Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Jak wybrać usługi windykacyjne w Bielsku-Białej?

fot. materiały prasowe

Nie ma wątpliwości, że windykacja to jedna z najskuteczniejszych metod odzyskiwania zaległych płatności. Jednocześnie ogromne znaczenie ma to, jaką formę windykowania wybierzemy. Możemy robić to samodzielnie, bez wsparcia wyspecjalizowanego podmiotu – czyli firmy lub kancelarii windykacyjnej. Jednak w wielu przypadkach nie przynosi to oczekiwanych rezultatów. Zdarza się, że kontrahenci uparcie unikają spłaty, ignorując wiadomości, telefony i jakiekolwiek próby nawiązania kontaktu. Wtedy dobry pośrednik to konieczność. Jak wybrać odpowiedniego?

Zwróć uwagę na doświadczenie pośrednika

Jedną z ważniejszych kwestii są kompetencje i doświadczenie usługodawcy. Jak w przypadku każdej innej formy usług, tak i przy windykacji natrafimy na wyspecjalizowanych ekspertów, jak i osoby, które nie mają zbyt wiele do zaoferowania. Należy wczytać się w warunki współpracy, a także faktyczne możliwości, które daje nam konkretny podmiot.

Niestety nie każda firma windykacyjna może zapewnić nam coś więcej niż wysyłanie wezwań do zapłaty i wykonywanie telefonów czy słanie e-maili. W wielu przypadkach firmy windykacyjne są zakładane przez osoby bez żadnego doświadczenia czy wykształcenia i wiedzy związanej z tą dziedziną prawa. Dlatego w sytuacjach trudnych, a także takich, które wymagają zdecydowanych działań, lepiej zgłosić się po pomoc do prawnika.

Prawnicy mają nie tylko niezbędną wiedzę i znajomość formalnych metod, ale i często są wyszkoleni w skutecznych technikach negocjacyjnych. Poza tym mogą przenieść sprawę na wyższy poziom, czyli prowadzić tzw. twardą windykację – sądową, a następnie komorniczą. Za to zwyczajne firmy windykacyjne zajmują się przede wszystkim windykacją miękką (polubowną), która czasem nie jest wystarczająca. Wtedy i tak oddają sprawę prawnikowi, który ma uprawnienia do reprezentowania klientów przed sądem.

Nie czekaj zbyt długo, pamiętaj o przedawnieniu

Warto pamiętać, że możliwość odzyskania wierzytelności nie trwa wiecznie. Po jakimś czasie może dojść do przedawnienia sprawy, dlatego im szybciej zaczniemy działać, tym lepiej. W zależności od typu zawartej umowy, prawo przewiduje różne terminy przedawnienia długu. Najczęściej będzie to oczywiście umowa sprzedaży, a roszczenia z niej ulegają przedawnieniu z upływem 2 lat – jest to liczone od dnia następnego po dniu płatności, który został określony na fakturze. Jeśli termin ten nie został ustalony, to liczy się go od dnia wystawienia faktury.

Istnieją też pewne wyjątki, kiedy to można odzyskać stary dług. Jednak im szybsze działania (polubowne, a następnie – ewentualnie – sądowe i komornicze), tym lepiej dla wierzyciela.

Zastanów się nad zdalną formą usług  

Jeżeli nie mamy pewności, czy nasza sprawa kwalifikuje się do windykacji, warto zwrócić się do jednej z firm, które zapewniają bezpłatny audyt. Przykładem jest kancelaria RPMS: https://rpms.pl/windykacja-bielsko-biala/. Oferuje nie tylko wstępną, darmową analizę sprawy, ale również realizuje usługi całkowicie zdalnie. Według statystyk, aż 73% problemów z dłużnikami kancelaria rozwiązuje już na etapie przedsądowych wezwań do zapłaty.

Za to darmowy audyt sprawia, że klient od razu otrzymuje szczegółowe informacje na temat zagrożeń, dostępnych możliwości i opcjonalnych kosztów. RPMS nie prowadzi sporów z góry skazanych na porażkę, co pozwala na dużą oszczędność czasu i pieniędzy. To dobre rozwiązanie, jeśli oczekujemy kompleksowej i w pełni bezpiecznej usługi windykacyjnej w wygodnej, zdalnej formie.

google_news