Porady i inspiracje

Ocena 360 stopni – czym jest i jakie ma zalety?

Okresowa ocena pracownika to jeden z najważniejszych procesów kadrowych w organizacji. Dostarcza przełożonym niezbędnej wiedzy na temat kompetencji i zaangażowania podwładnego. Pracownicy otrzymują natomiast informację zwrotną na temat swojej pracy. Na czym dokładnie polega ocena 360 i jakie ma zalety?

Ocena 360 stopni (ang. 360-degree feedback) to proces oceny pracownika, w którym uwzględniane są opinie z czterech różnych źródeł: przełożonego, współpracowników, podwładnych i samoocena.

Jak przeprowadzić ocenę pracowniczą – główne zasady

Czym się kierować, aby przeprowadzana ewaluacja była skuteczna i efektywna?

Najważniejszy element to jasne postawienie celów, jakie chce się osiągnąć, przeprowadzając ocenę. Dopiero później można przystąpić do tworzenia odpowiedniego narzędzia, które powinno zawierać podsumowanie osiągnięć w zakresie rozwoju i doskonalenia. Takie formalne podejście do tematu oceny sprawia, że pracownik doskonale wie, jakie są wobec niego oczekiwania. Co ważne, ocena okresowa musi zostać przeprowadzona rzetelnie, obiektywnie i regularnie.

Ocena 360 stopni – jakie daje korzyści?

Ocena 360 ma wiele zalet. Jest to najlepsza wersja do analizy kompetencji osób, które zajmują stanowiska managerskie. Przyjęcie tak szerokiej perspektywy pozwala stworzyć kompleksowy obraz danego pracownika. Badanie jest obiektywne, gdyż wzięcie pod uwagę opinii wielu osób daje gwarancję rzetelności.

Ocena 360 stopni pozwala na skuteczne zadbanie o rozwój pracownika. Zatrudniony poznaje swoje mocne i słabe strony, wie, nad którymi obszarami powinien popracować, a które ma bardzo dobrze rozwinięte. Dział kadr natomiast ma odpowiednią ilość danych, aby zaprojektować idealnie dopasowane programy rozwojowe. To z kolei pozwala zniwelować braki kompetencyjne w przedsiębiorstwie.

Wiedza, że praca jest oceniana przez wiele osób, może wzmocnić motywację i zaangażowanie pracowników. Dzięki ocenom okresowym firma ma także podstawę do docenienia pracownika za dobre efekty na przykład poprzez awans, premię czy podwyżkę wynagrodzenia.

Ocena 360 stopni pomaga w budowaniu zaufania oraz otwartych i szczerych relacji między pracownikami i ich przełożonymi, co z kolei umożliwia lepszą komunikację i współpracę w zespole.

Więcej na temat oceny 360 stopni można przeczytać tu: https://dolineo.com/ocena-180-270-360-stopni-ktory-proces-wybrac/

Ocena 360 stopni – wyzwania

Decydując się na przeprowadzenie oceny pracowniczej metodą 360 stopni, trzeba pamiętać o kilku wyzwaniach. Ważny jest właściwy dobór osób oceniających. Oceny powinny dokonywać osoby, które mają największą wiedzę na temat kompetencji danego pracownika. Warto też pamiętać, że część zachowań może być niemożliwa do zaobserwowania przez wszystkich pracowników. Dlatego projektując kwestionariusz, warto przy ocenianej kompetencji czy zachowaniu pozostawić opcję „bez oceny”.

Nie tylko do rocznej oceny

Metodę 360 stopni warto wykorzystywać nie tylko w przypadku cyklicznej oceny okresowej. Wyniki ankiet to znaczące źródło wiedzy dla kadry zarządzającej oraz działów HR. Raporty, które powstają w wyniku tych prac, są pomocnym narzędziem w tworzeniu planów szkoleniowych dla pracowników i innych projektów HR-owych.

Tę metodę warto także wprowadzać podczas wewnętrznej rekrutacji. Dzięki niej pracodawcy łatwiej ocenić, czy pracownik rzeczywiście sprawdzi się w nowej roli, w innym dziale bądź na innym stanowisku. Wykorzystanie tego narzędzia pozwala znacząco zredukować koszty poniesione na przeprowadzenie procesu rekrutacji.

Ocena pracownika przy wsparciu Dolineo

System ocen okresowych Dolineo można wypróbować bezpłatnie podczas 14-dniowego okresu próbnego. W tym czasie można poznać wszelkie funkcjonalności systemu. Sam proces można uruchomić poprzez wprowadzenie własnego arkusza oceny pracowniczej za pomocą intuicyjnego kreatora i wybranie procesu oceny.

Dolineo pozwala na tworzenie indywidualnych i zespołowych raportów. Są one przydatne podczas rozmów podsumowujących z pracownikiem, jak i w procesie wyciągania wniosków dotyczących funkcjonowania całej organizacji.

Platforma Dolineo to znaczące wsparcie dla firm w procesie zarządzania zasobami ludzkimi i realizacji celów biznesowych. Ocenę 360 stopni można przeprowadzać w dowolnych cyklach (kwartalny, półroczny, roczny) i kilku językach (polski, angielski, czeski).

System Dolineo jest łatwy w obsłudze. Pozwala na tworzenie nieograniczonej liczby kart oceny pracownika ze zróżnicowanymi pytaniami. System automatycznie uruchamia pełną komunikację z pracownikami. Podwładny otrzymuje zaproszenie do systemu z danymi do logowania. Dostaje także powiadomienia o zaproszeniu do udzielenia oceny, upływającym terminie czy też dostępnym raporcie.

Z narzędzi można korzystać o dowolnej porze zarówno z urządzeń mobilnych, jak i stacjonarnych. Eksperci Dolineo dbają o bezpieczeństwo danych. Polityka silnych haseł i szyfrowane połączenia, certyfikat SSL to tylko część stosowanych zabezpieczeń.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments