Wydarzenia

O zabytkach, nowoczesnych technologiach i odpowiedzialnej renowacji. Branżowe sympozjum w Prefabecie
Jak połączyć ochronę dziedzictwa kulturowego z nowoczesnymi technologiami? Odpowiedzi na to pytanie szukali uczestnicy sympozjum, które 18 czerwca odbyło się w siedzibie firmy Prefabed Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo przygotowuje się również do wprowadzenia na rynek białego betonu komórkowego, którego premiera planowana jest na 1 sierpnia. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele samorządów, miast, gmin i powiatów, członkowie Izby Inżynierów oraz reprezentanci środowisk technicznych i rzeczoznawców zainteresowanych problematyką renowacji oraz utrzymania obiektów zabytkowych i użyteczności publicznej. Spotkanie miało przede wszystkim praktyczny charakter. Zamiast ogólnych rozważań uczestnicy mogli zapoznać się z konkretnymi rozwiązaniami technologicznymi, które już dziś znajdują zastosowanie w budynkach użyteczności publicznej, halach…

Powitanie wakacji w Żywcu Zabłociu
Wiele atrakcji zapowiada się podczas „Powitania wakacji”, które odbędzie się w niedzielę (28 czerwca) na plaży przy potoku Leśnianka w Żywcu Zabłociu. Wydarzenie rozpocznie się o 13.00, a organizatorzy zapowiadają wiele atrakcji dla dzieci, młodzieży i całych rodzin, które przygotowano specjalnie z okazji rozpoczęcia wakacji. Zapowiadana jest aktywna zabawa z muzyką, dmuchane zamki, pokaz zajęć z kick-boxingu dla dzieci i młodzieży, a także animacje, gry, malowanie buziek oraz turniej piłki siatkowej plażowej.

Zmarła Jolanta Wolny
W wieku 65 lat zmarła Jolanta Wolny z Rycerki Górnej, była wieloletnia radna gminy Rajcza.…

Energetyczna rewolucja w Międzyświeciu. Szkoła przechodzi metamorfozę za 8,5 mln zł
Zespół Szkół Przyrodniczo-Technicznych w Międzyświeciu przechodzi właśnie energetyczną metamorfozę. Inwestycja ma jednak nie tylko znacząco…

Prezydent z absolutorium. Nie brakowało jednak uszczypliwości
Złośliwości, osobiste wycieczki i niepotrzebne słowa – tak wyglądała czwartkowa dyskusja podczas sesji absolutoryjnej, w…

Burmistrz Andrychowa Beata Smolec: Nie rezygnuję! WIDEO
Od kilku tygodni z problemami zdrowotnymi boryka się burmistrz Andrychowa Beata Smolec. W gminie pojawiły…
O zabytkach, nowoczesnych technologiach i odpowiedzialnej renowacji. Branżowe sympozjum w Prefabecie
„Dumni z BB”. Przed nami wyjątkowe muzyczne lato!
Beskidy bliżej kolei. Postępuje modernizacja linii Sucha Beskidzka – Żywiec
Starostwo Powiatowe w Żywcu – najnowsze informacje! ZDJĘCIA
Afera poseł Pępek. Mieszkańcy mówią ostro | SONDA
Powitanie wakacji w Żywcu Zabłociu
Zmarła Jolanta Wolny
Energetyczna rewolucja w Międzyświeciu. Szkoła przechodzi metamorfozę za 8,5 mln zł
Prezydent z absolutorium. Nie brakowało jednak uszczypliwości
Burmistrz Andrychowa Beata Smolec: Nie rezygnuję! WIDEO
Kraina pełna sukcesów!
Nowe otwarcie nad Olzą
Nadchodzi 63. Tydzień Kultury Beskidzkiej. Będą spore nowości! WIDEO
Ustroń: Burmistrz Paweł Sztefek otrzymał od radnych wotum zaufania
Baseny Wisła rozpoczynają sezon letni. Nowe jacuzzi, wodny tor przeszkód i promocyjne bilety na otwarcie
Ćwierć miliarda złotych w budżecie. Zarząd Powiatu Bielskiego z absolutorium
Od lipca zmiana dyrektora w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu
Paraliż na kolei. Poważna awaria sieci trakcyjnej – pociągi jeżdżą objazdem
Podróże bez barier z Kolejami Śląskimi
Zbierali dla bielskiego hospicjum. Polonia i uczniowie z ponad 50 szkół zebrali rekordowe środki
Zakupy online bez chaosu? Nowa funkcja w InPost Mobile
Fala upałów, a najgorsze… dopiero przed nami. IMGW ostrzega
Haftem i dłutem. Dwie opowieści, jedna historia
Rusza przebudowa feralnego mostku w Bielsku-Białej. Dla pieszych tymczasowa kładka, dla kierowców objazdy
Nowy prezes MZK Żywiec
Goleszów: Napłyną miliony zł na rekultywację zbiornika TON
Sport

