Porady i inspiracje

Najważniejsze cechy rakiet do squasha

Ilu graczy tyle opinii. Dla każdego inna rakieta wydaje się „tą jedyną”. Kiedy ciężko o subiektywną ocenę, musimy przyjrzeć się mierzalnym cechom rakiet do squasha. Inaczej nie będziemy w stanie rzeczowo podejść do tematu wyboru właściwej ramy. Bierzemy zatem na warsztat rakietę do squasha i rozpisujemy się o jej najważniejszych elementach. O materiale, wadze, wyważeniu, kształcie i układzie strun. Tych pięć powinno decydować o tym, jaką rakietę wybieramy. Są oczywiście jeszcze dwie istotne cechy, takie jak cena i wygląd, ale pierwszą pozostawiamy do decyzji kupującego, a o gustach się nie dyskutuje, więc… Do roboty!

Z czego są rakiety do squasha?

Puryści rozpoznają tylko jeden materiał, mianowicie grafit. I faktycznie, większość rakiet, a na pewno wszystkie profesjonalne są wykonane w oparciu o ten lekki i niezwykle twardy materiał. Najtańsze rakiety zrobione są z metali – stopów aluminium, stali, tytanu lub są mieszanką grafitu i metalu. Jeśli planujemy pograć co nieco to od razu powinniśmy wybrać model z włókna węglowego, takie są sztywniejsze i lżejsze, co przekłada się na ich jakość i komfort użytkowania.

Ile waży rakietka do squasha?

Tu na chwilę wracamy do tematu materiału, rakiety grafitowe (waga ramy) mieszczą się w przedziale 90-160 gramów, kompozyty i metale to na ogół 170+ gramów. Bardzo często ok. 200. Standardem jest wybieranie modeli ważących między 110 a 130 gramów. Lżejsze są dla osób szukających lepszej manewrowości, cięższe dla tych, którzy szukają pewniejszego zagrania i lubią kiedy rakietę czuć w ręce.

Wyważenie i balans rakiety do squasha

Skupmy się na wyważeniu, które determinuje balans, czyli punkt, w którym równoważą się strony rakiety. Wyróżniamy trzy wartości – wyważenie na rączkę, środek i główkę. Im rama bardziej wyważona na rączkę tym więcej masy bliżej ręki, zatem główka jest szybsza, co przekłada się na mocniejsze zagranie i lepsze ułożenie do zagrania. Im bliżej czubka rakiety tym więcej masy w główce, swing jest pewniejszy, a siła zagrania wynika z większej energii oddawanej piłeczce. Rakietka do squasha z balansem centrycznym będzie najbardziej uniwersalny wyborem względem kontroli i siły uderzenia.

Ile jest kształtów rakiet do squasha?

Podstawowych? Dwa. Teardrop, czyli popularna łezka oraz klasyczna, czyli rakieta round (ta która wyglądem przypomina mniejszą rakietę tenisową). Rozpoznajemy kilka wariacji danego kształtu. Łezki mogą być bardziej lub mniej zwężane, bardziej zaokrąglone lub lekko kanciaste – to cały czas rakiety z długą struną, generują więcej mocy i mają większe pole czystego odbicia. Rakietki okrągłe różnią się wielkością mostka, te z bardzo małym przypominają te w kształcie teardrop. Mają bardziej regularny sweet spot, dają lepsze czucie piłki.

Jakie układy strun na rakiecie do squasha?

Struny na rakiecie wprowadzane są przez przelotki, a wzór w jaki się układają jest przez nie determinowany. Już na pierwszy rzut oka wiemy z jakim układem mamy do czynienia. W zamkniętym struny układają się prostopadle do siebie, w otwartym pionowe rozchodzą się promieniście. I czym to się właściwie różni? A no tym, że prostopadłe struny wymuszają bardziej regularne pole czystego odbicia – na takiej rakiecie uzyskamy dużą powtarzalność praktycznie w każdej części rakiety. Promieniste zaś dadzą lekką różnorodność, na górze główki, gdzie struny są rzadsze rakieta odda więcej mocy i będzie mniej dokładna, niżej z kolei mniej mocy, a więcej czucia piłki.

Biorąc pod uwagę te pięć cech możemy wstępnie wybrać rakietę, która będzie nam bardziej odpowiadać. W zależności od tego czego szukamy należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Warto rozważyć zakup rakiety, która zapewni uniwersalność. Pamiętajmy również o jej regularnym serwisowaniu, wymianie naciągu i owijek. Niekiedy zapominamy o tak ważnym aspekcie i tym, że to te dwa elementy są kluczowe, jeden odpowiada za kontakt z piłeczką, a drugi za nasz kontakt z rakietą.

google_news