Wydarzenia Cieszyn

Cieszyńscy radni podjęli decyzję. Udziały miasta zostaną umorzone

To były burzliwe obrady. Po przeszło sześciogodzinnej dyskusji Rada Miejska w Cieszynie podjęła decyzję w sprawie Energetyki Cieszyńskiej. Jak podkreślano była to jedna z trudniejszych decyzji w tej kadencji.

Cieszyńscy radni ostatecznie wyrazili zgodę na wystąpienie miasta ze spółki poprzez dobrowolne umorzenie 13 059 udziałów miasta w spółce i ich zbycie na rzecz Energetyki Cieszyńskiej.  To oznacza, że jedynym właścicielem spółki zostanie wkrótce Tauron Ciepło.  – “Konieczność dobrowolnego umorzenia udziałów wspólnika Miasto Cieszyn w Energetyce Cieszyńskiej Sp. z o. o. wynika z trudnej sytuacji finansowej Spółki spowodowanej w głównej mierze gwałtownym spekulacyjnym wzrostem cen uprawnień do emisji CO2 bez możliwości uwzględnienia takiego wzrostu w taryfach dla ciepła. Miasto Cieszyn będąc wspólnikiem w Spółce jest zobowiązane do współfinansowania Spółki. Miasto Cieszyn nie dysponuje jednak środkami finansowymi, które mogłoby przeznaczyć na dokapitalizowanie Spółki. Posiadane udziały są jedyną wartością, którą Miasto Cieszyn może przeznaczyć na rzecz Spółki w jej trudnej sytuacji finansowej” – czytamy w uzasadnieniu decyzji.

Za uchwałą opowiedziało się 12 radnych, przeciwnych było 5.

O sprawie Energetyki pisaliśmy m.in. tutaj, tutaj, tutaj i tutaj.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Vhjbvc
Vhjbvc
1 rok temu

Jak szukacie odpowiedzi dlaczego tak się dzieje, że ciepłownie odnotowują straty to zachęcam do obejrzenia wywiadu w RMF z byłym prezesem PGNiG, który tłumaczy zjawisko.
Dla niecierpliwych – przeskoczcie do 21 min i 52 sek. Mówi o sytuacjach w ciepłowniach w Polsce.
Poniżej link do wywiadu w YouTube.

https://youtu.be/ovR3tT7HPqk

Dorosły
Dorosły
1 rok temu

Domowe przedszkole wszystkich redaktorów i radnych wita, wybierzcie jeszcze raz przedszkolankę to wam wyprzeda dalej to wasze przedszkole dzieciaczki trochę wydorośleją po zimie.

Cieszyniok
Cieszyniok
1 rok temu

Więcej ikry mieli mieszkancy niż rajcy. :-/

jak to
jak to
1 rok temu

Te 13 059 akcji to jaka wartość pani redaktor?

Stefan.
Stefan.
1 rok temu

Oglądałem prawie całość (zmuszalem się momentami ) wszyscy zjebali ale winnych brak,te dyskusje miały być w styczniu.Zero gwarancji że Tauron nie wystawi ec na sprzedaż za tydzień. Wyceny watpliwe ,burmistrzuni butna i niekompetentna, członkowie rady ec (byli) głusi i ślepi,?

Człowiek z Betonu
Człowiek z Betonu
1 rok temu
Reply to  Stefan.

To chyba oglądaliśmy inne posiedzenie rady. Wine ponosi skarb państwa, bo to jemu spółka jest zadłużona. To skarb Państwa wywindował ceny zezwoleń na emisje. Prezes elektrowni podjął zwykle ryzyko inwestycyjne. Wg. Niego wszystko było pod kontrolą.

jak to
jak to
1 rok temu

Może pani redaktor spróbuje wytłumaczyć od siebie?

Stefan
Stefan
1 rok temu

Poziom rady miasta to katastrofa. Niektórzy czytaja z kartki niczym dzieci w podstawówce.

edward pilich
edward pilich
1 rok temu
Reply to  Stefan

Tak jest we wszystkich gminach są radni bezradni byle wziąć dietę