Wydarzenia Bielsko-Biała

„Gdzie są TE dzieci?”. Bilbordy za miliony jak dzieło pijanego grafika-amatora

Fot. Marcin Kałuski

KOMENTARZ

„Gdzie są TE dzieci?” – „pytają” nas amatorsko sklecone bilbordy rzucające się w oczy nie tylko w Bielsku-Białej, ale i w całej Polsce. Za gigantyczną kampanią bilbordową stoi jeden z najbogatszych Polaków, który już wcześniej – w poczuciu tak wielkiej, jak nietrafionej misji – zalał kraj absurdalnymi wezwaniami i cytatami.

Bilbord wygląda jak dzieło pijanego grafika-amatora i półanalfabety, który na jego wykonanie miał ledwie kilka minut. Wklejone zdjęcie dziewczynek można znaleźć na internetowych platformach z ogólnodostępnymi („stockowymi”) zdjęciami. Zdanie z jakże doniosłym pytaniem zaczyna się od małej litery. Kolejne błędy dotyczą wymienionych tam dekad, gdzie użyto apostrofów zamiast kropek. Temu pokazowi nieznajomości polskiego języka towarzyszy rzecz jasna bezładnie wklejona polska flaga, a zaraz obok niej zdjęcie niemowlęcia. Amatorsko wykonany bilbord w niebywały sposób kontrastuje z rozmachem całej kampanii. Bo pytanie o to, gdzie są dzieci, czytają mieszkańcy całego kraju. Bilbordy umieszczono w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach największych polskich miast i nie inaczej jest w Bielsku-Białej.

Bilbordy zawierają piktogramy, wskazujące na znaczny spadek dzietności od lat 50. Obecnie jesteśmy w niżu i wskaźnik dzietności wynosi ledwie 1,38. To w istocie poważny problem demograficzny i rozpoczęcie (a raczej kontynuowanie) na ten temat dyskusji jest jak najbardziej pożądane. Szkopuł w tym, że twórcy plakatów zdają się wytykać palcem pary, które niewystarczająco skupiają się na wydawaniu na świat potomstwa. Takie odwrócenie kota ogonem wytyka wielu komentatorów, wskazując na wysokie koszty życia w Polsce, szalejącą inflację, fatalny stan służby zdrowia czy brak miejsc w żłobkach. O nieludzkim prawie antyaborcyjnym nie wspominając. Młodych par zwyczajnie nie stać na posiadanie dużej ilości dzieci i to rząd powinien skupić się na stworzeniu warunków, które to umożliwią.

Do tablicy jest wywoływany m.in. wiceminister rodziny Stanisław Szwed. Choć według ekspertów programy socjalne, w tym oczko w głowie mieszkańca Grodźca, czyli „500+”, w żaden sposób nie przyczyniły się do wzrostu dzietności, to – zdaniem ministra – zahamowały nieco negatywną tendencję.

Mimo że pouczanie kogoś o tym, co może robić z własnymi pieniędzmi jest nie na miejscu, to komentatorzy wskazują, że pomysłodawca kampanii mógł wykorzystać „zainwestowane” w kampanię miliony złotych na działania, która rzeczywiście przełożyłyby się na wzrost dzietności, choćby na zabiegi in vitro.

Trudno nie dojść do wniosku, że kolejna tak dziwna bilbordowa kampania to przejaw ułańskiej fantazji. Wygląda to tak, jakby zadufany w sobie milioner, mający poczucie, że wszystko wie najlepiej, a jego poglądy są jedynie słuszne, dyktował pierwszemu lepszemu grafikowi, co ma „narysować” i chciał tą swoją „wiedzą” podzielić się z całym krajem, rzucając na stół miliony złotych.

