Wydarzenia Bielsko-Biała

O czym przeczytacie w nowej Kronice Beskidzkiej?

Nowy numer Kroniki Beskidzkiej jest już w sprzedaży. O czym piszemy w tym wydaniu lokalnego tygodnika?

Zwolnienia w Fiacie. Przemysł motoryzacyjny podzieli los włókienniczego?

W spółce FCA Powertrain rozpoczęły się rozmowy w sprawie warunków zwolnienia 300 pracowników. Pierwsza propozycja odpraw złożona przez dyrekcję nie zadowala strony społecznej. – Sytuacja jest krytyczna – uważa poseł Przemysław Koperski. Z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego zwróciła się podbeskidzka „Solidarność”, która obawia się, że branża motoryzacyjna w mieście podzieli los przemysłu włókienniczego.

Dębowiec na cenzurowanym. Ile kosztują miejskie atrakcje?

Szacunkowy koszt naśnieżania stoku narciarskiego na Dębowcu wyniósł w ubiegłym sezonie zimowym prawie 150 tys. zł. Tej zimy będzie podobnie. Niektórym nie daje to spokoju. Ośrodek na Dębowcu od lat wzbudza wśród niektórych radnych sporo emocji i jest przedmiotem nieustającej „kontroli” z ich strony.

Wycinka w Dolinie Wapienicy. Leśnicy: nic się nie dzieje

Mieszkaniec Bielska-Białej, który w weekend wybrał się do Wapienicy i ruszył w góry, zaalarmował portal bielsko.biala.pl, że trwa tam masowa wycinka drzew.
Ustaliliśmy, prace w Dolinie Wapienicy prowadzi Nadleśnictwo Bielsko. Tomasz Gawęda wyjaśnia, że jesień oraz zima jest zasadniczym okresem prowadzenia prac związanych z pozyskaniem drewna, zwłaszcza gdy są to cięcia odnowieniowe – Prace prowadzone obecnie w rejonie Wapienicy są planowymi cięciami odnowieniowymi, opisanymi przez Plan Urządzania Lasu z 2018 roku – zapewnia rzecznik. Pierwsza faza prowadzonych obecnie prac polega na stworzeniu przestrzeni dla powstania i rozwoju odnowienia naturalnego, czyli samosiewu w lesie.

Sąd zdecydował, wiceprezydent wrócił do pracy

Bielski sąd uchylił zawieszenie w czynnościach służbowych wiceprezydenta Przemysława Kamińskiego, a także szefowej Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dla miasta Bielska-Białej i pracownika Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. Tym samym wszyscy trzej urzędnicy zawieszeni w związku ze śledztwem w sprawie rozbiórki kamienicy przy ul. Cyniarskiej mogą powrócić do pracy.

Słowo naszą bronią. Jak pracuje dziennikarz, gdy spadają bomby


Trzy czwarte obwodu zaporoskiego w Ukrainie znajduje się pod rosyjską okupacją. Rakiety spadają na budynki mieszkalne, zabijają cywilów. Brakuje prądu. W takich warunkach żyje i pracuje Anna Czuprina, dziennikarka od lat zaprzyjaźniona z naszym wydawnictwem.

Łzy fotografa. Poruszające fotografie


W Żytomierzu Julia Ogińska rozwijała się jako fotografik i filmowiec, zdobywała laury na konkursach i festiwalach. Przed wojną schroniła się w Bielsku-Białej. Właśnie otwiera kolejną wystawę fotografii, a na co dzień prowadzi warsztaty dla swoich rodaków z Ukrainy.

Na Biały Krzyż autobusem nie dojedziesz

Autobusy Komunikacji Beskidzkiej nie dojeżdżają już na Przełęcz Salmopolską w Szczyrku. Kończą bieg na przystanku w Solisku, a na przełączy pojawią się ponownie dopiero na wiosnę. Jak będzie w kolejnych latach?

Willa sobie, ogród sobie.  I co dalej?

Willa przy Krasińskiego jest zabytkiem, ale ogród wokół niej – już nie. Jego część dzierżawi prywatna osoba, co nie podoba się mieszkańcom willi. Konserwatorowi zabytków też nie, ale na razie nic się nie zmienia.

Kto pamięta o komendancie? Tajemnica głazu spod Błatniej


Duży głaz, a na nim ledwo widoczna, prawie już nieczytelna inskrypcja. Taki obrazek można było zobaczyć przez wiele lat pod Błatnią. Teraz już wiadomo, kogo upamiętnia. Ale kim był Heinrich Richter?

W punkt. Pod tym adresem nie ma nudy, ulica 11 Listopada znowu zaczyna żyć

Minęło pół roku od otwarcia nowego punktu na kulturalnej mapie Bielska-Białej. Określenie punkt jest tu jak najbardziej na miejscu, bo to miejsce ma punkt w nazwie: oto przed państwem Punkt 11 na ulicy 11 Listopada.

A to tylko niektóre tematy opisane w tym wydaniu. Ponadto – jak zawsze – mnóstwo wiadomości lokalnych, także z Żywiecczyzny oraz zachodniej Małopolski, sport i kryminały. Zapraszamy do lektury! Kronikę Beskidzką można kupić w kioskach, salonikach prasowych, hipermarketach i na stacjach benzynowych. E-wydanie na www.prasabeskidzka.pl

google_news