Wydarzenia Bielsko-Biała

Rusza piąta edycja wojewódzkiego budżetu obywatelskiego

Już od jutra (18 kwietnia) mieszkańcy województwa śląskiego mogą zgłaszać projekty  do  tegorocznej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego. Wnioski będą przyjmowane do 16 maja. Można to zrobić za pośrednictwem strony bo.slaskie.pl.

Do rozdysponowania jest 5 milionów złotych. Przy czym środki te zostały podzielone na dwie pule. Pierwsza, to pieniądze w kwocie 1,5 miliona złotych przeznaczone na inwestycje regionalne (pula Regio). Druga – kwota 3,5 miliona złotych – to pula Eko. W pierwszym przypadku 1,5 miliona złotych zostało podzielone na poszczególne regiony województwa śląskiego. Na Podbeskidzie (powiaty: bielski, cieszyński, żywiecki oraz miasto Bielsko-Biała (15 proc.) przypada z tego 225 tys. złotych. W ramach tej puli koszt realizacji pojedynczego zgłoszonego zadania musi się mieścić w przedziale od 20 do 100 tyś. złotych. Jeśli chodzi o projekty zgłaszane do realizacji ze środków „Eko”, wartość pojedynczego zadania może wynieść maksymalnie 1 milion złotych. Przy czym, zadania nieinwestycyjne mogą być zgłaszane jedynie w puli Regio, a zadania inwestycyjne jedynie w puli Eko. Projekty, które otrzymają najwięcej punktów, zostaną zrealizowane w przyszłym roku.
Aby zgłosić zadanie – informują urzędnicy – należy wypełnić formularz za pomocą generatora eBO. Do wniosku trzeba dołączyć listę poparcia, a w przypadku zadań inwestycyjnych lub infrastrukturalnych, gdy wskazana jest ich lokalizacji, również zgodę podmiotu dysponującego danym terenem.

 

Poniżej publikujemy harmonogram realizacji tegorocznego MBO.
– Działania promocyjne, edukacyjne i informacyjne dotyczące 5. Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego będą prowadzone cały okres jego realizacji;
– Od 18 kwietnia do 16 maja 2023 roku, zgłaszanie zadań przez mieszkańców województwa śląskiego.
– Do 13 czerwca, udostępnienie na portalu obsługującym Marszałkowski Budżet Obywatelski wykazu zgłoszonych zadań, które spełniają warunki formalne (określone w regulaminie)
– Do 20 lipca, udostępnienie (na tymże portalu) listy zadań dopuszczonych i niedopuszczonych do głosowania.
– W terminie 7 dni od taty publikacji listy będzie można składać odwołania.
– Rozpatrzenie odwołań przez Zarząd Województwa Śląskiego (w tym podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia ostatecznej listy zadań dopuszczonych do głosowania) nastąpi nie później niż do dnia rozpoczęcia głosowania
– Od dnia opublikowania uchwały w sprawie zatwierdzenia listy zadań dopuszczonych do głosowania wnioskodawcy będą mogli prowadzić działania promocyjne, edukacyjne swoich projektów.
– Głosowanie od 22 sierpnia do 12 września.
– 11 października ogłoszenie wyników. głosowania.
– Podjęcie przez Zarząd Województwa Śląskiego uchwały w sprawie zatwierdzenia listy zadań do realizacji (na podstawie wyników głosowania).

google_news