Cieszyn Kultura i rozrywka

Cieszyn: Ferie zimowe wśród starych książek

W czasie ferii zimowych Książnica Cieszyńska zaprasza wszystkich zainteresowanych, szczególnie młodzież szkolną, do udziału w pokazach i warsztatach poświęconych dziejom książki, kulturze piśmienniczej i historii Śląska Cieszyńskiego. Zajęcia, ilustrowane pokazami zabytkowych książek, gazet, rękopisów i druków, wzbogacone multimedialnymi prezentacjami oraz nauką praktycznego korzystania ze zbiorów biblioteki, odbywać się będą od 15 do 24 lutego. Udział w nich jest bezpłatny.

Zajęcia będą się rozpoczynać o 11.00. W przypadku zwiększonego zainteresowania określonymi propozycjami, możliwe jest ich powtórzenie w innym terminie po uzgodnieniu z prowadzącym bibliotekarzem lub konserwatorem. Indywidualni uczestnicy powinni pojawić się w Czytelni Ogólnej Książnicy Cieszyńskiej co najmniej 10 minut przed rozpoczęciem zajęć, a w przypadku pokazu konserwacji – co najmniej 30 minut. Opiekunowie grup zorganizowanych proszeni są o wcześniejsze uzgodnienie terminu udziału w zajęciach. Uczestnicy co najmniej pięciu lekcji będą mogli otrzymać indywidualne „Certyfikaty młodego znawcy dawnej książki”.

Jakie propozycje przygotowała Książnica Cieszyńska? Poniżej “ściąga”:

15 lutego – “Czym jest i czym zajmuje się Książnica Cieszyńska?”, Witold Kożdoń. Prezentacja pozwoli uzyskać odpowiedzi na pytania: skąd w Cieszynie wzięły się stare książki? Jaką mają wartość? Czy współcześnie mogą być użyteczne? Po co powołano Książnicę Cieszyńską i czym zajmują się jej pracownicy? Czy trzeba być naukowcem, żeby znaleźć w Książnicy coś interesującego dla siebie?

16 lutego – “Pierwsze kroki do biblioteki – jak korzystać ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej?”, Halina Morawiec. Warsztaty w przystępny sposób przybliżające wiedzę o korzystaniu ze zbiorów bibliotecznych (nie tylko Książnicy Cieszyńskiej) i pozwalające zyskać umiejętność posługiwania się bibliografiami, katalogami, komputerowymi bazami danych, zasobami cyfrowymi itd. Uczestnicy warsztatów zdobędą kompetencje niezbędne przy prowadzeniu kwerend oraz pisaniu referatów, prac semestralnych, magisterskich.

17 lutego – “Fantastyczne zwierzęta i nie tylko w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej”, Aleksandra Golik-Prus. Uczestnicy przy pomocy farb, kredek lub papieru kolorowego spróbują w sposób twórczy wypełnić kolorem kopie ilustracji ze starych ksiąg ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej. Gotowe prace będzie można przeznaczyć jako ciekawy prezent dla kogoś z rodziny. Nie zabraknie też części teoretycznej w formie prezentacji multimedialnej poświęconej egzemplarzom książek, z których pochodzą ilustracje. Dodatkową atrakcją będzie wspólne wykonanie mapy obowiązków związanych z posiadaniem domowych zwierzątek i możliwość opowiedzenia o swoim pupilu.

18 lutego – “Konserwacja dawnej książki”, Łucja Brzeżycka i Anna Fedrizzi-Szostok. Pokaz konserwacji starych ksiąg i dokumentów z elementami warsztatowymi. Uczestnicy w niewielkim zakresie pomagają w pracach konserwatorskich, obserwują szkodniki niszczące książki pod mikroskopem i odpowiadają na szereg pytań rozwijających ich wiedzę na temat starych pamiątek rodzinnych. Prowadzące pokażą, jak w nowoczesny sposób uzupełnia się dziury w papierze zanurzając je w wodzie oraz jak oprawia się księgi starymi metodami.

21 lutego – “Dlaczego ludzie czytają gazety?”, Witold Kożdoń. Prezentacja pozwoli prześledzić dzieje prasy drukowanej, historię gazet ukazujących się na Śląsku Cieszyńskim, zaprezentowane zostaną tytuły pozostające w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej oraz sposoby ich udostępniania. Uczestnicy prezentacji dowiedzą się również, jak gazeta powstawała kiedyś i jak powstaje obecnie. No i jak rysuje się przyszłość prasy cieszyńskiej?

22 lutego – “Mamo, Tato, góry wzywają, muszę iść”, Agnieszka Laskowska . Prezentacja najstarszych przewodników po Beskidzie Śląskim ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej połączona z twórczymi warsztatami wykonania mapki zimowej wędrówki górskiej dla całej rodziny. Jak dawniej wędrowano po Beskidach? Jakimi przewodnikami posługiwano się planując górską wycieczkę? Jak przed wiekiem wyglądały beskidzkie schroniska, które beskidzkie szczyty zdobywano najczęściej i czy po górach wędrowano tak chętnie, jak obecnie? Po zakończonej części teoretycznej (w postaci prezentacji multimedialnej) uczestnicy spróbują obudzić w sobie ducha zdobywcy samodzielnie przygotowując mapkę zimowej wędrówki górskiej dla całej rodziny. Będą wybierać cel wyprawy, wycinać, kleić, rysować, by tak zaopatrzeni wyruszyć śladami beskidzkich pionierów na spotkanie z przygodą.

23 lutego – “Książka w starożytności. Od kamienia i tabliczki drewnianej do tabliczki glinianej”, Jolanta Sztuchlik. Jakich materiałów pisarskich używali starożytni Rzymianie i Grecy czy mieszkańcy Mezopotamii? W jaki sposób wpływały one na rodzaj pisma i formy książki, którymi się posługiwali? Co to jest ostrakon i co łączy woskowe tabliczki z dzisiejszą książką, tabletem czy laptopem? Odpowiedź na te i inne pytania związane z historią książki w starożytności będzie można uzyskać w trakcie warsztatów składających się z krótkiej prezentacji multimedialnej oraz z części praktycznej, podczas której każdy uczestnik będzie miał okazję podjąć próbę pisania hieroglifami lub alfabetem łacińskim na woskowej tabliczce, a następnie samodzielnie wykonać glinianą tabliczkę i zapisać ją pismem klinowym. Na zakończenie lekcji będzie możliwość odczytania wyrazów zaszyfrowanych hieroglifami lub pismem klinowym.

24 lutego – “Perły światowej humanistyki w księgozbiorze ks. Leopolda Jana Szersznika”, dr Artur Lewandowski. Uczestnicy zajęć będą mieli sposobność zapoznania się z najcenniejszymi arcydziełami światowej humanistyki znajdującymi się w księgozbiorze ks. Leopolda Jana Szersznika. Uniwersalność oraz kulturowe bogactwo dorobku humanistycznego ludzkości (w obszarach literatury pięknej, teologii, historiografii, filozofii oraz myśli politycznej) przedstawione zostaną na przykładzie wybranych najcenniejszych, starodrucznych egzemplarzy książkowych, które posłużą za punkt wyjścia do generalnej charakterystyki najcenniejszego księgozbioru historycznego Książnicy Cieszyńskiej. Po zakończeniu wykładu przewidziane jest zwiedzanie biblioteki ks. L. J. Szersznika z poziomu antresoli w hallu głównym, w trakcie którego wiadomości przedstawione podczas wykładu wzbogacone zostaną o informacje na temat życia oraz twórczości największego uczonego w dziejach Cieszyna.

google_news