Za bilbordami stoi fundacja Nasze Dzieci z Kornic, a za nią z kolei Mateusz Kłosek, jej prezes i właściciel Eko-Okien, jeden z najbogatszych Polaków, którego majątek jest szacowany na niespełna 700 mln zł. Jak donoszą Wirtualnemedia, to on sam jest inicjatorem i pomysłodawcą kampanii. Wcześniej ta fundacja zasłynęła innymi absurdalnymi bilbordami, a szczególnie tymi z hasłami „Kochajcie się mamo i tato”. Jeśli do tego dodać bilbordy z płodami i wyrwanymi z kontekstu cytatami z Jana Pawła II, to dopełnia się obraz pomysłodawcy, który wprawdzie ma miliony, konserwatywne i religijne poglądy, ale nie ma ani krzty wiedzy o tym, jak to choć trochę pożytecznie, czytelnie i przynajmniej z niewielką dozą klasy i estetyki wykorzystać.

google_news
71 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Magdalena
Magdalena
1 rok temu

Za to artykuł na wysokim poziomie. Panie Marcinie nie wypada redaktorowi w ten sposób pisać. Twórca plakatów podkreśla, że niczego nikomu nie nakazuje, to propozycja. Dzisiaj jest moda na wszystko takie “wycackane” – jestem fotografem-grafikiem i przyznam, że do mnie ta prostota przemawia, do Pana nie – ok, ale sposób w jaki Pan pisze i obraża twórcę jest obrzydliwe.

Kamil
Kamil
1 rok temu

dobrze że ktoś takie akcje robi, nienormalność zaszła już za daleko i takie akcje jak promowanie zabijania dzieci nie powinny mieć miejsca

Normalny
Normalny
1 rok temu
Reply to  Kamil

Ktoś gdzieś “zabija dzieci”? Czy po prostu nie odróżniasz dziecka od zarodka?

Iwona.
Iwona.
1 rok temu

Treść idiotyczna do idiotów najwięcej to dotyczy pedofilii i ludzi sekty jaro-godyk tam się tego niszczy najwięcej zawsze złodziej ryczy łapcie złodzieja nic innego młodzi nie robią tylko mówią trzeba ***** *** i pedofili.

Twoja nauczycielka
Twoja nauczycielka
1 rok temu
Reply to  Iwona.

Wiemy, że ciebie w domu i w szkole nazywali idiota, i mieli rację…

Chooycinaimieautor
Chooycinaimieautor
1 rok temu

Nie ma to jak podważać prawdę zawartą w bilbordzie wytykając wszystkie błędy konstrukcji graficznej i poprawności języka polskiego użytego przez autora,ale nie nawiązać do faktycznego problemu,ktory porusza,czyli “co z tymi dziecmi?” Do c***a. Redaktor to stara baba ktora patrzy na osiedle i sie czepia ze dzieci graja w pilke na trawniku bo sam nie ma nic lepszego.tfu gowno clickbait falsz.

Mariusz
Mariusz
1 rok temu

A ja mam wyjebane na tego frajera co kasę w gówno pakuje a ja muszę na to patrzeć,c**j mnie jego poglądy interesuja

Hm
Hm
1 rok temu
Reply to  Mariusz

A nas podobnie obchodzą twoje poglądy.

Normalny
Normalny
1 rok temu

W artykule masz wypunktowane konkretne problemy powodujące niską dzietność: zamordyzm religijny, niszczenie gospodarki przez PiS, itp.

Waldek
Waldek
1 rok temu

Skąd się bierze tyle zlewaczałych dziennikarzy?

Iwona.
Iwona.
1 rok temu
Reply to  Waldek

Od Szatana Rydzyka

Normalny
Normalny
1 rok temu
Reply to  Waldek

Masz na myśli: nieogłupionych propagandą pisowsko-kościelną?

ono
ono
1 rok temu

Recenzja tych billboardów napisana przez pijanego redaktora – amatora, po prostu jeden bełkot.

ono nijakie
ono nijakie
1 rok temu
Reply to  ono

bilbordy recenzują się same, to pusty i prymitywny przekaz. nie wiadomo do kogo, takie “ono”.

.
.
1 rok temu
Reply to  ono nijakie

bredzisz osiołku,kluczysz i bronisz pijanego “redaktora” ale przecież za to ci płacą

ono nijakie
ono nijakie
1 rok temu
Reply to  ono

Przeczytaj sobie następny artykuł od “pijanego redaktora” o potrzebie pomocy dzieciom psychiatrycznie (i nie tylko). Pytanie z bilbordu rozszerza się.

