Wydarzenia Bielsko-Biała

Kasa dla artystów. Stypendia twórcze rozdane

Fot. Marcin Płużek

Prezydent Bielska-Białej przyznał tegoroczne stypendia twórcze w dziedzinie kultury i sztuki.

Przy czym określenie stypendium może być tu nieco mylące. Chodzi o jednorazowe wsparcie finansowe w wysokości 6 tysięcy złotych przyznawane twórcom na realizację konkretnych (zgłoszonych) projektów z zakresu: literatury, sztuk plastycznych i wizualnych, muzyki, tańca oraz teatru.

– Stypendia służą wspieraniu rozwoju twórczości artystycznej, upowszechnianiu kultury lub opiece nad zabytkami na terenie miasta Bielsko-Biała – czytamy w ich regulaminie.

Przyznawane są raz w roku. W tym do Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego wpłynęły 23 wnioski. Z tego stypendia otrzymało osiem osób. Oto ich lista wraz z krótkim opisem zgłoszonych przez nie projektów.

Tamás Ducki – Identyfikacja wizualna szczytów Bielska-Białej i okolic – wykonanie plakatów i mapy z identyfikacją,
• Urszula Jasiecka-Bury – Nagranie płyty z anonimowymi utworami kameralnymi XVII wieku w kościele św. Stanisława w Bielsku-Białej,
• Joanna Kusztal – Tkanki – instalacja artystyczna w hołdzie kobietom z Bielska-Białej,
• Jacek Lidwin – Fotograficzna dokumentacja i interpretacja śladów istnienia kultury żydowskiej w Bielsku-Białej,
• Grzegorz Margas – Filmowa podróż muzyczna z Bielska-Białej w świat – recital,
• Włodzimierz Pohl – Scenopis utworu Aliny Korty „Jak połknąłem żabę” – nagranie audiobooka,
• Jerzy Rocławski – Z pasji i z pasją. Jazz Club Piątawka – historia ruchu jazzowego w Bielsku-Białej,
• Justyna Żak – Negatyw oddechu – kolekcja obiektów wykonanych w technice dmuchania szkła.

 

Poniżej przedstawiamy krótkie biogramy tegorocznych stypendystów, zamieszczone na stronie Urzędu Miejskiego.

URSZULA JASIECKA-BURY

ukończyła katowicką Akademię Muzyczną w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego oraz w klasie klawesynu prof. Marka Toporowskiego. W 2005 roku studiowała w Koninklijk Conservatorium w Brukseli w klasie klawesynu Hermana Stindersa oraz klasie organów Luca Bastiaensa. Uczestniczyła w wielu warsztatach organowych, klawesynowych i kameralnych prowadzonych przez wybitnych muzyków z Polski i zagranicy. W ramach działalności pedagogicznej prowadzi klasy organów i klawesynu w Zespole Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej. Była wykładowcą w zakresie organów i klawesynu w Akademii Muzycznej w Łodzi i Katowicach, gdzie w 2020 roku uzyskała tytuł doktora. Przez ponad 17 lat współtworzyła jako organistka i klawesynistka Zespół Muzyki Dawnej Parnassos, który jako jedna z pierwszych formacji na terenie Śląska profesjonalnie zajmował się historycznym wykonawstwem muzyki renesansu i baroku. Zespół zajął w 2004 roku II miejsce na Konkursie muzyki barokowej w Wuppertal w Niemczech oraz nagrał 2 płyty z muzyką XVII i XVIII wieku. Występuje regularnie jako solistka i kameralistka z zespołami kameralnymi i orkiestrami oraz tworzy także własne projekty. Była  laureatką III nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Rumii w 2000 roku. Przez wiele lat była kierownikiem artystycznym Festiwalu Muzyki Sakralnej w Czechowicach-Dziedzicach. Łącząc doświadczenia muzyka i organizatora od 2004 roku prowadzi festiwal Tarnogórskie Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej.

JOANNA KUSZTAL

Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie oraz Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie. W 2023 roku ukończyła studia na kierunku malarstwo, specjalność: Malarstwo w scenografii. Skupia się głównie na tworzeniu instalacji artystycznych, asamblaży, rzeźb, scenografii i charakteryzacji. W swojej pracy artystycznej często łączy różne dyscypliny twórcze eksperymentując z nietypowymi i niejednokrotnie już zużytymi materiami. Stypendystka Rektora Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie. Laureatka konkursu Elproma i Międzynarodowego Festiwalu Rysunku. Aktywnie działa w dziedzinie scenografii, specjalizując się w projektach typu escape room, które zdobywały uznanie w międzynarodowym plebiscycie TERPECA – Top Escape Rooms Project Enthusiasts’ Choice Award.

