Porady i inspiracje

Montaż wideorejestratora w samochodzie – jak zrobić to dobrze?

Odpowiednia kamera samochodowa przód tył może pomóc podczas parkowania, a podczas ewentualnej stłuczki może stanowić niezbity materiał dowodowy. Urządzenie to jest coraz powszechniej stosowane w samochodach prywatnych oraz firmowych, dlatego warto pomyśleć o montażu wideorejestratora w swoim samochodzie. Nie czekaj i zobacz, jak w prosty oraz szybki sposób można to zrobić. Już nigdy więcej nie będziesz mieć problemów z zaparkowaniem swojego samochodu.

Kamera samochodowa przód tył – do czego służy?

Kamera samochodowa przód tył (wideorejestrator) to urządzenie, które może jednocześnie rejestrować obraz z przedniej perspektywy i tylnej części samochodu. Składa się z dwóch połączonych ze sobą kamer, zwykle połączonych kablem ukrytym w podsufitce. Pierwszy montowany jest na przedniej szybie, a drugi z tyłu. Oba obrazy są zapisywane na karcie pamięci i wyświetlane na małym ekranie o przekątnej około 2 cali. Główny ekran, który zwykle widzisz zaraz po włączeniu urządzenia, to obraz z przedniej kamery, a mały prostokąt w rogu pokazuje, co dzieje się za samochodem. Oczywiście zawsze możesz zmienić ustawienie, aby wyświetlać obraz z tyłu jako obraz główny.

Przedni aparat zwykle charakteryzuje się lepszymi parametrami technicznymi, takimi jak lepsza rozdzielczość, szerszy kąt widzenia obiektywu i szybkość nagrywania. Wynika to z faktu, że znacznie więcej wypadków drogowych ma miejsce przed pojazdem. Zdjęcia zrobione przez tylną kamerę nie muszą być bardzo dobre, ale ważne jest to, że można obserwować, co dzieje się za naszymi plecami, co przydaje się np. podczas parkowania.

Warto również przeczytać od kiedy dziecko może jeździć na podstawce zamiast w foteliku samochodowym.

Jak odpowiednio zamontować wideorejestrator w samochodzie?

Instalacja kamery samochodowej najprawdopodobniej będzie wyglądać tak samo, niezależnie od posiadanego modelu. Specjalne akcesoria do kamer samochodowych, zwłaszcza uchwyty do kamer, mogą pomóc w instalacji. Na początku należy odtłuścić przyssawkę i przednią szybę przed zamontowaniem kamery samochodowej. Można to uczynić zwykłym płynem do mycia szyb. Dzięki temu klej lepiej przylega i nie odpryskuje na pierwszej nierówności spotkanej na drodze. Kamera samochodowa musi być zainstalowana we właściwym miejscu po prawej stronie lusterka wstecznego. Montaż należy przeprowadzić w temperaturze, która nie jest ani za wysoka, ani za niska – najlepiej wykonać to w garażu. Zamocowanie kamery samochodowej w zbyt ciepłej temperaturze lub na mrozie może skutkować tym, że tyle co przyklejona kamera spadnie z przedniej szyby.

Kolejną istotną kwestią podczas instalowania kamery samochodowej jest przewód zasilający. Aparat nie przypadkowo został wyposażony w długi kabel. Przy tak dużym zapasie kabli łatwo przeciągnąć kable pod elementami tapicerskimi. Przewody zasilające należy poprowadzić wzdłuż wiązki przewodów. Idealnie powinien to być pakiet, który rozciąga się aż do gniazda zapalniczki. Kabel kamery należy podłączyć do wiązki przewodów pojazdu za pomocą szybkozłącza. Następnie należy przylutować przewód do wtyczki zapalniczki. Praktycznie we wszystkich gniazdach tego rodzaju, plus jest zawsze pośrodku, a minus po zewnętrznej stronie. Po zlutowaniu i przekręceniu złącza można skrócić przewód i wpiąć go w instalację pojazdu. Ten etap może znacznie różnić się w zależności od samochodu. Na koniec należy sprawdzić napięcie miernikiem, podłączyć zasilanie rejestratora i schować wszystko z wiązką przewodów.

Polecamy również: Jaki odkurzacz przemysłowy: ranking 2023

Gdzie nie należy montować kamery samochodowej?

Jednym z najczęstszych błędów jest umieszczenie wideorejestratora w centralnej, środkowej części przedniej szyby. W tej pozycji znajduje się główne pole widzenia kierowcy i zasłania widok przez przednią szybę, zmniejszając bezpieczeństwo kierowcy. Wyświetlacz i wszystko, co się na nim znajduje, może skupić uwagę kierowcy i spowolnić czas reakcji. Kamer samochodowych nie należy również umieszczać w samych rogach przedniej szyby. Ta lokalizacja oznacza, że sprzęt zarejestruje słupki przy drodze, a nie ewentualne zdarzenie. Nowoczesne kamery mają szerokie pole widzenia, a umieszczenie kamery w lewym górnym lub prawym górnym rogu przedniej szyby ogranicza możliwości rejestratora. Kolejnym błędem jest umieszczenie kamery samochodowej na desce rozdzielczej. Z racji iż większość ekranu zajmuje deska rozdzielcza, kamera nie będzie prawidłowo rejestrować tego co dzieje się na drodze.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Koksal
Koksal
5 miesięcy temu

Polecam najpierw sprawdzić czy w danym miejscu (o ile ktoś ma gps) moduł gPS łapie sygnał. Bo później odklejać może być problem. Ja tak robiłem z Lamax T10. Przystawiałem do miejsc na szybie i dopiero jak sygnał był mocny, to doklejałem na taśmie uchwyt.