Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Czym zajmuje się specjalista SEO?

Każda strona internetowa potrzebuje działań SEO, żeby przebić się w morzu tysięcy innych, często o tej samej tematyce. Jeśli chcesz znaleźć się na szczycie listy wyników wyszukiwania, przyda ci się pomoc kogoś, ktoś, kto o mechanizmach Google wie wszystko. No, prawie wszystko. Kim jest specjalista SEO i na czym polega jego praca?

Jak pracuje specjalista SEO?

Specjalista SEO to człowiek, mówiąc najprościej, zajmujący się tym, żeby użytkownik wpisujący do wyszukiwarki zapytania, otrzymał dokładnie taki wynik, na jakim zależy klientowi. Przykłady takich działań możesz zobaczyć na stronie: https://matt-kozlowski.com/, gdzie dowiesz się również o wszystkich zaletach płynących z zatrudniania specjalisty od optymalizacji wyników wyszukiwania. No właśnie, SEO to skrót od angielskich słów serach engine optimization, czyli po polsku optymalizacja wyników wyszukiwania. Uzyskanie wymarzonego pierwszego miejsca w wyszukiwarce jest zadaniem bardzo trudnym, a nierzadko wręcz karkołomnym. Dlaczego? Bo nikt do końca nie wie, jak działają algorytmy, które odpowiadają za pozycjonowanie stron w Google. Dokładne dane na ten temat objęte są tajemnicą ściśle strzeżoną przez potentata z Doliny Krzemowej, ale nie znaczy to, że specjalista SEO pracuje po omacku. Istnieją pewne reguły, których przestrzeganie pozwala zaprzyjaźnić się zarówno z użytkownikami internetu, jak i robotami Google.

Przede wszystkim, specjalista SEO swoją pracę nad wywindowaniem strony www na szczyt SERPu rozpoczyna od audytu SEO. To zadanie polegające na sprawdzeniu całej witryny pod kątem spełniania wymogów indeksowania. Zaczyna się od zwykłego “przeklikania” przez wszystkie strony i podstrony, ale uwzględnia również korzystanie z zewnętrznych narzędzi do weryfikowania aktualnej pozycji w Google, konkurencji, błędów indeksowania. Wnioski płynące z takiej analizy trzeba następnie wcielić w życie, co często związane jest ze zmianami w kodzie strony www. A zatem specjalista SEO musi być również specjalistą od stron internetowych i ich kodowania.

Część z zadań właściwych dla pracy SEO freelancera jest tożsama z tym, co zwykło się nazywać marketing internetowy. Bezsprzecznie, działania SEO mają charakter marketingowy, ale nie wyłącznie. Specjalista SEO trudzi się, żeby strona, nad którą pracuje nie tylko znalazła się wysoko w SERPie, ale również była często odwiedzana przez użytkowników, a na to już roboty Google wpływu nie mają. Żeby użytkownicy chętnie odwiedzali strony www trzeba dbać o ich atrakcyjną zawartość i przyjazny interfejs, szybkość działania, wartościowe treści i wiele innych czynników, które składają się na proces nazywany: optymalizacja stron. Ponadto do zadań specjalisty SEO należy również budowanie linków (link building) zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Celem budowania sieci linków jest przekierowywanie użytkowników na kolejne podstrony tak, żeby jak najwięcej czasu spędzili w witrynie albo przekierowywanie ich z innych domen do tej, nad optymalizacją której pracuje specjalista SEO.

Czy opłaca się pracować jako SEO freelancer?

Jak pewnie nietrudno zauważyć, osoby zajmujące się SEO mogą z powodzeniem wykonywać swoją pracę z domu. Żadne z wymienionych zadań: audyt SEO, optymalizacja stron, marketing internetowy, link building – nie wymaga nawet wstawania z łóżka. Wystarczy dobry komputer i porządne złącze internetowe, żeby rozpocząć karierę jako SEO freelancer. Jak wygląda taka praca? Po polsku nazwa tego zawodu brzmi: wolny strzelec. A zatem osoba, która sama dba o zdobywanie zleceń, walczy o klientów, planuje sobie pracę i samodzielnie ją realizuje. Freelancerami często są graficy, programiści, redaktorzy, nawet pisarze.