ABC
ABC
1 rok temu

Smutna prawda…

YOU
YOU
1 rok temu

Zaczynasz czytać ten bełkot lewacki i już wiesz, że to mógł napisać tylko towarzysz Kałuski. Zaraz potem wysyp komentarzy od cymbała co ma problem z określeniem swojej płci, imienia, wieku i miejsca zamieszkania…

teoria
teoria
1 rok temu
Reply to  YOU

Chyba masz kompleks na tle. Chciałbyś określeń a sam nie określając się, jedynie w jedną stronę? Tak nie ma w życiu, teorię możesz sobie chcieć.

.
.
1 rok temu
Reply to  teoria

W jedną stronę to jest przechylony twój lewacki POrtalik

praktyka
praktyka
1 rok temu
Reply to  .

nic nowego i mądrego nie potrafi kropka, kreska, przecinek wymyślić.

YOU
YOU
1 rok temu
Reply to  teoria

Jak pijesz to nie pisz.

Brunon
Brunon
1 rok temu

Okładki “Kroniki Beskidzkiej” prezentują gorszy poziom niż te billboardy. Epatowanie sensacją, żerowanie na najgorszych instynktach.

takie życie od podwórka...
takie życie od podwórka...
1 rok temu
Reply to  Brunon

no właśnie!
A papierowe wydanie kroniki to graficznie jaki poziom??

Pomożemy!!!
Pomożemy!!!
1 rok temu

Ale jak już nam PiS zaprowadzi wreszcie STAN WOJENNY – bo nam wytłumaczą że się bronimy przed Putinem – to już nie będzie sobie jeden z drugim używał na bilbordach i jeździł po naszym najlepszym rządzie z Dawos.
A w redakcjach będzie dyscyplina –
WIĘC JAK, TOWARZYSZU? POMOŻECIE?

heeej siup
heeej siup
1 rok temu
Reply to  Pomożemy!!!

Bronimy się przed Niemcami, Unią – to już wiemy. Każdy też wie, że bilbordy nie jeżdżą po rządzie lecz po nierobach. Dyscypliny nie chcemy, po co toto.

.
.
1 rok temu

Ten ,,redaktor,, to jest mistrz dawać go do Wyborczej będzie tropił parówki u Obajtka

wicemistrz
wicemistrz
1 rok temu
Reply to  .

widzę innego mistrza: zaczepki i prowokacji.

.
.
1 rok temu
Reply to  wicemistrz

Osiołka?

ono nijakie
ono nijakie
1 rok temu
Reply to  .

onego

Normalny
Normalny
1 rok temu
Reply to  .

Parówki u Obajtka? A może po prostu setki miliardów rozkradzionych i zmarnowanych przez PiS?

Eru
Eru
1 rok temu

Specjalnie jest to tak skonstruowane, żeby przekaz zrozumieli wyborcy PiSu, którzy jak wiadomo w głównej mierze są analfabetami.

tylko pytam
tylko pytam
1 rok temu
Reply to  Eru

Co tam bełkoczesz?

pisać sobie można
pisać sobie można
1 rok temu

Dzieci nie jest sztuką spłodzić, wyzwaniem jest wychować, wykształcić a po drodze leczyć jeśli się trafi z niepełną sprawnością.

Maria 27 lat
Maria 27 lat
1 rok temu

Bilbord dla ciemnoty jarka i Szatana rydzola nikt poważny nie czyta tego pomysłu prostytutki g—ek

Boss
Boss
1 rok temu
Reply to  Maria 27 lat

Dzisiaj świrze jesteś Maria i masz27 lat?

Renata
Renata
1 rok temu

To powinno wisieć na plebaniach to ich dotyczy ile dziewic musiało się poddać przez nich skrobance coś na ten temat wiem ,a teraz ciemnoty sekty pedofile możecie ryczeć tak was mam w D..e jak 75 % Polaków i mówią ***** *** i waszą sektę tak czy tak to już koniec i niestety puste KK to wasza wina i czarnych nierobów.

