Porady i inspiracje

Podstawy dziergania na drutach – od czego zacząć?

Robienie na drutach to hobby dla osób cierpliwych i dokładnych. Szeroki wybór narzędzi i akcesoriów dziewiarskich sprawia, że na drutach można wykonać praktycznie każdy element odzieży letniej oraz zimowej. Ponadto zainteresowaniem cieszą się różnego rodzaju ozdoby świąteczne i domowe. Od czego jednak zacząć przygodę z dzierganiem na drutach?

Druty do dziergania – jakie wybrać?

Oczywiście do dziergania na drutach potrzebujemy… drutów! A tych w sklepach hobbystycznych nie brakuje. Obecnie w ofercie producentów znajdziemy druty drewniane, metalowe, aluminiowe czy bambusowe. Jak można się domyślić, nie pozostaje obojętne to, który rodzaj drutów wybierzemy. Poszczególnymi drutami pracuje się nieco inaczej, a wynika to bezpośrednio z ich właściwości. Modele wykonane z metalu lub aluminium pozostają bardzo sztywne i ostre przez cały czas użytkowania. Z kolei druty drewniane lub bambusowe cechują się większą elastycznością i mogą być wygodniejsze w użyciu. Dodatkowo przy wyborze drutów trzeba zwrócić uwagę na ich grubość, czyli rozmiar. Im grubsze druty wybierzemy, tym większe oczka będziemy dziergać.

Włóczki do dziergania – naturalne czy syntetyczne?

Równie szeroki wybór można znaleźć wśród włóczek. Te dostępne są zarówno w wielu wariantach kolorystycznych, jak i materiałowych. Na wstępie można podzielić włóczki na te pochodzenia naturalnego (np. włóczki bawełniane lub wełniane) oraz pochodzenia syntetycznego (np. włóczki akrylowe). Wybór włóczki powinien być dostosowany do przeznaczenia konkretnego produktu. W przypadku odzieży zaleca się wybór włókien naturalnych, czyli bawełny (na ubrania wiosenne i letnie) oraz wełny (na ubrania jesienne i zimowe). Z kolei włóczki syntetyczne cechują się niższą ceną i mogą lepiej sprawdzić się na różnego rodzaju ozdoby czy zabawki.

Szeroki wybór włóczek można znaleźć w sklepie z włóczkami pasjanitka.pl.

Podsumowanie

Jeżeli rozpoczynasz przygodę z dzierganiem, koniecznie pamiętaj o różnicach występujących w różnych rodzajach drutów i włóczek. Samo dzierganie wymaga sporej cierpliwości i dokładności, ale finalnie produkty typu hand made cieszą się sporym zainteresowaniem na rynku.

google_news