Wydarzenia Bielsko-Biała

Ostatnia taka szkoła

W ubiegłym roku weszły w życie przepisy reformy oświatowej likwidującej między innymi gimnazja. Szkoły tego typu z dnia na dzień zniknęły z polskiego systemu oświatowego. Czy jednak na pewno już ich nie ma?

W Bielsku-Białej – jak się okazuje – nadal funkcjonuje taka szkoła! Na razie ma się dobrze, a na jej budynku dumnie wciąż wisi (foto) tabliczka z nazwą „Gimnazjum”!

Jak to możliwe? Wynika to z meandrów, jakimi podążała reforma oświatowa. Generalna zasada była taka, że szkoły gimnazjalne zostały przekształcone w podstawowe lub – tak stało się z publicznymi gimnazjami w Bielsku-Białej i większości innych gmin i miast – zostały włączone w struktury istniejących szkół podstawowych. Te z sześcioletnich zostały przekształcone w ośmioletnie, a do czasu, gdy ich mury opuszczą – w 2019 roku – ostatni gimnazjaliści, podstawówki te prowadzą jeszcze klasy gimnazjalne.

 

W przypadku niepublicznych gimnazjów mogło to wyglądać jednak inaczej. A z takim właśnie przypadkiem mamy do czynienia w Bielsku-Białej. Od blisko dwu dekad funkcjonowała tu (i nadal funkcjonuje) Podstawówka, Gimnazjum i Liceum Mistrzostwa Sportowego BBTS Podbeskidzie. Uczy się tam i trenuje ponad 200 młodych piłkarzy. W chwili wejścia w życie reformy oświatowej wszystkie te szkoły poszły nieco inną ścieżką przemian niż działo się to w większości przypadków. Efekt jest taki, że gimnazjum – jako samodzielny twór – nie zostało w ubiegłym roku zlikwidowane. Jak wyjaśnia Jarosław Rozmus, wiceprezes BBTS Podbeskidzie, w tamtym czasie – za zgodą kuratorium – szkoła podstawowa go nie „wchłonęła”, lecz jedynie została przekształcona z sześcio- w ośmioletnią. Natomiast gimnazjum – także za zgodą kuratorium – pozostawiono i będzie funkcjonować aż do naturalnego wygaśnięcia, czyli do końca przyszłego roku szkolnego. Wtedy ostatni gimnazjaliści otrzymają świadectwa i dalej funkcjonować już będzie tylko ośmioletnia Szkoła Podstawowa Mistrzostwa Sportowego i czteroletnie Liceum o takim profilu. To cała tajemnica ostatniego w mieście gimnazjum, którego teoretycznie już być nie powinno.

google_news