Ela
Ela
1 rok temu
Reply to  Renata

BRAWO PRAWDA

Hermenegilda
Hermenegilda
1 rok temu
Reply to  Renata

Piękne słowa

adam
adam
1 rok temu

Klasa rządząco-posiadająca nie pracuje dla ludzi tylko ludzie dla niej. Dzieci są w daninach, dywidendach, czynszach. Po wojnie na chwilę się to odmieniło bo trzeźwa na umyśle ludność zaczęła myśleć o swoim, konkretnym interesie a nie o tym co jej zawsze podsuwają pod nos – konflikty, uprzedzenia. IIWŚ to był kubeł zimnej wody a teraz znowu próbują dzielić i rządzić zamiast jednoczyć i służyć.

Waldek
Waldek
1 rok temu

Syty głodnego nie zrozumie. Jak ktoś ma kasę to myśli że każdemu jest łatwo wychować np. 5 dzieci kiedy tylko mężczyzna zarabia(śr.okolo 3 tys zł) a kobieta nie ma jak bo trzeba z dziećmi być. Oczywiście ktoś zaraz dojebie ze jest przecież 500+ ale ile jest warte 2500zl w dzisiejszych czasach? Ktoś wspomniał też o braku miejsc w żłobkach, w przedszkolach itd, no i daj Boże żeby te dzieci jeszcze zdrowe były

Myślący.
Myślący.
1 rok temu
Reply to  Waldek

Po to “Bozia” dała rozum aby myśleć.
Płodź tyle dzieci abyś mógł im zapewnić dostatnie życie, a nie by klepaly biedę. I nie rób tego po pijaku.
Płodzenie dzieci to nie zakład pracy, w którym za wykonaną pracę otrzymujesz zapłatę. Powinieniesz sam im zapewnić odpowiednie warunki do życia.

NoRevolution
NoRevolution
1 rok temu

trzeba było mieć czytanki marksa w kołysce żeby tak nasiąknąć.
Ale obecnie to po linii światowych rewolucjonistów z PiS.
Także dobra robota Redaktorze – partia takim da chrustu a i pismaczyć zezwoli

zjednoczyć się trza
zjednoczyć się trza
1 rok temu
Reply to  NoRevolution

Tu jednak przywołałbym Zjednoczoną Prawicę, jak zjednoczona była PZPR. Która partia, nie każda daje nieswoim.

Normalny
Normalny
1 rok temu
Reply to  NoRevolution

TAK, ŻE nieuku!

Boss
Boss
1 rok temu

Jaki portalik ,takie i artykuły i tzw. redaktorzy

Pietrek
Pietrek
1 rok temu

Masakra! Co za lewacki artykuł. Dzięki redaktorku. Tylko utwierdzileś mnie w przekonaniu że nie ma sensu zaglądać na ten portal.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 rok temu

I co zmieni ten cudaczny bilbord? Czy nagle ktoś go przeczyta i poleci do sypialni żeby normy z lat 80tych nadrobić?

trza wyoślać
trza wyoślać
1 rok temu
Reply to  Hermenegilda

Źle czytasz, podszywacz, wrócić trza do lat 50-tych, nie do trójki dzieci lecz piątki. W latach 50-tych nie trzeba było sypialni, wystarczyło zadaszenie, krzaki, łan zboża, ochota i jaka tam antykoncepcja. Żadne hasła “Kochajcie się Mamo i Tato”, nie z kochania się obojga są wyłącznie dzieci. Myślę, że przy piątce dzieci do bilbordu koniecznie trzeba dołożyć babcię, nieodzowna w pomocy przy wychowaniu dzieci a i pełniejsza, wielopokoleniowa rodzina.

HerrRechts
HerrRechts
1 rok temu

Widać warsztat nieistotny skoro treść zmusza socjalistów z PiS i niePIS do mimowolnego wysiłku szukania odpowiedzi na pytanie autora kampanii

około
około
1 rok temu
Reply to  HerrRechts

to jest bardziej warstat

HerrRechts
HerrRechts
1 rok temu
Reply to  około

Werkstatt☝️
MeineLiebFrau.

majster
majster
1 rok temu
Reply to  HerrRechts

wszystko się zgadza, pisane przez “s” a nie “sz”, taki pewny warstat trzeba mieć aby mieć dzieci, ilość nie zależy od wielkości warstatu lecz od warunków obok. Pytanie można zadawać na bilbordzie i nic z tego.

zakaz skrętu w lewo
zakaz skrętu w lewo
1 rok temu

towarzyszu Kałuski twoje wrażenia artystyczne są tak ważne jak zeszłoroczny śnieg.

