Cieszyn Kultura i rozrywka

Wystawa: Polski My Naród

Wystawa planszowa pt. „Cieszyn 1918. Polski my naród, polski lud”, dostępna jest na cieszyńskim rynku, nieopodal zabytkowego gmachu ratusza. Zawiera unikalne fotografie i opisy, które pozwalają bliżej poznać okres po upadku Austro-Węgier, kiedy to na Śląsku Cieszyńskim Polacy przejęli władzę.

– Zainaugurowaliśmy w ten sposób bogaty cykl imprez związany z przypadającą w przyszłym roku 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości i powrotu w jej granice Śląska Cieszyńskiego. Wystawa przybliża wydarzenia między październikiem 1918 roku a styczniem 1919 roku i najazdem czeskim. Wtedy sytuacja rozwijała się na Śląsku Cieszyńskim bez ingerencji zewnętrznej. Decydującą rolę odgrywał lud i jego wola – zaznacza Krzysztof Szelong, dyrektor Książnicy Cieszyńskiej, której pracownicy wystawę przygotowali.

Na kilkunastu dużych planszach zobrazowano, jak po załamaniu się Austro-Węgier, polska większość na Śląsku Cieszyńskim nie tylko przejęła władzę nad obszarami dawnego księstwa i włączyła je w granice Polski, ale też wsparła odbudowę i obronę państwa. Prezentowane również sylwetki przywódców i najważniejsze wydarzenia. Są też materiały przypominające dramatyczny czas czeskiej agresji w 1919 roku, która w konsekwencji doprowadziła rok później do podziału Śląska Cieszyńskiego.

Tytuł wystawy zawiera słowa z “Roty” Marii Konopnickiej. Ten patriotyczny wiersz, co odkryli historycy z Książnicy Cieszyńskiej Anna Rusnok i Wojciech Święs, został napisany podczas pobytu Marii Konopnickiej na Śląsku Cieszyńskim i opublikowany po raz pierwszy publicznie w „Gwiazdce Cieszyńskiej”.

Ekspozycja ulokowana przed cieszyńskim ratuszem jest dostępna do końca roku.

 

google_news