Bieg Górski na Żar w Międzybrodziu Żywieckim
Już po raz 27. odbędzie się Bieg Górski na Żar w Międzybrodziu Żywieckim, którego organizatorami są Stowarzyszenie Bajeczne Beskidy i Urząd Gminy Czernichów. Bieg wystartuje w sobotę, 27 czerwca, o 10.15 ze skrzyżowania ul. Beskidzkiej i Młyńskiej w Międzybrodziu Żywieckim z metą na górze Żar (dystans 8,6 km). Opłata startowa to 80 zł dla młodzieży (od 16 lat) i dorosłych, a zwolnione z niej są osoby powyżej 70. roku życia. W dniu zawodów opłata startowa wyniesie 100 zł w biurze zawodów w sali weselnej „Kryształowe Wzgórze” przy ul. Beskidzkiej 59 w Międzybrodziu Żywieckim. Dodajmy, że równolegle z biegiem głównym odbędzie…

Złoto w brazylijskim jiu-jitsu. Pewne zwycięstwo Oliwii
Podczas zawodów Copa Silesia 13 w Gliwicach złoty medal zdobyła Oliwia Janos, mieszkanka gminy Jasienica i zawodniczka Impact Akademia Gorilla Bielsko-Biała. Zawody odbyły się 21 czerwca. Oliwia zdobyła złoto w brazylijskim jiu-jitsu w kategorii juniorka zaawansowana. W finałowej walce zwyciężyła przed czasem przez duszenie, prezentując wysoki poziom sportowy i pewnie sięgając po zwycięstwo. To już jej drugi triumf z rzędu po powrocie do rywalizacji po kontuzji odniesionej podczas zawodów w Londynie. W kwietniu Oliwia wygrała również zawody Project Roll, pokonując bardziej doświadczone rywalki w kategorii kobiet z niebieskimi pasami.

Bieg Górala i nie tylko w Lalikach – WIDEO
W najbliższą sobotę (27 czerwca) koniecznie warto wybrać się do Lalik. Tam odbędzie się III…

Kajetanowicz wraca do Rajdu Polski. Tym razem będzie ścigał się na śląskich asfaltach
Trzykrotny zwycięzca Rajdu Polski, Kajetan Kajetanowicz, wystartuje w tegorocznej, 82. edycji najważniejszej i najbardziej prestiżowej…
Bieg Górski na Żar w Międzybrodziu Żywieckim
Złoto w brazylijskim jiu-jitsu. Pewne zwycięstwo Oliwii
Bieg Górala i nie tylko w Lalikach – WIDEO
Kajetanowicz wraca do Rajdu Polski. Tym razem będzie ścigał się na śląskich asfaltach
Bielsko-Biała stolicą karate. Ponad dwa tysiące zawodników z 33 krajów świata
Kto z kim w I rundzie Pucharu Polski Podokręgu Żywiec?
Sztangista Aleksander Pierlak z trzecim miejscem w eliminacjach do OOM
Złota seria trwa. Pantery ponownie mistrzem Polski
Adam Malina mistrzem Polski w karate. W finale pokonał kolegę z cieszyńskiego klubu
Od piekła do podium. Tymek Kucharczyk drugi na Road America po znakomitej pogoni
Jan Kolondra na podium w Pucharze Europy Juniorów
„To jest mój dom” – Maja Chwalińska powitana w Bielsku-Białej
Najlepsi młodzi sportowcy nagrodzeni w bielskim Ratuszu
Igor Lipowczan ze złotem Grand Prix Polski Ju-Jitsu
Kolejny sukces skoczków z gminy Goleszów
Worek medali lekkoatletów
Cieszynianie nie zawiedli. Medalowy pokaz siły na mistrzostwach Polski
Karol Matyssek brązowym medalistą mistrzostw Polski. Dał pokaz siły i determinacji w Tatrach
Maja Chwalińska z dziką kartą na Wimbledon! Pierwszy mecz już za dwa tygodnie
Żaki znów rządziły na Stadionie Miejskim | ZDJĘCIA
Edyta Lewandowska zwycięża pod Babią Górą
Hit w Pruchnej dla gospodarzy | ZDJĘCIA
Tajner ponownie prezesem PZN
Międzynarodowe mistrzostwa w Beskidach. Jaworze stolicą łucznictwa terenowego
Powrót do treningów za nieco ponad tydzień. Poznaliśmy plan przygotowań Podbeskidzia
Na sygnale

