działalności. Zespół „Brenna” to nie tylko grupa tańczących i śpiewających ludzi, to jedna wielka rodzina, a jej członkowie zawsze z wielkim zapałem i zaangażowaniem doskonalą swoją artystyczną sztukę. W chwili obecnej liczy około 30 osób, które szczycą się tym, skąd pochodzą. Działalność Zespołu Regionalnego „Brenna” im. Józefa Macha polega głównie na prezentacji starych tańców i pieśni, zwyczajów i obrzędów oraz na kultywowaniu tradycji Beskidu Śląskiego, poprzez opracowywanie i przedstawianie programów związanych z pracą i zabawą górali beskidzkich.

W swojej wieloletniej działalności uczestniczył w wielu krajowych oraz zagranicznych festiwalach i konkursach. Zdobył w nich wiele nagród: Brązowa, Srebrna i złota Ciupaga na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, Złote, Srebrne i Brązowe Serca na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu oraz inne wyróżnienia, dyplomy i puchary z festiwali w kraju i za granicą, których nie sposób wymienić. W 2013 roku otrzymał nagrodę im. Oskara Kolberga w kat. Zespołów Folklorystycznych. Zespół Regionalny „Brenna” zawsze bierze udział w Tygodniu Kultury Beskidzkiej, na który zjeżdżają najlepsze zespoły ludowe z całego świata. Koncertował na Węgrzech, we Francji, Bułgarii, Słowacji, Niemczech i w Czechach. Corocznie uczestniczy w „Nocy Świętojańskiej” oraz bierze udział w Dożynkach Ekumenicznych w Brennej. Uświetnia także, większe święta kościelne. W swojej 60-letniej działalności zdobył wiele nagród i wyróżnień.

google_news