Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Jak założyć przydomową oczyszczalnię?

Jak zapewne każdy z nas wie, przydomowa oczyszczalnia ścieków to nie tylko świetne rozwiązanie oddziałujące na środowisko oraz budżet, który zostanie przeznaczony na jej wybudowanie, to wciąż sporo osób myśli nad tym, jak się przygotować do zamontowania takiej oczyszczalni.

Jak założyć przydomową oczyszczalnię?

Jak zapewne każdy z nas wie, przydomowa oczyszczalnia ścieków to nie tylko świetne rozwiązanie oddziałujące na środowisko oraz budżet, który zostanie przeznaczony na jej wybudowanie, to wciąż sporo osób myśli nad tym, jak się przygotować do zamontowania takiej oczyszczalni.

Decydując się na przydomową oczyszczalnię ścieków trzeba mieć na uwadze, że według ustawy Prawo budowlane oczyszczalnia, której przepustowość nie przekracza 7,5 m3 na dobę nie wymaga uzyskania pozwolenia na jej budowę. Fakt ten jednakże trzeba zgłosić staroście w wydziale architektury i krajobrazu. W tym celu wypełnia się formularz, w którym zawarte są informacje o:

  • zakresie i sposobie wykonywanych prac budowlanych,
  • rodzaju oczyszczalni,
  • wydajności,
  • ilości wytwarzanych ścieków,
  • terminie rozpoczęcia budowy.

Dodatkowo, w sytuacji, gdy osoby zdecydują się na tego typu inwestycję, muszą również dostarczyć Oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, rysunek przedstawiający plan budowy, wielkość oczyszczalni oraz odległość, jaką należy zachować od pozostałych budynków. Konieczne jest także uzyskanie pozytywnych opinii i pozwoleń między innymi od inspektora ochrony środowiska.

W przypadku budowy oczyszczalni o przepustowości przekraczającej 7,5 m3 to trzeba dostosować się do przepisów ustawy mówiącej o konieczności wykonania dokumentacji projektowej. W niektórych sytuacjach niezbędne będzie także uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego.

Gdzie można budować oczyszczalnię?

Oczywistym jest, że taka oczyszczalnia może zostać wybudowana przy własnym domu albo budynku biurowym, jednak trzeba pamiętać o wymaganiach, które musi spełniać teren, aby mógł być wykorzystany w ten sposób. W sytuacji, kiedy działka posiada przyłącze do sieci kanalizacyjnej to osoby myślące o wybudowaniu własnej przydomowej oczyszczalni mogą nie otrzymać zgody na jej budowę. Również nie można myśleć o tego rodzaju inwestycji, kiedy teren jest zagrożony powodzią bądź regularnie zalewany wodami opadowymi. W bezpośrednim sąsiedztwie budynków mieszkalnych, można myśleć o budowanie oczyszczalni wówczas, gdy wprowadzi się system wentylacji pionu kanalizacyjnego.

Minimalne odległości, jakie należy zastosować w przypadku postawienia oczyszczalni od poszczególnych obiektów znajdujących się na terenie działki przedstawia poniższa tabela.

Rodzaj oczyszczalni
Formularz dostarczany do urzędu zawiera między innymi informacje o rodzaju oczyszczalni. Elementy, na jakie należy zwrócić szczególną uwagę dotyczą:

  • liczby osób mieszkających lub korzystających z budynku,
  • wielkości działki,
  • rodzaju gruntu,
  • poziomu wód gruntowych,
  • docelowego miejsce odprowadzania ścieków.

Ważne jest wybranie przydomowej oczyszczalni ścieków, która będzie przede wszystkim spełniała wszystkie potrzeby właściciela danego obiektu.

Z pewnego punktu widzenia wydawać się może, że wybudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków wiąże się z wieloma formalnościami i uzyskaniem pozwoleń. Jednakże późniejsze jej użytkowanie, a także eksploatacja wydają się najmniejszym tego problemem.

Przydomowe oczyszczalnie można nabyć u dystrybutora:

Eko House Technologie Ekologiczne

ul. Nekielska 119, 62-330 Nekielka

NIP: 666-194-54-56  REGON: 301617650

telefon: 609 482 429, 603 310 919, 503 081 814

e-mail: [email protected]           

Godziny pracy:

poniedziałek – piątek: 8:00 – 17:00

http://www.ekohouse-oczyszczalnie.pl/kontakt.html

google_news
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Schambo
Schambo
4 lat temu

Gmina wyłożyła na plany kanalizacji chyba z milion , a ścieki płyną nadal do rzeki , na pola , więc teraz namawia się do przydomowych oczyszczalni, w sąsiedztwie była przydomowa oczyszczalnia na kilkadziesiąt osób , w lecie smród był taki , że kiedyś ten smród mnie obudził w nocy , pojechałem autem żeby się przespać w aucie

Maciek
Maciek
4 lat temu

Czy ktoś informuje potencjalnych nabywców że z takiej oczyszczalni trzeba wywozić osad, którego nikt nie chce odebrać, a jak już to za duże pieniądze.

Cozasyf
Cozasyf
4 lat temu

A gdzie gminna kanalizacja