Leżał ranny na terenie osiedla
Mężczyzna z raną kłutą został znaleziony na terenie osiedla Grunwaldzkiego. Na miejscu pojawiła się załoga ratownictwa medycznego i policja. Wstępne okoliczności i przesłuchania świadków wskazują, że mężczyzna targnął się na własne życie. Zdarzenie miało miejsce około godz. 9.30. Do służb wpłynęło zgłoszenie o leżącej na trawniku zakrwawionej osobie. Na miejsce natychmiast skierowano zespoły ratownictwa medycznego oraz policję. Po przybyciu na miejsce funkcjonariusze odnaleźli mężczyznę z raną kłutą brzucha. Choć poszkodowany był przytomny, utrudniony kontakt oraz niespójne wypowiedzi wskazywały na stan zagrażający jego życiu. Na miejscu pojawiły się m.in. nieoznakowane radiowozy policji, a funkcjonariusze, w tym technik kryminalistyki, zabezpieczają ślady i…

Siedział na parapecie na dziesiątym piętrze. Policjant odwiódł go od skoku
Do niezwykle trudnej sytuacji doszło w czwartek wczesnym popołudniem w jednym z wieżowców w Wapienicy. Służby otrzymały zgłoszenie o mężczyźnie, który siedział na parapecie korytarza na dziesiątym piętrze budynku. Groził, że odbierze sobie życie. Na miejsce niezwłocznie skierowano funkcjonariuszy, a jako jeden z pierwszych dotarł sierż. sztab. Marcin Łuka. Po dotarciu na ostatnią kondygnację bloku dzielnicowy zauważył desperata na parapecie. Gdy mężczyzna zażądał, aby funkcjonariusz się nie zbliżał, ten zachował dystans i rozpoczął rozmowę. Kluczowe okazały się opanowanie, empatia oraz umiejętności negocjacyjne policjanta, który stopniowo wyciszał emocje targające mężczyzną. Dzięki prowadzonemu dialogowi udało się poznać przyczyny kryzysu. Po dłuższej wymianie…

71-latek siał postrach na ekspresówce. Zawrócił i jechał lewym pasem pod prąd | WIDEO
Droga ekspresowa to nie miejsce na zawracanie, cofanie ani jazdę pod prąd. Przekonał się o…

Dramatyczne zdarzenie w Wiśle. Policjanci otrzymali list z podziękowaniem
Do Komendanta Powiatowego Policji w Cieszynie wpłynęły podziękowania skierowane do policjantów z Komisariatu Policji w…
Leżał ranny na terenie osiedla
Siedział na parapecie na dziesiątym piętrze. Policjant odwiódł go od skoku
71-latek siał postrach na ekspresówce. Zawrócił i jechał lewym pasem pod prąd | WIDEO
Dramatyczne zdarzenie w Wiśle. Policjanci otrzymali list z podziękowaniem
Potrącenie pieszego na Partyzantów. Młody mężczyzna z poważnymi obrażeniami trafił do szpitala
Ewakuacja 40 osób. Strażacy PSP ćwiczyli w Górkach Wielkich | ZDJĘCIA
Zderzenie motocyklisty z samochodem. Nastolatek przeleciał nad autem! ZDJĘCIA
Oszukany na prawie 750 tysięcy złotych!
Wypadek w Kiczycach. Motocyklista trafił do szpitala
Mundurowi ruszyli do akcji po służbie. Agresywna kobieta i pijany kierowca zatrzymani
Pijani na rowerkach wodnych
Z ostatniej chwili: Śmigłowiec LPR zadysponowany w rejon Szyndzielni. Doszło do wypadku nastolatka
Wypadek w Międzybrodziu Bialskim. W aucie jechało sześcioro młodych ludzi
Kultura i rozrywka