JACEK LIDWIN

Artysta wizualny – fotograf i projektant książek. Tworzy projekty dokumentalne, portrety, pejzaże, jak również fotografie teatralną i mody. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie sztuk wizualnych w 2012 i 2018 roku. Trzykrotnie otrzymał Stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. W 2021 roku w ramach stypendium Stowarzyszenia Autorów ZAiKS stworzył projekt fotograficzny Szare Bieszczady. Swoje prace wystawiał między innymi w galerii Rondo Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, w Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach, a także w centrach kultury i galeriach handlowych. Stworzone przez niego książki noszą znamiona indywidualnej wrażliwości artysty i jego otwarcia na ludzi i złożoność procesów przemijania. Są odpowiedzią na pytania o nasze ślady w historii i refleksją nad naszą tożsamością i dziedzictwem. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmuje poszukiwanie i wydobywanie poprzez medium fotografii, śladów kultur, społeczności, które usiłowano skazać na zapomnienie. Zrealizował projekty Fragmenty – Cmentarze żydowskie. W poszukiwaniu straconego czasu i Zapomniane losy poświęcony ludziom wysiedlonym z Bieszczadów na Ukrainę oraz ziemie zachodnie i północne dzisiejszej Polski.

GRZEGORZ MARGAS

aktor, wokalista, pedagog. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie na wydziale aktorskim ze specjalnością: wokalno-aktorską. W latach 2014-2017 był asystentem prof. Lidii Dudy na wydziale aktorskim macierzystej uczelni. Trzykrotny stypendysta rektora krakowskiej PWST. Za rolę Erwina Shrodingera w przedstawieniu dyplomowym Dyplom z Kosmosu otrzymał nagrodę specjalną za szczególne warunki głosowe na XXXII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Zadebiutował rolą Dicka w musicalu Mały Lord S. Markwicka w reż. Janusza Szydłowskiego wystawionym w Operze Krakowskiej. Był aktorem Teatru im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze, pracował w Teatrze Barakah w Krakowie, a także w Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach. Był finalistą i laureatem Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy pn. Serca Bicie w Bydgoszczy i poznańskiego Festiwalu Pamiętajmy o Osieckiej. Dobrze czuje się zarówno w repertuarze musicalowym, jak i dramatycznym. W swoim dorobku artystycznym ma ponad 30. różnorodnych ról teatralnych cenionych przez widzów i przez krytykę. Współpracował z takimi reżyserami jak: Mikołaj Grabowski, Janusz Opryński, Aleksandra Popławska, Marek Kalita, Witold Mazurkiewicz, Paweł Szkotak, Małgorzata Warsicka czy Paweł Aigner. Od 2018 roku jest aktorem Teatru Polskiego w Bielsku-Białej gdzie stworzył m.in. takie kreacje jak: Padre w Człowieku z La Manchy Witolda. Mazurkiewicza, Nos w Weselu Igora Gorzkowskiego, Hipolit w Idiocie Janusza Opryńskiego oraz Behemot w wyreżyserowanym przez Małgorzatę Warsicką spektaklu Mistrz i Małgorzata.

WŁODZIMIERZ POHL

Aktor, reżyser, animator. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie – Wydziału Sztuki Lalkarskiej we Wrocławiu. Świetnie radzi sobie zarówno na scenach dramatycznych, jak i lalkowych. Pracował w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie, Teatrze Polskim w Bielsku-Białej i Wrocławskim Teatrze Lalek. Od 1999 roku jest w zespole aktorskim Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej. Ukończył studia podyplomowe Zarządzania kulturą na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Zagrał w kilkudziesięciu spektaklach teatralnych, a także w realizacjach teatru telewizji i w filmie. Reżyserował spektakle dramatyczne, lalkowe, a także plenerowe zarówno w teatrach zawodowych, jak i amatorskich. Uczestniczył między innymi w warsztatach dotyczących ruchu scenicznego i reżyserii światła zorganizowanych przez Institut International de la Marionette w Charleville-Mezieres we Francji oraz w cyklu szkoleń z terapeutami i psychologami zorganizowanych przez Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Grodzki. Od 1999 roku prowadzi własny Teatr Dwaj Panowie X, którego spektakle nagradzano na festiwalach teatralnych. Realizuje projekty, zajęcia i warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych w szkołach i domach kultury, a także prowadzi własne grupy teatralne. Dwukrotny laureat nagrody Prezydenta Bielska-Białej w dziedzinie teatru. Nominowany do nagrody Prezydenta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki IKAR, a także do Nagrody Teatralnej Województwa Śląskiego Złota Maska za rolę Gregora w Przemianie oraz rolę tytułową w sztuce Smacznego, proszę Wilka. W 2017 roku otrzymał Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis nadawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

