Porady i inspiracje

Jak wybrać dobry biokominek do swojego domu?

W dobie problemów z dostępnością węgla i ekogroszku. Wysokimi cenami tych paliw, a także drewna czy gazu, warto szukać alternatywnych źródeł ciepła, zwłaszcza że są łatwo dostępne. Choć biokominki na rynku dostępne są od lat, nie są jeszcze tak popularne, ale wkrótce może się to zmienić. Jak wybrać dobry biokominek do swojego domu?

Jak działają biokominki?

Biokominki to zasadniczo kominki wykorzystujące biopaliwo zamiast drewna, które spalane jest w tradycyjnych kominkach. Dlatego nazywane są też eko kominkami. Biopaliwa powstają z przetworzenia różnych składników, w tym między innymi drewna, słomy, trocin i odpadów roślinnych o umiarkowanej kaloryczności. Dlatego wiele osób uważa, że kominki na tego typu paliwo nie są w stanie ogrzać domu. Tymczasem ich efektywność może sięgać nawet 3kW, co znaczy, że może on zapewnić ciepło dla 30m2, na przykład w salonie. Owszem, z uwagi na ich niską akumulacyjność nie mogą stanowić głównego źródła ciepła, ale są świetnym rozwiązaniem w okresach przejściowych. Co przy tym jest bardzo istotne, biopaliwo ogrzewa Twój dom bez dymu i szkodliwych emisji.

Rodzaje biokominki

Do tej pory, biokominki były wybierane przez osoby, które nie mają możliwości montażu tradycyjnego kominka. Jednak dynamiczna sytuacja na rynku paliw doprowadziła do zwiększonego zainteresowania tym źródłem ciepła, większą liczbę osób, w tym tych, którzy do tej pory korzystali z tradycyjnych kominków. Tak czy inaczej, występują one w różnych wielkościach, oferując różną moc i sposób montażu. Dostępne są zarówno biokominki wolnostojące, jak i wiszące czy do zabudowy.

  • Biokominki wolnostojące (w tym biokominki stołowe i portalowe) – Wolnostojące kominki ekologiczne to rozwiązanie dla tych, którzy zawsze marzyli o tradycyjnej kozie, czyli żeliwnym piecyku podłączanym bezpośrednio do komina. Z uwagi na brak połączenia do komina, możesz postawić je w dowolnym miejscu.
  • Biokominki wiszące (montowane do ściany lub sufitu) – Eko kominek wiszący to taki, który możesz bez problemu zainstalować na ścianie.
  • Biokominki do zabudowy – Jak sama nazwa wskazuje, są to wkłady kominkowe, które możesz zamontować w obudowie. Świetnie imitują tradycyjny kominek. Możesz dopasować je do różnego rodzaju obudowy.

Podsumowanie

Jeśli chcesz kupić biokominek to zwróć uwagę nie tylko na jego wygląd, ale też na zabezpieczenia. Pamiętaj, że biopaliwo, choć nie jest toksyczne, to spala się żywym ogniem, dlatego ważne jest, aby był bezpieczny. Dopasuj jego parametry do wielkości pomieszczenia. Zwróć uwagę, aby generował wystarczającą ilość ciepła, którą będziesz w stanie ogrzać pomieszczenie.

google_news