Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Holter EKG – Co należy wiedzieć o tym badaniu?

Popularnym badaniem, służącym do oceny pracy mięśnia sercowego, jest ekg, ale bardzo często nieprawidłowości z tym organem nie są wykrywane przez jego podstawową wersję. Dużo bardziej precyzyjną metodą, pozwalającą na wykrycie nawet tych rzadko występujących zaburzeń, jest holter ekg. Ta bezbolesna diagnostyka serca pozwala na monitorowanie jego pracy przez 24h/dobę i to przez nawet tydzień. Zasada działania tego urządzenia jest podobna do zwykłego badania EKG z tą różnicą, że umożliwia obserwację pracy serca całodobowo, dzięki czemu łatwiej jest wykryć różnego typu zaburzenia i arytmie.

Co jest wskazaniem do wykonania badania Holter EKG?

Zwykłe badanie ekg trwa tylko klika minut, przez co często niemożliwe jest wychwycenie zaburzeń i arytmii serca. Coraz częściej stosuje się wobec tego całodobową obserwację tego organu, co umożliwia holter ekg. Badanie to służy do zdiagnozowania lub wykluczenia przyrożnych schorzeń związanych z układem sercowym. Możliwe jest też monitowanie pracy serca przez całą dobę, w sposób ciągły przez kilka dni, w przypadku pacjentów ze stwierdzonym problemem kardiologicznym. Wskazaniem do przeprowadzenia badania holter ekg jest kołatanie serca, nierówna praca tego narządu, zasłabnięcia, omdlenia zawroty głowy. Badanie to wykonuje się też przy podejrzeniu arytmii, chorobie wieńcowej, stanach pozawałowych, podczas leczenia antyarytmicznego. Do wskazań zaliczyć można wszczepiony rozrusznik serca, co ma służyć kontrolowaniu jego pracy i wykluczenia wszelkich nieprawidłowości. Holter ekg wykorzystuje się w migotaniu przedsionków, stymulacji serca, kardiomiopatiach, wrodzonych wadach serca, ocenie kardiotoksyczności. W skrócie, metoda ta może służyć do celów diagnostycznych, związanych z oceną lub prognostycznych.

Holter EKG w praktyce

Do badania holter ekg nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Pacjent powinien mieć założone luźne ubranie górne, pozwalające na komfortowe odsłonięcie klatki piersiowej, gdzie umieszczane są elektrody. Istotne jest odpowiednie przegotowanie skóry w miejscu, na którym mają zostać umieszczone elektrody. Wymagane jest usunięcie owłosienia z tego obszaru w przypadku pacjenta płci męskiej. Czasami wymagane jest też złuszczenie naskórka i odtłuszczenie go. Badanie będzie miarodajne, jeśli elektrody zostaną dobrze przyklejone do skóry, czyli będą do niej mocno przylegały. W nowoczesnych modelach urządzenia są wyposażone w specjalne czujniki, które sygnalizują prawidłowe przymocowanie elektrod. Nie tylko właściwe przytwierdzenie elektrod do skóry ma znaczenie, ale też ich rozmieszenie. Wszystko to wpływa na wiarygodność wyniku.

Warto od razu zaznaczyć, że elektrody będą przymocowane do skóry pacjenta przez całą dobę. W tym czasie może on normalnie prowadzić swoją aktywność życiową. Wymaga się od niego prowadzenia dzienniczka, w którym powinien zapisywać rodzaje i czas wykonywanych czynności. Uwzględnić w adnotacjach należy również wszelkiego typu pogorszenia nastroju i towarzyszące temu symptomy. Podobnie jest z wystąpieniem jakichkolwiek dolegliwości. Istotne jest to, aby w trakcie badania pacjent unikał nadmiernej aktywności fizycznej, ale nie powinien się też oszczędzać. Należy zachowywać się dokładnie tak samo, jak na co dzień. Podczas badania holter ekg nie wolno się kąpać, w żaden sposób zanurzać w wodzie. Zabronione jest także stosowanie poduszek czy koców elektrycznych. Tego typu sprzęty mogą zaburzyć pracę urządzenia medycznego. Pacjent nie może niczego przełączać, wyłączać ani przyciskać, poza guzikiem mającym za zadanie zasygnalizować wystąpienie dolegliwości. Po upływie doby elektrody są zdejmowane, a dane z urządzenia przegrywane, następnie analizowane przez lekarza.

Artykuł powstał we współpracy z Medyk Online

google_news