Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Jak zabezpieczyć słomę po żniwach?

Słoma jest jednym z najważniejszych produktów, które wykorzystuje się w gospodarstwach rolnych do produkcji zwierzęcej. Ma ona wiele zastosowań także w uprawach warzywniczych. Jej przydatność jest rzeczywiście bardzo wysoka. Oczywiście największe zastosowanie dla słomy znajduje się w gospodarstwach rolnych nastawionych na produkcję i hodowlę bydła.

Słoma wówczas może być stosowana zarówno jako materiał służący jako wartościowa ściółka, jak i jako pokarm dla zwierząt gospodarskich. Jednakże aby uzyskać wysokiej jakości słomę, pozbawioną wilgoci, pleśni oraz różnego rodzaju toksycznych oraz szkodliwych bakterii, konieczne jest jej odpowiednie zabezpieczenie.

Zabezpieczenie słomy po żniwach

Zabezpieczenie słomy może podnosić jej wartość, a przede wszystkim ochronić ją przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych, takich jak opady deszczu, zalegający śnieg, a także duże wahania temperatur powietrza. Najlepszym zabezpieczeniem słomy przed tego typu warunkami atmosferycznymi, a także przed wieloma innymi niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi jest oczywiście umieszczenie jej w pomieszczeniach zamkniętych, czyli pod dachem.

Jest to sposób zapewniający słomie najlepsze warunki jeśli chodzi o zachowanie jej wysokiej wartości i jakości, natomiast umieszczenie słomy pod dachem jest rozwiązaniem zazwyczaj stosunkowo drogim. Powierzchnia pod dachem może być bowiem wykorzystana w znacznie bardziej efektywny sposób. Można tam bowiem składować maszyny rolnicze oraz narzędzia służące do pracy w gospodarstwie rolnym, które mają znacznie wyższą wartość aniżeli słoma.

Tym samym najczęściej duże ilości słomy umieszczane są poza budynkami gospodarczymi. W ten sposób można uchronić swoje gospodarstwo przed ewentualnym pożarem. Słoma jest bowiem materiałem bardzo łatwopalnym, który niezwykle szybko może roznosić bardzo duży ogień. Tym samym umieszczenie słomy poza pomieszczeniami zamkniętymi ma wiele uzasadnień.

Odkrywanie stogów słomy

Słoma umieszczana na zewnątrz najczęściej układana jest w wysokie stogi. Jest to zdecydowanie najlepszy sposób na jej skuteczne i bezpieczne przechowywanie na zewnątrz. Jednak konieczne jest jeszcze stosowne osłonięcie słomy, aby uchronić ją przede wszystkim przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych takich jak opady deszczu oraz śniegu. W związku z tym wiele osób okrywa słomę za pomocą folii.

Folia to jedno z najtańszych dostępnych rozwiązań, dzięki którym można z łatwością okryć stogi słomy. Dodatkowo, aby zmniejszyć koszty ochrony słomy warto wykorzystać starą folię kiszonkarską, która była wykorzystywana do okrywania pryzm kukurydzy w poprzednim roku. Dzięki temu rozwiązaniu z pewnością uda się zabezpieczyć słomę przed negatywnymi warunkami zewnętrznymi, a tym samym zachować jej jak najwyższą jakość.

Innowacyjne i sprawdzone rozwiązania w odkrywaniu i zabezpieczaniu słomy

Okazuje się jednak, że folia kiszonkarska jest rozwiązaniem bardzo tanim, jednakże nie jest rozwiązaniem idealnym. Przede wszystkim wynika to z faktu, że folia jest bardzo szczelna i mimo że nie pozwala na przedostanie się do wewnątrz słomy deszczu to jednak nie pozwala na to, aby ze słomy odchodziła wilgoć.

To zaś bardzo ważne, aby wewnątrz balotów słomy nie doszło do pomnażania się bakterii pleśni i grzybów, które z kolei stanowią bardzo wysokie zagrożenie dla zwierząt gospodarskich, zwłaszcza w przypadku karmienia ich tego typu zainfekowaną słomą.

Zatem najlepszym rozwiązaniem okazuje się fliz do okrywania słomy marki BÖCK. Jest to bardzo innowacyjny produkt, który przede wszystkim pozwala na swobodny przypływ powietrza. W związku z tym możliwe jest uwalnianie się wilgoci na zewnątrz. Ponadto fliz BÖCK jest bardzo szczelnie wykonany, aby w ten sposób nie dopuścić do przedostania się do środka słomy wody, w przypadku intensywnego deszczu. Fliz BÖCK uniemożliwia także przedostanie się do wewnątrz innego rodzaju zanieczyszczeń oraz niebezpiecznych oparów. Tym samym słoma jest chroniona w sposób kompleksowy oraz profesjonalny i innowacyjny.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

Najlepiej tak zabezpieczyć aby do butów niektórym słoma starczyła.