Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Ile kosztuje rozwód?

Rozwód to sytuacja, która wiąże się z ogromnym stresem, negatywnymi emocjami oraz wydatkami finansowymi. Według statystyk prowadzonych przez GUS w Polsce rozstaje się coraz więcej par. Główną przyczyną jest niezgodność charakterów. Ile kosztuje rozwód? Czy możliwe jest obniżenie kosztów?

Ile kosztuje pozew o rozwód?

Opłata za złożenie pozwu rozwodowego do sądu jest stała i wynosi 600 złotych. Należy wnieść tę sumę w całości za pomocą przelewu internetowego lub bezpośrednio w kasie sądu. Składając wniosek, należy dołączyć do niego potwierdzenie dokonania transakcji. Opłatę uiścić musi osoba, która wnioskuje o rozwód. Jeżeli podczas rozprawy sąd uzna, że winę za rozpad małżeństwa ponosi drugi małżonek, osoba wnosząca będzie mogła ubiegać się o zwrot kosztów.

W przypadku rozwodu za porozumieniem stron należy liczyć się z opłatą 300 złotych. Koszt ten małżonkowie ponoszą po połowie – czyli po 150 złotych za osobę.

Przeczytaj też artykuł: Ile kosztuje rozwód czyli co należy wliczyć w koszty rozwodowe?

Sprawa o podział majątku – ile kosztuje?

Sprawa rozwodowa to nie jedyny wydatek, z którym musi liczyć się większość małżonków. Osoby, które chcą rozdzielenia wspólnych dóbr, czeka sprawa o podział majątku. Nie jest ona jednak obowiązkowa. Byli małżonkowie mogą samodzielnie dojść do porozumienia i podzielić swój dobytek bez ingerencji sądu.

Jeżeli jednak taka będzie niezbędna, konieczne jest poniesienie opłaty w wysokości 1000 złotych. Czasami wymagana będzie profesjonalna wycena rzeczoznawcy – za nią należy zapłacić oddzielnie.

W przypadku gdy obie strony mają gotowy, wspólny projekt podziału majątku koszty sprawy sądowej spadają do 300 złotych.

Wynagrodzenie dla prawnika w przypadku sprawy rozwodowej

W niektórych sprawach rozwodowych konieczna może okazać się pomoc prawnika. Ma to miejsce głównie w sytuacji, gdy pomiędzy małżonkami nie ma zgody co do orzeczenia o winie, podziału majątku, wysokości alimentów czy opieki nad dziećmi. Skorzystanie z usług adwokata wiąże się z dodatkowymi kosztami. Zazwyczaj im dłużej trwa sprawa rozwodowa, tym wydatki te są wyższe.

Trudno jednoznacznie wskazać, ile wynosi wynagrodzenie prawnika. Warto jednak zaznaczyć, że w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości regulującym wysokość opłat za czynności adwokackie został zawarty zapis, że nie może być to mniej niż 720 złotych.

Dodatkowe koszty związane z rozwodem

W niektórych przypadkach spraw rozwodowym konieczne mogą być dodatkowe czynności. Najczęściej są to:

  • wydanie zaświadczenia o nakazie eksmisji jednej ze stron – 200 złotych
  • zabezpieczenie kontaktów z dziećmi – 40 złotych
  • ustalenie wysokości alimentów – 5% zasądzonej kwoty
  • mediacje małżonków – nawet kilkaset złotych za sesję
Zwolnienie z kosztów rozwodu – kiedy jest możliwe?

Zwolnienie z sądowych kosztów rozwodowych przysługuje osobom, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. Taki druk można pobrać ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości. Do wniosku konieczne jest dołączenie zaświadczenia o wysokości zarobków oraz zestawienia miesięcznych wydatków, m.in. opłaty za mieszkanie i rachunki, wysokość raty kredytu.

W sytuacji, gdy sąd przychyli się do wniosku o zwolnienie z kosztów rozwodu, wnioskujący może uzyskać zwolnienie z części lub całości opłat. Jeżeli jednak sąd odrzuci taki wniosek, a osobie wnioskującej będzie zależało na jak najszybszym przeprowadzeniu sprawy, może skorzystać z pomocy i wesprzeć się pożyczką pozabankową. Odpowiednio dobrana kwota pozwoli w całości pokryć koszty sprawy rozwodowej oraz wynagrodzenie dla prawnika.

Jak sfinansować koszty związane z rozwodem?

Jeżeli brakuje nam pieniędzy możemy zdecydować się na pożyczkę. Interesującym rozwiązaniem jest to oferowane przez firmę Dziesiątka Finanse. Nie musimy nawet iść do ich placówki, wystarczy, że zadzwonimy na numer 669 555 111, a ich przedstawiciel dostarczy pieniądze prosto do naszego domu. Wówczas np. opłatę za złożenie pozwu rozwodowego można rozłożyć na raty, które nie będą stanowiły większego obciążenia dla domowego budżetu.

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gosia
Gosia
4 lat temu

Pani na H. – pozwolę sobie odpowiedzieć. Koszty dzieci w rozwodzie są olbrzymie, ale jednak to już zależy w największym stopniu od klasy i zachowania się rodziców. Dla mnie warstwa finansowa jest np. istotna. Kiedy się rozwodziłam korzystałam z usług Pani Mecenas Justyny Węgrzynowicz-Cichońskiej i ostatecznie nie wydałam wcale dużo na sprawę, ale niestety w wielu miejscach ludzi się oszukuje, warto więc uświadamiać klientów ile średnio takie usługi kosztują. Pozdrawiam i bez urazy.

Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu

Czy tylko liczą się pieniądze w kosztach rozwodu? Gdzie są koszty dzieci? Fatalny artykuł sponsorowany.