Czy pracowanie jako SEO freelancer jest opłacalne? To zależy. W dzisiejszych czasach jest tak wiele osób, które zajmują się SEO, że przed wypłynięciem na szerokie wody wolnego zawodu, warto najpierw zdobyć solidne doświadczenie i wiedzę tak, żeby naprawdę stać się specjalistą SEO. Skuteczność działań optymalizacyjnych zależy od bardzo wielu czynników, dobrze jest poznać wszystkie przed zdobyciem pierwszych klientów. Nikt bowiem nie lubi bycia króliczkiem doświadczalnym. Jeśli jednak tajniki pracy robotów Google masz opanowane, nie panikujesz na widok rzędu literek w kodzie strony, wiesz, czym, są meta opisy i na czym polega marketing internetowy – możesz zarobić naprawdę sporo. Oczywiście wartość czasu pracy SEO freelancera jest zależna przede wszystkim od niego i może być bardzo różna.

Mówi się jednak, że średnio godzina pracy specjalisty SEO kosztuje 100 zł. Jak wiele godzin pracy potrzeba, żeby zakończyć proces optymalizacji stron pod SEO? W zasadzie oszacowanie przeciętnej długości czasu pracy nad jedną stroną jest niemożliwe. Każdy klient jest inny, a przez to wymaga podjęcia odrębnych działań. Trzeba też pamiętać, że skuteczność działań SEO nie jest widoczna od razu, warto trochę poczekać, aż naprawione błędy zostaną właściwie zindeksowane, a użytkownicy zaczną tłumnie odwiedzać atrakcyjne podstrony. Kiedy efekty już się pojawiają, freelancer SEO powinien zabiegać o ich utrzymywanie, a wiec: aktualizowanie witryny nowymi treściami, spełniającymi oczekiwania użytkowników i wymogi wyszukiwarek.

Pozycjonowanie stron w Google, czyli o co chodzi z tym SEO?

Pozycjonowanie stron w Google to cały zespół różnych działań, które mają na celu zwiększenie widoczności stron www w wynikach wyszukiwania. Kolejność, w jakiej witryny pojawiają się na liście wyników nie jest oczywiście przypadkowa. Najczęściej na samej górze pojawiają się reklamy, czyli domeny, które zapłaciły za figurowanie na pierwszej pozycji w Google. Ten sam efekt można również osiągnąć przez tak zwane działania organiczne, m.in SEO. Wtedy trzeba jednak zadbać o to, żeby strona zawierała treści najlepiej odpowiadające na zapytanie użytkownika. O kolejności tych wyników odpowiadają algorytmy Google i jego roboty indeksujące.

Niestety, dokładny sposób działania algorytmu nie jest znany powszechnie, ale żeby nie było tak źle – znane są czynniki, które wpływają na pozycję strony w SERPie. Raz na jakiś czas Google informuje o aktualizacjach w swoim systemie indeksowania. Specjalista SEO musi być z nimi na bieżąco, żeby tworzyć internet przyjazny użytkownikom, a przez to również algorytmom. Czynników, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę, przeprowadzając działania optymalizacyjne jest około 200, ale można je podzielić na dwie grupy: te związane z treściami na stronie i jej działaniem, a także te związane z popularnością strony wśród użytkowników. Co to oznacza w praktyce? Nie wystarczy odhaczyć wszystkich punktów z listy, żeby sukces był murowany. Trzeba jeszcze zadbać o to, w jaki sposób użytkownik odbiera stronę (user experience), czy znalazł na niej wszystko, czego szukał, czy zechce się podzielić linkiem, który właśnie znalazł itd. Z tych właśnie powodów, praca specjalistów SEO jest tak cenna i ważna dla właścicieli stron internetowych, którzy chcą odnosić sukcesy i znajdować się jak najwyżej na liście wyników wyszukiwania. Bez solidnej wiedzy i doświadczenia trudno sprostać skomplikowanym wymogom Google i przeprowadzić skuteczne pozycjonowanie stron.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Janusz Kamiński
Janusz Kamiński
4 lat temu

Ciekawy wpis, dzięki!