O włókniarzach, fabrykach i bielskiej tożsamości
Przemysł włókienniczy przez dziesięciolecia kształtował oblicze Bielska-Białej i życie jego mieszkańców. O tym, jak zmieniał się wizerunek włókniarzy oraz jakie ślady pozostawił w lokalnej tożsamości, opowiada nowa wystawa prezentowana w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej – Starej Fabryce. Ekspozycja zatytułowana jest „Włókniarze. Propaganda, rytuał, dziedzictwo” i prowadzi zwiedzających od czasów Polski Ludowej po współczesność, pokazując nie tylko historię przemysłu tekstylnego, ale także sposób, w jaki przez lata budowano społeczne wyobrażenia o pracy i pracownikach. Pierwsza część wystawy poświęcona jest wizerunkowi robotnika w PRL. Za pomocą malarstwa, rzeźby, plakatu i sztuki medalierskiej pokazano, jak państwowa propaganda kreowała obraz pracownika jako bohatera nowego…
- O włókniarzach, fabrykach i bielskiej tożsamości
- Dlaczego średniowieczne książki przykuwano łańcuchami? Odpowiedź w Książnicy Cieszyńskiej
- Dawne podręczniki, książki kucharskie i bestsellery PRL. Książnica Cieszyńska ożywia wspomnienia
- Cieszyńskie smaki, góralska muzyka i zbójnickie zabawy. Nasz region zaprezentował się w Pradze
- Piąta inauguracja lata na Dębowcu. Będą atrakcje dla całych rodzin
- Dwie nagrody dla Chóru Kameralnego Wichura z Wisły
- Zuzanna Grabowska o swoim filmowym debiucie. „Śmierć nie jest tylko końcem”
- Tradycja, która łączy pokolenia – XVI Dzień Tradycji, Stroju i Pieśniczki Regionalnej w Strumieniu | ZDJĘCIA
- Żywiec będzie się bawił! SZCZEGÓŁOWY PROGRAM
Na czasie

O roli i wyzwaniach ławnika
W środę, 20 maja o 13.00, w Uniwersytecie Bielsko-Bialskim odbędzie się wydarzenie edukacyjno-społeczne „Ławnik – sędzia społeczny. Rola, wyzwania i praktyka”. Spotkanie będzie poświęcone roli ławnika jako społecznego czynnika wymiaru sprawiedliwości oraz realnemu udziałowi obywateli w procesie orzekania przed polskimi sądami. W programie przewidziano wystąpienia przedstawicieli środowiska akademickiego, praktyków prawa oraz ławników sądowych. Uczestnicy wydarzenia będą mieli możliwość poznania praktycznych aspektów funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, przebiegu postępowania sądowego oraz znaczenia społecznego udziału obywateli w procesie wydawania wyroków. W wydarzeniu wezmą udział m.in.: dr hab. Agnieszka Barcik, prof. UBB, dr Piotr Dziwiński, adwokat Anna Gółska, adwokat Michał Ergietowski, adwokat Anna Talaga oraz…
- O roli i wyzwaniach ławnika
- Uczniowie cieszyńskiej „Budowlanki” zdobywali doświadczenie w Chorwacji
- Młodzi liderzy przedsiębiorczości z Żywiecczyzny
- Recytatorskie zmagania w cieszyńskim teatrze. Kto awansował dalej?
- Cieszyński „Kopernik” na mapie edukacyjnych innowacji
- Uczniowie ze Skoczowa zaprojektują symbol Dnia Weterana
- Młodzi recytatorzy pielęgnują gwarę Śląska Cieszyńskiego. XVIII konkurs „Tu sóm moji korzynie” w Pierśćcu za nami [ZDJĘCIA]
- Jak żyć? Konferencja o ważnych sprawach
- Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie zaprasza na Dzień Otwarty
- Sukces uczniów wiślańskiego LO w ogólnopolskim konkursie

W województwie śląskim rośnie zapadalność na czerniaka. Profilaktyka może uratować życie
Czerniak to nowotwór złośliwy skóry, który szybko się rozwija i tworzy przerzuty. Wywodzi się z melanocytów – komórek wytwarzających barwnik zwany melaniną. Melanina sprawia, że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowym, czyli np. w kontakcie z promieniowaniem słonecznym, czy promieniowaniem stosowanym w solarium. Choć najczęściej rozwija się na skórze, może pojawić się także w obrębie błon śluzowych jamy ustnej, nosa, a nawet na gałce ocznej. Najważniejsza jest profilaktyka. Samokontrola skóry to proste i bardzo skuteczne narzędzie. Raz w miesiącu dokładnie obejrzyj swoje znamiona i pieprzyki. Sprawdź ich symetrię, brzegi, kolor i wielkość. Dzięki temu szybciej zauważysz niepokojące zmiany. Równie…
- Catering dietetyczny — jak działa dieta pudełkowa z dowozem pod drzwi
- W województwie śląskim rośnie zapadalność na czerniaka. Profilaktyka może uratować życie
- Pracownia echokardiografii AHP z prestiżową akredytacją. Co to oznacza dla pacjentów?
- Laboratoria w Bielsku-Białej i Ustroniu wysoko ocenione w ogólnopolskich programach jakości. Co to oznacza dla pacjentów?
- Profilaktyka raka piersi – powiat cieszyński liderem
- Od ciepłych dni do siarczystych mrozów. Jak zadbać o zdrowie zimą?
- Zamek Cieszyn zaprasza do udziału w XIX Konkursie na Cieszyńskie Ciasteczka
- Gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód — przewodnik po rozsądnym wyborze polisy
- Ciche choroby XXI wieku – dlaczego nie zauważamy pierwszych sygnałów?
- Turystyczny Klub Kolarski PTTK Ondraszek zaprasza na wycieczkę rowerową do Chybia

