Porady i inspiracje

Jak zdobyć licencję transportową w 2020 roku?

Branża transportowa to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki w ciągu ostatniej dekady. Co ważne, polscy przewoźnicy liczą się nie tylko na rynku krajowym, lecz także wspólnotowym. Chcąc jednak legalnie działać w tej gałęzi gospodarki, należy wcześniej zaopatrzyć się w szereg pozwoleń. Jednym z nich jest licencja transportowa. Jak ją zdobyć? Wyjaśniamy!

Czym jest licencja transportowa?

Licencja transportowa to dokument, bez którego nie jest możliwe prowadzenie legalnej działalności transportowej. To właśnie ona potwierdza bowiem, że konkretny przedsiębiorca, czy firma jest uprawniona do przewozu osób lub towarów. Celem takiego działania jest zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Należy bowiem pamiętać, że z wykonywaniem tej działalności wiąże się ogromna odpowiedzialność. Dzięki licencji transportowej mamy pewność, że transportem drogowym zajmują się wyłącznie specjaliści spełniający ustawowe kryteria.

Przy okazji możemy rozwiać mit dotyczący użyczania licencji transportowej. Nie jest to prawnie dozwolone. Licencja ta jest przypisana do konkretnej firmy i nie można jej pożyczać innym podmiotom. Przedsiębiorcy posługujący się pożyczoną licencją, de facto nie mają uprawnień do transportu osób lub rzeczy.

Kiedy licencja transportowa jest niezbędna?

Jak już wspomnieliśmy, licencja transportowa jest potrzebna tym przedsiębiorcom, którzy prowadzą działalność związaną z przewozem osób lub towarów. W praktyce oznacza to, że bez względu na wielkość pojazdu, licencja ta jest zawsze wymagana. Dotyczy to w takim samym stopniu osób podmiotów transportujących osoby lub towary autami osobowymi, dostawczymi czy TIR-ami. Wszyscy oni muszą posiadać licencję transportową, jeśli przewóz jest źródłem ich dochodu. Czy od tej zasady są jakiekolwiek odstępstwa?

Tak. Jeśli przedsiębiorca przewozi materiały na miejsce pracy lub dowozi pracowników, wówczas prawo traktuje takie kursy jako transport pomocniczy i nie wymaga posiadania licencji transportowej. Należy przy tym pamiętać, aby zaopatrzyć się w zaświadczenie o transporcie na potrzeby własne.

Uzyskanie licencji transportowej. Jak to zrobić?

Droga do uzyskania licencji transportowej, pozwalającej na działalność na terenie Rzeczypospolitej Polski wiedzie przez Zarząd Dróg i Transportu właściwy dla miejsca, gdzie zarejestrowany jest podmiot ubiegający się o takie pozwolenie. Jeśli jednak zależy nam na licencji na transport międzynarodowy, musimy już udać się do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w Warszawie.

Aby móc ubiegać się o licencję transportową, należy wcześniej przygotować szereg dokumentów, jak np. zaświadczenie o nadaniu numerów NIP lub REGON, kopię Certyfikatu Kompetencji Zawodowych, odpis z rejestru przedsiębiorców KRS czy oświadczenie o zamiarze zatrudnienia kierowców zawodowych. Cały proces jest czasochłonny i wymaga dobrego obeznania w przepisach. 

Dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy pomagają w uzyskaniu licencji transportowych i całą część związaną z kontaktem z GITD biorą na siebie. Dzięki temu, przedsiębiorca może skupić się na własnej działalności, a nie sprawach urzędowych. Jedną z takich firm jest BOS. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, pomogli już setkom firm transportowych. Jeśli potrzebujesz licencji transportowej lub ubezpieczenia OCP po prostu się z nimi skontaktuj.

google_news