Wydarzenia Cieszyn

W Ustroniu (wreszcie) popływają?

Pod Równicą nie zapomniano o planach budowy miejskiego basenu. Pomysłodawców nie stopuje nawet fakt, że przedsięwzięcie pochłonie kolosalne pieniądze. Mówi się o kwocie ponad 25 mln zł. A tyle wynoszą tegoroczne wydatki na… wszystkie miejskie inwestycje!

W Ustroniu nie ma ogólnodostępnego basenu. Obiekty dawnego kąpieliska miejskiego z okresu przedwojennego, usytuowanego przy bulwarach nadwiślanych, wyburzono kilkanaście lat temu. Podjęta na tym miejscu przez prywatnego inwestora budowa została przerwana. Stąd wziął się pomysł wybudowania kompleksu miejskiego z krytą pływalnią oraz zespołem odkrytych basenów, parkingiem i strefą zieleni.

Planowana inwestycja ma powstać na terenach miejskich, jednak w grę wchodzi także możliwość dokupienia gruntu od innych właścicieli. Na inwestycję potrzeba 1,5-2,5 hektara. Za takim terenem rozglądano się od pewnego czasu. I prawdopodobnie został znaleziony, ponieważ mówi się o łąkach pomiędzy ulicami Cieszyńską a Stawową, w sąsiedztwie Gimnazjum nr 2 i kościoła ewangelicko-augsburskiego. Wcześniej wskazywano też teren dawnego tartaku przy ulicy Kościelnej, ale tam rozpoczęto już budowę mieszkań komunalnych. Zrezygnowano też z nieruchomości (1,56 ha) położonej przy ulicy Turystycznej, gdzie znajduje się pole namiotowe dzierżawione przez prywatnego przedsiębiorcę.

Sprawę budowy basenowego kompleksu pilotuje komisja powołana przez burmistrza miasta i przewodniczącego rady. Z informacji przedstawionej radnym podczas wrześniowej sesji wynika, że baseny kryty i odkryty mają zostać wybudowane na sześciu działkach o łącznej powierzchni blisko 1,5 ha, przy czym jedna z działek o powierzchni 0,8555 ha nie jest własnością gminy i wymaga zamiany. W tej kwestii prowadzone są rozmowy z parafią ewangelicko-augsburską w Ustroniu Centrum. Budżet inwestycji – czyli około 25 mln złotych brutto – nie obejmuje jednak kosztów wykupu gruntu oraz przebudowy i budowy dróg dojazdowych do działek, na których planowana jest inwestycja. To będzie oznaczało konieczność wydania jeszcze kilku dodatkowych milinów złotych. A co powstanie?

Plan mówi m.in. o budowie wewnętrznych basenowych niecek stalowych. Projektowana powierzchnia sauny wraz ze strefą wypoczynku, szatniami oraz zapleczem sanitarnym, wynosić będzie prawie 300 mkw. Dopełnieniem inwestycji mają być dwie zjeżdżalnie o długości około 90 m i 14 m oraz jedna zewnętrzna – rurowa – również o długości około 90 m. Jest też drugi wariant, w którym zaprojektowano stalowe niecki zarówno dla basenów zewnętrznych, jak i wewnętrznych wraz z ruchomym dnem w jednym z nich. Koszt inwestycji dla tej opcji oszacowano na 28 mln zł brutto.

Termin rozpoczęcia budowy kompleksu basenowo-rekreacyjnego nie został jeszcze określony…

google_news