Wydarzenia Żywiec

Kamienice potrzebują renowacji. Czy miasto pomoże?

Kamienice przy Rynku. Fot. Paweł Szczotka

Radni miejscy z Żywca z klubu PiS zwrócili się do burmistrza Antoniego Szlagora z propozycją, by miasto pozyskało dotację, a potem wsparło z tych pieniędzy właścicieli zabytkowych kamienic w centrum miasta przy renowacji tych budynków.

W ostatnich latach przy głównych ulicach miasta – Dworcowej i Kościuszki oraz na Rynku i sąsiednich uliczkach – odremontowano elewację kilku kamienic. Ale jeszcze sporo ymaga remontu, a niektóre wręcz straszą wyglądem, zwłaszcza w dzielnicy Zabłocie. Kilka tygodni temu pięciu radnych miejskich z klubu PiS (Edyta Gowin, Judyta Leśko, Leszek Szpila, Tadeusz Trzop i Andrzej Widzyk) wystąpiło do burmistrza w kwestii „urbanistyki w mieście ze szczególnym uwzględnieniem architektury krajobrazu”. W swojej interpelacji poprosili burmistrza o podjęcie działań w pozyskaniu dotacji zewnętrznych, którymi można byłoby wesprzeć właścicieli zabytkowych kamienic w centrum miasta.

Celem naszej interpelacji jest doprowadzenie do stworzenia jednolitej wizji zabytkowego centrum Żywca np. w kwestii kolorystyki czy też użytych materiałów itp. – podkreślili radni.

Jak zaznaczył w odpowiedzi burmistrz Antoni Szlagor, o wsparcie renowacji zabytkowej kamienicy może starać się każdy, kto zgodnie z prawem jest jej właścicielem lub posiada prawo do dysponowania taką nieruchomością.

Centrum Żywca objęte jest ścisłą strefą ochrony konserwatorskiej, dla której obowiązują wytyczne i zasady przy wszelkich inwestycjach. Istnieją dotacje celowe, programy unijne czy możliwość wystąpienia do Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o udzielenie dotacji bądź refundacji kosztów związanych z pracami przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków. Gmina nie posiada instrumentów prawnych, które pozwalałyby na pozyskanie środków z zewnątrz i rozdysponowanie ich pomiędzy właścicieli prywatnych kamienic. Zaznaczyć należy, że Rada Miejska może podjąć uchwałę o przeznaczeniu określonej kwoty z budżetu miasta na renowacje kamienic. Właściciel kamienicy mógłby starać się o dofinansowanie po spełnieniu określonych w uchwale warunków. Zatem radni, uchwalając budżet, mają możliwość zaplanowania pieniędzy na takie właśnie zadanie. Chciałbym jednak zaznaczyć, że prognozy finansowe wyraźnie wskazują, iż wzrost wydatków bieżących, rosnąca luka finansowa w oświacie, znaczne ubytki w udziale w podatkach PIT i CIT oraz niedofinansowanie tzw. zadań zleconych, jak również Covid-19, znacząco wpłyną na ograniczenie wysokości środków finansowych, którymi będziemy dysponować w najbliższych latach – stwierdził burmistrz Antoni Szlagor.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
23 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
henryk
henryk
2 lat temu

a niby dlaczego prywatne budynki ma remontować miasto?

Gość
Gość
2 lat temu
Reply to  henryk

A niby dlaczego urząd przez 50 lat uzytkowal w ramach tzw zajętości administracyjnej kamienice i po co zostały wpisane w rejestr zabytków i dlaczego się płaci opłaty przy pozwoleniu na budowę (przy remoncie),bo jest sklep na parterze i dlaczego nie ma dotacji w takich domach z programu “czyste powietrze”. Czy zamknąć sklep ?

henryk
henryk
2 lat temu
Reply to  Gość

w Warszawie wielkie walki o prywatne kamienice które wyremontowało i odbudowało państwo i teraz za darmo mamy je oddać prywatnym osobom? jak jest sklep w budynku i trzeba go remontować to też burmistrz ma dać pieniądze na jego remont? za dobrze by to było żyć na koszt panstwa tak jak teraz za 500+13 i 14 emerytury.brać a nic w zamian nie dawać.a co ma czyste powietrze do remontu kamienic?

Darek
Darek
2 lat temu
Reply to  henryk

“Nowelizacja ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami wprowadziła ważną zmianę w zasadach finansowania opieki nad zabytkami przez samorządy.

Po zmianie ustawy dotacja na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych może być udzielona zarówno na zabytki wpisane jak i niewpisane do rejestru zabytków, ujęte jednak w gminnej ewidencji zabytków. Zasady przyznawania dotacji będzie określała nowa uchwała Rady Miasta Olsztyna, która jest przygotowywana.”

Jak widać wystarczy odpowiednia uchwała. A kto doprowadził miasto do takiego stanu ? W rejestrze zabytków jest tylko kilka kamienic a reszta to ewidencja

Miecio
Miecio
2 lat temu

Miasto nie da, bo trzeba remontować kościoły

Jo.
Jo.
2 lat temu
Reply to  Miecio

Jak coś zostanie to być może jakąś resztą sypną .

Żywczanka
Żywczanka
2 lat temu

Kamienice przy dworcowej straszą, jedną kamienicą zarządza baba z urzędu powołana i mieszkańcy nie mają wpływu żeby wymusić remont. Główna ulica Żywca wygląda skandalicznie.

logik
logik
2 lat temu

Robić elewację a właścicielom rozłożyć spłatę na dogodne raty. Tak się robi to w innych miastach i to funkcjonuje bez zarzutów.
Taka mała sprawa a tyle biadolenia i niemocy.
Wstyd.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  logik

A nie jest to tak, że właściciel ma robić elewację czyli wynająć firmę i oczywiście wejść w raty? Nie wiem już jaka jest logika.

Tadeusz
Tadeusz
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Bywa też, tak, że właściciel nie musi „robić” elewacji i wchodzić w raty jak nie chce.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Tadeusz

Przepraszam bardzo, to logik zaczął o ratach. No tak, mamy demokrację i jak nie chce to nie chce, przecież wszyscy to rozumią (no dobrze, rozumieją) łącznie z magistratem.

Jo.
Jo.
2 lat temu
Reply to  Tadeusz

To tylko w zapuszczonych miastach . Wszystko zależy przede wszystkim od gospodarzy.

logik
logik
2 lat temu
Reply to  Tadeusz

Oczywiście i właściciel może nawet w ogrodzie opróżniać się do nocnika bo ma prawo .
Jednym zdaniem , czas w Żywcu na wielu ulicach zatrzymał się już od wielu pokoleń.

logik
logik
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Nie , bo nigdy nic nie zostanie zrobione. Jak widać ludzie nie mają ambicji i należy ich w jakiś sposób wspomóc i nie raz zmusić do normalnego życia społecznego. Tu chodzi o dobro dla całego miasta .

marian
marian
2 lat temu
Reply to  logik

dobro całego miasta nie na tym polega żeby remontować budynki prywatne za ich właścicieli bo tak to każdy by chciał.Burmistrz wyremontuje budynek a właściciel go sprzeda za potrójną cene i o to wam chodzi?

wsiowy
wsiowy
2 lat temu

Czy dobrze rozumiem? Radni z PiS-u mają problem z pozyskaniem pieniędzy? Zwróćcie siędo Glapińskiego – sam powiedział, że ma ich tyle, że wszczyscy chcą pozyczać, a może do “wyimaginowanej wspólnoty”, może Sasin załatwi, macie tyle mozliwości, że az wstyd wyciągać coś od samorządu.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

Panowie radni, w kwestii kolorystyki, użytych materiałów itp. cel interpelacji nie będzie spełniony a wręcz przeciwnie – elewacje będą szarzeć z biegiem czasu, nie ma pieniędzy, renowacji nie będzie.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

No i burmistrz przy okazji interpelacji wyjaśnił wszystkim dlaczego jest biedny.

logik
logik
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Jak zwykle. W innych miastach pieniądze jakoś się znajdują a tu tylko bla bla bla.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  logik

No nie do końca bla bla bla bo uzasadnia jak ma ciężko rządzić, logiczne.

logik
logik
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Tak to prawda bo ten trud zauważy każdy człowiek który po raz pierwszy wjedzie do tego miasta.

ho ho
ho ho
2 lat temu

Poziom ynteligencji tych radnych no no. Może niech sami pożyczą.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

Rewelacja ta interpelacja radnych. Brakuje mi do kupienia lepszego auta i muszę się też zwrócić do burmistrza aby wziął dotację i wspomógł mnie.