Porady i inspiracje

Faktoring może sfinansować biznes

Faktoring to wciąż jedna z mniej popularnych usług finansowych dostępnych dla przedsiębiorstw. Jakkolwiek rozpoczyna cieszyć się coraz większym zainteresowaniem. Wprawdzie niewielu przedsiębiorców dokładnie wie, na czym polega, wskutek tego dookoła usługi faktoringu pojawia się dużo kontrowersji, czy jest to najbardziej odpowiednie rozwiązanie.

Czym jest faktoring?

Faktoring z definicji polega na cedowaniu instytucji finansowej faktur z odroczonym terminem zapłaty. Trafia się tak, że przedsiębiorca na zapłatę za fakturę od kontrahenta musi oczekiwać np. 45 dni, a to znacznie przeszkadza w rozwoju firmy, a w wybranych sytuacjach poniekąd blokuje jej działania całkowicie. W tych przypadkach firma faktoringowa wypłaca faktorantowi należność z faktury i sama staje się wierzycielem odbiorcy.

Korzystanie z faktoringu rozpoczyna się od zawarcia umowy faktoringowej, co ma szansę nastąpić stosunkowo szybko, zwłaszcza iż formalności są ograniczone do minimum, nie trzeba prezentować zbędnych dokumentów ani zastawu, który pełniłby zadanie zabezpieczenia majątkowego. Na razie na pierwszy rzut oka wszystko zdaje się przedstawiać pozytywnie, dlaczego więc faktoring ma również oponentów?

Wady faktoringu

Nie bacząc na całego szeregu pozytywów, faktoring pozostaje nadal dość kontrowersyjną ideą. W sytuacji przejścia na usługi firmy faktoringowej przedsiębiorca musi deklarować kontrahentów i powiadamiać ich, iż w obecnej chwili płatności za ich faktury będzie pobierał ktoś inny. To może wzbudzić mieszane uczucia w kontrahentach – mogą odebrać to jako ograniczone zaufanie. Dla wielu przedsiębiorców faktoring kojarzy się z usługą windykacji, ale to zdecydowanie zbyt daleko idące skojarzenie.

Wadą faktoringu jest względnie wyższy od innych sposobów finansowania koszt. Wielu przedsiębiorców nie stawia na faktoring, gdyż niepokoi się, że koszt “zje” ich profit bądź, że nie będzie ich na nią stać. To nie jest prawda – przedsiębiorstwo na ogół nie stać na to, by mieć opóźnienia i przestoje w działalności. Brak pieniędzy od odbiorców oznacza notorycznie opóźnienia w świadczeniu usługi dla drugiego odbiorcy, poprzez na przykład niemożność kupienia niezbędnych produktów. A to na pewno na sto procent nie wpłynie dobrze na postrzeganie firmy. Ponadto, na rynku zjawia się więcej przedsiębiorstw (zwanych faktorami), które dostarczają usługi faktoringowe, dzięki czemu ceny są konkurencyjne.

Elastyczne rozwiązanie

Pomimo pewnych wad i wątpliwości, faktoring ma wielu sympatyków. Jest to wspaniałe rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które nie posiadają zdolności kredytowej i z tej przyczyny nie będą mogły poratować się przykładowo pożyczką lub kredytem bankowym w sytuacji spóźnienia spłaty i chwilowych zatorów gotówkowych. Aby przeczytać więcej na temat faktoringu i jego możliwości sprawdź serwis: FAKTORINGoferty.pl

Dzięki niemal błyskawicznym przelewom z faktoringu nie pozostaje zachwiana płynność finansowa przedsiębiorstwa, wskutek tego nie trzeba obawiać się przestojów w pracy. Możemy prowadzić stabilny biznes i dzięki faktoringowi nie bać się kolejnych wyzwań i mieć pewność, iż nieustanie środki finansowe będą przekazywane do dyspozycji firmy.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Emilia D
Emilia D
2 lat temu

Faktoring to przede wszystkim szybszy rozwój biznesu i większe bezpieczeństwo. Możesz inwestować w surówce i obsługiwać nowych klientów bez czekania na zapłatę od jego kontrahentów. Firma faktoringowa, np. Bibby Financial Services, minimalizuje Twoje ryzyko poprzez weryfikację wierzytelności potencjalnych klientów, a potem oszczędza Twój czas zajmując się monitoringiem wierzytelności.