Cieszyn: Z gruntu plecione. Przyjdź i zrób prezent dla bliskich
47 Drużyna Wędrownicza „Hestia” wraz z Serfentą oraz Fundacją Kupuj Odpowiedzialnie zapraszają na otwarte, proste, nieodpłatne i pełne dobrej energii warsztaty wyplatania, podczas których tworzone będą małe choineczki z wikliny i kolorowych sznurków. To idealna okazja, by przygotować wyjątkowy, własnoręczny prezent – bez pośpiechu, bez nadkonsumpcji, z poszanowaniem dla naszej ziemi. „Chcemy pokazać, że można inaczej: zamiast kupować – zrobić coś samemu i posłać dalej w świat dobrą, ręcznie wykonaną rzecz” – zachęcają organizatorzy. Wydarzenie odbywa się w ramach projektu Rural Voices 2030 i powstało dzięki współpracy Serfenty, Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie oraz 47 Drużyny Wędrowniczej „Hestia”. Podczas spotkania uczestnicy projektu…
- Cukier biały w produkcji – ICUMSA, rodzaje i dobór do receptur
- Higieniczne sprzątanie domu i ograniczanie kontaktu z kurzem
- Krótkie wakacje we Włoszech – gdzie polecieć z Krakowa?
- Tłumaczenie konsekutywne a symultaniczne – czym się różnią i które wybrać?
- Sneakersy damskie – modne i wygodne buty do codziennych stylizacji
- Nowe mieszkanie w Katowicach od dewelopera – dlaczego zakup bez pośredników wybiera tak wielu klientów?
- Zawody techniczne z przyszłością – elektryk i technik OZE
- SEO czy Google Ads – jak wybrać skuteczniejszy kanał pozyskiwania klientów?
- Zakładasz firmę i nie wiesz, co dalej? Sprawdź nasz przewodnik, jak wybrać pierwsze biuro rachunkowe!
- Klimatyzacja Bielsko-Biała i okolice – profesjonalny montaż i serwis
KontaktB24
Napisz do nasKontaktB24
Ustroń: Skarby na targu starociNa targach staroci można znaleźć różne cuda. Taki eksponat wpadł w oko naszej Czytelniczce w Ustroniu. Ponoć pochodzi ze Śląska Cieszyńskiego. To doskonały przykład recyklingu: …
Bielsko-Biała: “Miszcz” parkowania…Zdjęcie zrobił nasz czytelnik na parkingu Gemini. Mocno poirytowany zastanym obrazkiem. – Teraz, kiedy ruch w sklepach jest większy i ciężko znaleźć miejsce parkingowe, są …
Bielsko: „Pielęgnacja” brzóz. Łyso i smutno – ZDJĘCIADzisiaj od samego rana na bielskim osiedlu Polskich Skrzydeł prowadzono akcję przycinania drzew. Wszyscy mieszkańcy rozumieją, że gałęzie trzeba przyciąć, by na przykład podczas wichury …
Bielsko-Biała: Na Błoniach grasuje frytkojadWystarczyła chwila bezruchu i z talerza zniknęła frytka… Ten widoczny na fotografii skrzydlaty złodziejaszek zapożyczył chyba sposób na przekąskę od znanej w Morskim Oku orzechówki …
Abyśmy zdrowi byliNiedzielna kwarantanna?
- Cieszyńskie place zabaw zamknięte
Niestety, nie tylko pogoda nie sprzyja aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Z powodu epidemii koronawirusa zamknięte zostały place zabaw dla dzieci. Wszystko to w trosce …
Ustroń: Co dalej z tym skrzyżowaniem? (wideo)Od jednego z naszych Czytelników otrzymaliśmy film z kolizji, do której doszło dzisiaj w Ustroniu na skrzyżowaniu ulic Kozakowickiej, Dominikańskiej i Katowickiej. Na szczęście, jak …
To nie był wiatr!Wandale w Cieszynie nie odpuszczają. W ostatnim czasie wywrócili kontener na odpady. Rzecz ma miejsce na ulicy Kossak-Szatkowskiej w Cieszynie. O interwencje poprosił jeden z …


























