Bielsko-Biała Cieszyn Kultura i rozrywka

Nieznany druk Macieja Wirzbięty. O okolicznościach odkrycia i konserwacji w Książnicy Cieszyńskiej

Fot. z arch. Książnicy Cieszyńskiej w Cieszynie

Książnica Cieszyńska zaprasza na kolejny wykład w ramach cyklu „Cymelia i osobliwości ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej”. Odbędzie się on 30 czerwca o 17.00 w sali konferencyjnej instytucji i będzie dotyczyć nieznanego druku Macieja Wirzbięty, którego 500. rocznica urodzin przypada właśnie w 2023 roku. Prelekcję Jolanty Sztuchlik i Łucji Brzeżyckiej urozmaici występ Wyższobramskiego Chóru Kameralnego.

Maciej Wirzbięta, wybitny drukarz i księgarz krakowski, posiadający w stolicy Małopolski w latach 1557-1605 własną drukarnię, początkowo był katolikiem, ale później przeszedł na kalwinizm i pozostał wierny temu wyznaniu do końca swojego życia. W 1571 roku był seniorem zboru krakowskiego i zajmował się wydawaniem literatury wyznaniowej, wśród której przeważały rozprawy teologiczne, polemiki, konfesje, postylle, psałterze i kancjonały. Niektóre z nich sam przetłumaczył na język polski. Od 1603 roku druki pochodzące z jego drukarni znajdowały się w indeksach ksiąg zakazanych. Być może dlatego niektóre z nich należą dziś w zbiorach polskich do rzadkości.

Fot. z arch. Książnicy Cieszyńskiej w Cieszynie

W Książnicy Cieszyńskiej znajdują się dwa unikatowe druki przetłumaczone i wydane staraniem Macieja Wirzbięty w Krakowie w 1573 roku. Pierwszym z nich jest przechowywane w księgozbiorze Leopolda Jana Szersznika dzieło Heinricha Bullingera „Krótkie opisanie wiary świętej chrześcijańskiej”, które jest jednym z dwóch egzemplarzy zarejestrowanych w zbiorach polskich. Drugi, zawierający nieznane polskie tłumaczenia dzieł protestanckich teologów i reformatorów religijnych Martina Bucera (1491-1551) i Heinricha Bullingera (1504-1575) (na zdjęciach – przyp. red.), będący prawdopodobnie jedynym egzemplarzem zarejestrowanym polskich bibliotekach, zidentyfikowany został niedawno w księgozbiorze Czytelni Ludowej. O tym, dlaczego druk ten tak długo pozostawał w ukryciu oraz o jego zawartości i okolicznościach odkrycia oraz skomplikowanym procesie jego identyfikacji opowie Jolanta Sztuchlik, a Łucja Brzeżycka przybliży problemy związane z jego konserwacją.

Fot. z arch. Książnicy Cieszyńskiej w Cieszynie

google_news