Wydarzenia Bielsko-Biała

Groził naszym siatkarkom w sieci. Zatrzymano go w woj. świętokrzyskim i przewieziono do Bielska-Białej | WIDEO

Fot. KMP w Bielsku-Białej

Policjanci dopadli 32-latka z województwa świętokrzyskiego, podejrzanego o kierowanie gróźb karalnych w stosunku do siatkarek z Bialskiego Klubu Sportowego Bostik.

– Pod koniec ubiegłego roku siatkarki z Bialskiego Klubu Sportowego Bostik ZGO Bielsko-Biała otrzymały za pośrednictwem aplikacji społecznościowej groźby o wulgarnym wydźwięku, które to treści nie nadają się nawet do cytowania. W związku z tym zdarzeniem złożyły zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa – przypomina Sławomir Kocur, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej.

Do wysłania gróźb wykorzystano aplikację internetową. Między innymi dlatego do działań włączyli się policjanci z katowickiego Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, których zadaniem jest rozpoznawanie i zwalczanie cyberprzestępczości oraz wspieranie w tym zakresie innych jednostek policji w kraju.

12 kwietnia wspólne działania policjantów z bielskiej komendy oraz funkcjonariuszy tego biura doprowadziły ich do małej miejscowości w województwie świętokrzyskim, gdzie zapukali do drzwi niczego niespodziewającego się 32-latka. Mężczyzna został zatrzymany, a następnie przetransportowany do Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej.

Jeszcze tego samego dnia został doprowadzony do prokuratury na przesłuchanie. Wobec zatrzymanego prokurator zdecydował o środku zapobiegawczym w postaci dozoru oraz zakazie zbliżania się do pokrzywdzonych i kontaktowania się z nimi.

– Kodeks karny jasno określa, że kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub na szkodę osoby dla niej najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w osobie, do której została skierowana lub której dotyczy, uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech. Co istotne ściganie w tym przypadku następuje na wniosek pokrzywdzonego – objaśnia rzecznik komendy. – Działania służb dowodzą, że przestępcy w sieci nie mogą czuć się bezkarnie. A każde działanie pod fikcyjną osłoną anonimowości internetowej godzące w porządek i przepisy prawne będzie ścigane – podkreśla.

google_news