Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Jak sprawdzić BIK?

Zanim osoba starająca się o kredyt otrzyma pozytywną odpowiedź, bank sprawdzi jej historię kredytową i punktację score. Dopiero, gdy oceni, że klient jest osobą rzetelną, odpowiedzialną i godną zaufania, udzieli kredytu.

Chodzi oczywiście o minimalizowanie ryzyka związanego z pożyczaniem dość sporych sum przez banki. Trzeba pamiętać, że instytucje te nie dysponują własnymi środkami, a jedynie obracają funduszami, które zostały zdeponowane przez klientów. Bank ma wręcz obowiązek sprawdzania potencjalnych klientów w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej.

W jakim celu sprawdzany jest BIK?

Każdy klient korzystający z kredytu, pożyczki, kart kredytowych czy debetów/limitów, a także dokonujący zakupów na raty, znajdzie się w bazie informacji kredytowej. Ściślej rzecz ujmując, znajdzie się tam jego historia kredytowa, a więc dane na temat tego, ile kredytów zaciągnął, jak je spłacał czy spłaca aktualnie. Zainteresowane instytucje dowiedzą się, czy klient spóźniał się z płatnościami, jeśli tak, to jak długo, czy nagminnie korzystał z debetu, jak często zaciągał kredyty czy pożyczki. Bank czy inna instytucja finansująca zbierze informacje i oceni, z jak dużym ryzykiem będzie mieć do czynienia w przypadku danego klienta. Dane z BIK pozwalają podjąć decyzję o przyznaniu kredytu. Co istotne, banki mają obowiązek korzystać z tych danych, zaś firmy pożyczkowe mają taką możliwość, ale nie muszą z niej skorzystać.

Po co klient banku ma sprawdzać BIK?

W BIK-u może się sprawdzić również sam klient, który ma zamiar skorzystać z kredytu. Nie tylko zobaczy to, co na pewno zainteresuje bank, ale będzie miał możliwość śledzenia na bieżąco swojej finansowej sytuacji. Może też zobaczyć wskaźnik, który pozwoli mu zorientować się, czy wszystkie należności spłacane są terminowo, czy być może powstało jakieś opóźnienie. Wskaźnik BIK to nic innego, jak ocena rzetelności finansowej klienta.

Jak się sprawdzić w BIK?

Każdy klient może również pobrać raport BIK, który pozwoli na prześledzenie historii kredytowej. Raport zawiera szczegółowe informacje na temat zobowiązań kredytowych czy finansowych (np. rachunki za telefon czy prąd). Można także prześledzić, jak wygląda spłata poszczególnych rat. Taki wygenerowany raport można również przedstawić innym osobom oraz instytucjom, jako dowód rzetelności potencjalnego kredytobiorcy. Raport może również zawierać punktację score. Jakie dane znajdą się w wygenerowanym raporcie? Między innymi dane osobowe, informacje na temat kredytów, ich rodzaj, wysokość rat, waluta, data ich udzielania. Widoczne będą także dane na temat zaległych rat, podjętych działań windykacyjnych, a nawet o zamknięciu rachunku i powodach takiej decyzji. Składową raportu BIK są informacje finansowe pochodzące z BIG InfoMonitora (nazwa wierzyciela, kwota zaległości, data wezwania do zapłaty).

Więcej informacji można uzyskać na portalu https://spiralazadluzenia.pl/czyszczenie-bik/

google_news