Normalny
Normalny
1 rok temu

Twoje prawackie kwiczenie nawet takiej wartości nie ma.

Janek
Janek
1 rok temu

A oczywiście miejski urbanista czy też osoba odpowiedzialna w urzędzie za estetykę widzi i nie reaguje

Bodzio
Bodzio
1 rok temu

Ela iRenata to ten sam lewacki ,tęczowy pajac

Ela
Ela
1 rok temu

To jest dzieło idiotki godek dla idiotów normalny Polak i młodzi tego nie czytają tak sie niszczy nasza kasę przez sektę.

Sławomir M.
Sławomir M.
1 rok temu
Reply to  Ela

Lewacy są jak krokodyle. Krótkie rączki do pracy i wielka m***a do darcia się o czyjeś pieniądze.

xyz
xyz
1 rok temu
Reply to  Ela

nie czytałeś pusty łbie ,że to prywatna kasa a nie nasza?

a może nie?
a może nie?
1 rok temu
Reply to  xyz

ale przestrzeń nasza

Normalny
Normalny
1 rok temu
Reply to  xyz

Ciekawe, jaką dotację dostała ta firemka od pisowców.

mario
mario
1 rok temu

Bardzo dobra akcja. Widać choćby po tym, że dyżurny lewak beskidzkiej nie wytrzymał nerwowo i musiał kolejny raz uzewnętrznić swe frustracje

Normalny
Normalny
1 rok temu
Reply to  mario

Frustracje? Raczej bekę z prawactwa.

Bodzio
Bodzio
1 rok temu

A mnie ta akcja się podoba, natomiast ten pożałowania godny tropiciel afer ,prywatną akcją chciał uderzyć w rząd , wmieszał w to wszystko ministra Szweda ,wyszedł mu jakiś kogel-mogel. Przenieś się facet do Wyborczej będziesz tropić Obajtka.

BB
BB
1 rok temu

Niech kontrowersyjny “redaktor” przyjmie do swego łba , że to są prywatne pieniądze i wara mu od tego

Normalny
Normalny
1 rok temu
Reply to  BB

Ale bekę z prawactwa zawsze można mieć 😀

Lo @ mo
Lo @ mo
1 rok temu

Z rozbawieniem czytam jak u kontrowersyjnego redaktora żółć się gotuje z powodu tak błahego tematu jak akcja billboardowa o zabarwieniu religijnym. Wniosek autora, iż “rząd powinien skupić się na stworzeniu warunków, które to umożliwią wzrost urodzeń dzieci” jest naiwny. Akcja np. 500+ to udowodniła. To rozwój programów emerytalnych skutecznie hamuje chęć posiadania dzieci. Dlatego np. bogate w socjal Niemcy ściągają emigrantów do pracy, a troskę nad rodzicami w podeszłym wieku sceduje się na opiekunów z Europy Wschodniej. Lewicowe partie w zamożnych zachodnich krajach spowodowały, że dziecko wychowywane jest przez instytucje państwowe, a kontrolowani rodzice mogą jedynie je utrzymywać. Kompletną bzdurą… Czytaj więcej »

plus minus
plus minus
1 rok temu
Reply to  Lo @ mo

Trzeba mieć przelicznik x5 aby chcieli przyjeżdżać, jakoś do nas do opieki nad starszymi nie kwapią się, do Niemiec a i owszem. Dobrze też, że pan redaktor nie napisał aby sadzić więcej kapusty a i też nie napisał aby dbać o wzrost populacji bocianów. I nie wiem co jeszcze nie napisał, że jest na plus.

Keremi
Keremi
1 rok temu
Reply to  plus minus

Mądrego przyjemnie poczytać 😉

plus minus
plus minus
1 rok temu
Reply to  Keremi

przyjemność jest po mojej stronie bez buźki