JERZY ROCŁAWSKI

Animator kultury, organizator koncertów i wydarzeń muzycznych, twórca i założyciel legendarnego klubu jazzowego Piątawka, prezes zarządu Stowarzyszenia Kulturalnego Sonata. Przez 45. lat działalności zorganizował ponad 400 spotkań, prelekcji i koncertów z udziałem takich artystów jak: Ewa Bem, Grażyna Łobaszewska, Wojciech Karolak, Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko i Jan Ptaszyn Wróblewski. Jazz Club Piątawka spełniał ważną rolę edukacyjną. Podczas cyklicznych piątkowych spotkań, odbywały się w nim prelekcje dotyczące wybitnych postaci polskiego i światowego jazzu. Reaktywował działalność klubu, który pod nazwą Art Club Piątawka funkcjonował w Galerii Bielskiej BWA organizując ponad 70. koncertów z udziałem między innymi: Marcina Maseckiego, Tomasz Szukalskiego oraz zespołów: Nocna Zmiana BluesaThe Core Walk Away. Realizował tam projekt Kombinat łączący muzykę alternatywną ze sztuką współczesną. Koncerty odbywały się w przestrzeni ekspozycji i były często wzbogacane wideoprojekcjami i wizualizacjami przygotowanymi przez autorów wystaw. W ramach tego projektu wystąpili w Bielsku-Białej między innymi: Organek, Kortez, The Dumplings, Bokka, Smolik/Kev Fox, Skalpel Fisz Emade Tworzywo, PRO8L3M. Od 2018 roku współpracował z Jazz Klubem Mertum, gdzie prezentował panoramę polskiego jazzu i organizował koncerty jubileuszowe z udziałem miedzy innymi formacji Tribute to Krzak i Laboratorium. Jest pomysłodawcą nazwy Rondo im. Czesława Niemena w Bielsku-Białej. Był organizatorem prezentacji w Bielsku-Białej spektakli teatralnych z udziałem wybitnych artystów sceny polskiej takich jak: Anna Dymna, Dorota Segda, Krystyna Janda, Wojciech Pszoniak, Jerzy Stuhr i Jerzy Trela.

JUSTYNA ŻAK

projektantka, artystka sztuk wizualnych. Absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. W 2014 roku obroniła dyplom z wyróżnieniem na kierunku Sztuka i Wzornictwo Szkła, rozpoczynając pracę jako pracownik naukowo-dydaktyczny na macierzystej uczelni. W 2021 roku uzyskała tytuł doktora w dyscyplinie sztuk plastycznych i konserwacji dzieł sztuki. Laureatka stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2020 roku oraz Prezydenta Wrocławia w 2021 roku. Zdobyła III nagrodę w konkursie na projekt kieliszka Bombay Sapphire 2011, I i III nagrodę w konkursie na projekt lampy prezentowanej podczas Międzynarodowych Targów Światła Expo XXI w Warszawie w 2020 i 2022 roku. Zwyciężczyni I nagrody w konkursie Up-cycle – obieg zamknięty to sztuka w 2022 roku w Gdańsku. Przygotowała wiele wystaw indywidualnych, w tym wystawę Punkt wyjścia prezentowaną w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej Zamku Książąt Sułkowskich w 2021 roku. Wzięła udział w ponad 35. wystawach zbiorowych w Polsce, Czechach, Estonii, Niemczech oraz we Włoszech podczas The Venice Glass Week 2022.

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
nie wiadomo
nie wiadomo
9 miesięcy temu

Brak biogramu Tomasa Duckiego

łańcuch zdjąć na zdjęciu
łańcuch zdjąć na zdjęciu
9 miesięcy temu

Na pewno nazwanie jednorazowego wsparcia -stypendium jest mylne.. Niewielkie to pieniądze 6 tyś. zł i niewielka skala 8/23.