Bielsko-Biała Kultura i rozrywka

Czaniec: Tydzień Zdrowia i Profilaktyki

Pierwsza pomoc przedmedyczna, siatkówka, warsztaty kulinarne, nowoczesne formy gimnastyki, cyberprzemoc, robot Necik, skuteczne mycie zębów, bal karnawałowo-kostiumowy, środki psychoaktywne, noc z duchami – wspaniale bawiono się jednocześnie edukując uczniów podczas Tygodnia Zdrowia i Profilaktyki, który od 15 do 19 stycznia trwał w Szkole Podstawowej nr 2 w Czańcu.

Poniedziałek, 15 stycznia

Pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczennice III klasy Publicznego Gimnazjum w Czańcu, Paulina Klęczar i Sylwia Gibas, laureatki II miejsca w VI Powiatowym Konkursie Udzielania Pierwszej Pomocy zorganizowanym przez Starostwo Bielskie, zaprezentowały przygotowaną przez siebie prezentację multimedialną instruującą, jak poprawnie przeprowadzić akcję ratunkową w sytuacji zagrożenia życia. Dziewczyny pokazały także, jak postępować w wypadku zadławienia i zakrztuszenia. Dzięki życzliwości OSP Czaniec szkoła podczas pokazu dysponowała defibrylatorem szkoleniowym AED. Uczennice w obrazowy i przystępny sposób przekazały wszystkim niezbędne wskazówki dotyczące udzielania pierwszej pomocy. Paulina i Sylwia uświadomiły także uczniom, jak tragiczne mogą być skutki zatrucia tlenkiem węgla oraz jak postępować w przypadku zatrucia czadem.

Tego dnia odbyły się również rozgrywki klas 2 i 3 chłopców gimnazjum w piłkę siatkową, które wygrała 3:2 klasa 2.

Wtorek, 16 stycznia

Drugiego dnia, zgodnie z wieloletnią już tradycją projektu, odbyły się warsztaty kulinarne, uświadamiające uczniom, jak ważną rolę w prawidłowym rozwoju odgrywa pierwsze i drugie śniadanie oraz właściwe nawyki dietetyczne. Często z pomocą fachowców, ponieważ wielokrotnie już szkoła zapraszała dietetyków, którzy uświadamiali uczniom skutki nieprawidłowego odżywiania się oraz promowali zdrowe jedzenie i styl życia, zachęcając do samodzielnego przygotowywania zdrowych posiłków oraz przekąsek. W tym roku warsztaty kulinarne poprowadziła Halina Brzazgacz ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Młodzież przygotowała zdrowe, lekkostrawne pasty na bazie sera białego ze szczypiorkiem, przecierem pomidorowym oraz jajkiem i serwowała je na sucharkach i ciemnym chlebie w towarzystwie aromatycznego, świeżego koperku, pomidorków, papryki i oliwek. Atrakcyjną nowością okazała się oryginalna surówka z białej kapusty … z sosem chińskim, serwowana na delikatnym cieście. Uczniowie biorący udział w warsztatach nie tylko doskonalili swoje kulinarne umiejętności, ale także przygotowali poczęstunek dla wszystkich uczniów i pracowników szkoły. Wielu z nich zmieniło zdanie o warzywach, które wcale nie muszą być niesmaczne. Wszystkie przekąski, ku uciesze młodych adeptów sztuki kulinarnej, szybko zniknęły z talerzy.

Tego dnia uczniowie mieli także okazję zadbać o swoją sylwetkę i sprawdzić się kondycyjnie na zajęciach rekreacyjno–ruchowych fitness – nowoczesne formy gimnastyki, które przeprowadziła pani Agnieszka Wojtyła–Szymik. Tematyka zajęć była różnorodna. Uczestnicy zostali podzieleni na 4 grupy tematyczne: step cardio aerobic, ćwiczenia z hula hop i obciążnikami oraz tae bo aerobic z elementami sztuk walki. Zajęcia były prowadzonew stylu lat 80–tych, a uczniowie brali też udział w konkursie na najbardziej oryginalny i kolorowy strój fitnessowy. Zwycięzcami w tej konkurencji zostali: Justyna Rozmus i Martyna Wrona z klasy 2a oraz Arkadiusz Zacny z klasy 3b.

Środa, 17 stycznia

W trzecim dniu do szkoły został zaproszony Piotr Rychły, pedagog resocjalizacji, były policjant. Wygłosił on prelekcje dla uczniów klas czwartych, siódmych oraz gimnazjalistów. Tematem spotkań „Szkolnego dnia bezpiecznego Internetu” była „Cyberprzemoc”. Gość rozmawiał z uczniami o skutkach zawierania znajomości w Internecie, wpływie gier online na rozwój psychiczny młodych ludzi. Szczególną uwagę zwrócił na konsekwencje zamieszczania zdjęć i osobistych informacji na kontach społecznościowych.

W klasie pierwszej zajęcia przeprowadziła Agnieszka Kowalska, nauczyciel informatyki, która z pomocą robota Necika zapoznała uczniów w możliwościami jakie daje sieć oraz z zagrożeniami (sieciakami), które mogą czyhać na dzieci w „necie”.

Później szkolna pielęgniarka Renata Garbacz, wygłosiła w każdej klasie prelekcje „Higiena w okresie dojrzewania”. Omówiła technikę skutecznego mycia zębów, demonstrując ją na modelu szczęki. Przypomniała również, jak ważna jest codzienna higiena ciała, szczególnie po wzmożonym wysiłku fizycznym.

Czwartek, 18 stycznia

Czwartego dnia odbył się bal karnawałowo-kostiumowy, w którym wzięły udział młodsi uczniowie szkoły. Główną atrakcją i wodzirejem balu była Marta Świątek–Stanienda ps. Tunia w towarzystwie wujka Grzesia. Tunia, znana z tworzenia piosenek dla dzieci, zachęcała wszystkich do wspólnej zabawy wymyślając coraz ciekawsze tańce i konkursy. Nie obyło się bez wspólnego śpiewania najnowszych hitów artystki, a na koniec imprezy wszyscy chętni otrzymali upragnione autografy.

Po południu szkoła zorganizowała dyskotekę karnawałową dla starszych uczniów. Przy najmodniejszych hitach, które serwował młodzieży zaproszony DJ i w świetle reflektorów pląsali zadowoleni uczniowie do wieczora.

Piątek, 19 stycznia

Ostatniego dnia odbyły się warsztaty dla dzieci i młodzieży “Zażywanie środków psychoaktywnych – drogą do uzależnienia = zniewolenia” – prowadzone przez terapeutę uzależnień Lucynę Parcia. Prelegentka zwróciła uwagę na destrukcyjne działanie substancji na organizm człowieka oraz jego funkcjonowanie, będących drogą do uzależnienia.

Tego dnia rozstrzygnięto konkurs na najciekawiej zaprezentowany owoc lub warzywo, wybór którego klasy losowały podczas rozpoczęcia Tygodnia Zdrowia i Profilaktyki. Wystrojeni w kolory charakterystyczne dla danego warzywa lub owocu uczniowie wygłaszali wiersze lub hasła promujące ich walory.

W piątek kolejny raz odbyła się „Noc z duchami”. Wszyscy chętni przybyli wieczorową porą do budynku szkoły z materacem, kocem i poduszką. Każdy wyszukał sobie miejsce do spania na sali gimnastycznej w odpowiednim towarzystwie. Podczas tej nocy nie używamy telefonów komórkowych, zamiast tego jesteśmy ze sobą i rozmawiamy. Uczniowie przynieśli ulubione gry planszowe, karty i przygotowali wspólną kolację.

google_news