Wydarzenia Żywiec

Kłusownicy ciągle grasują. Wody były traktowane po macoszemu

Fot. SSR powiatu żywieckiego

O sytuacji nad wodami rozmawiamy z Łukaszem Koniecznym ze Społecznej Straży Rybackiej powiatu żywieckiego. To właśnie dzięki społecznej straży sytuacja nad rzekami i jeziorami w tamtym regionie uległa zmianie. Jako społecznicy mają kompetencje do kontroli dokumentów służących do amatorskiego połowu ryb i wszystkiego, co z tym związane. To grupka pasjonatów i miłośników wędkarstwa, która działa na zasadzie dobrowolności, a za poświęcony czas nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia.

Panowałaby samowolka…

– Od zawsze wody były traktowane po macoszemu. Nie było nad nich jakichś wielkich kontroli. Niestety Państwowa Straż Rybacka ma mało etatów – mówi Łukasz Konieczny. W naszym województwie jest ich zaledwie kilkanaście na cały, tak duży obszar. – Kontrole były tak sporadyczne, że bez działań społecznej straży rybackiej wody praktycznie w ogóle nie były pilnowane. Gdyby nas nie było to panowałaby samowolka. Jest to jednak strasznie ciężki kawałek chleba. My, jako naród, nie lubimy być kontrolowani. „Biedny” strażnik, który idzie nad wodę społecznie, często musi sam sobie kupić ubiór czy buty, a czasami jeszcze się nasłucha różnych rzeczy pod swoim kierunkiem…

Jak dodaje Łukasz Konieczny od kilku lat widać jednak dużą zmianę w zachowaniu ludzi. – Po pierwsze wykroczeń – tych najbardziej rażących – jest dużo mniej. Zdarzają się incydentalne, niegroźne wykroczenia związane ze złamaniem warunków zezwolenia. Widać, że nasza praca nie idzie na marne. Zaobserwowaliśmy też fajną rzecz, że sami wędkarze zaczęli pilnować wód. Uruchomiliśmy specjalny numer telefonu, pod którym można zgłaszać nam nieprawidłowości. Dostajemy bardzo dużo informacji. Jak zaczynaliśmy wszystko musieliśmy sobie „wydeptać”. Wędkarze zobaczyli jednak, że nam zależy i robimy to skrupulatnie. W 90 procentach zgłoszenia od wędkarzy się potwierdzają – komentuje Łukasz Konieczny.

„Czujki” nad brzegami

Nasz rozmówca wyróżnia dwie grupy, które są w ich kręgu zainteresowania. Pierwsza to osoby, które łamią regulamin amatorskiego połowu ryb i te, które prawdopodobnie nie widziały wędki na oczy. Do połowu ryb używają sieci i innych „wynalazków”. – Kilka lat temu było zdecydowanie gorzej. Sieci i narzędzia rybackie były używane na porządku dziennym. Teraz to się zmieniło, choć oczywiście nie zostało wyplenione do zera… Kiedy zauważymy sieć, mamy dylemat, czy czekać na sprawcę, ale skazujemy wtedy ryby na powolne śnięcie, albo ją zwijamy, ratujemy ryby, ale nie mamy sprawcy. Zdarzały się sytuacje, że kłusownicy mieli swoje „czujki” na drogach prowadzących do danego miejsca. Od razu takie osoby łapały za telefon i przekazywały informacje, że zbliża się kontrola. My jednak nie dawaliśmy za wygraną – mówi Łukasz Konieczny.

Sprawy do sądu czy prokuratury są kierowane przez społeczną straż rybacką regularnie. Jest ich oczywiście dużo mniej, niż sprawy, które trafiają do Państwowej Straży Rybackiej czy policji. Tylko w ostatnim czasie obywatele Ukrainy na rzece górskiej „łowili” na sznur, na którym było kilka haczyków. Złapany był też pan, który nie miał żadnego zezwolenia, miał przy sobie niewymiarowe ryby i próbował jeszcze przekupić strażników gotówką.

google_news
13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dziadek
Dziadek
1 rok temu

Wędkarze dzielą sie na dwie kategorie, tych którzy łowią i wypuszczają do wody zlowioną rybkę i reszta chołoty nie mogąca się nażrec zlowionych ryb.

Grzechu
Grzechu
1 rok temu
Reply to  Dziadek

są wędkarze i są rybacy >:(

Hermenegilda
Hermenegilda
1 rok temu

To smutna wiadomość.

w sumie nadzieja
w sumie nadzieja
1 rok temu
Reply to  Hermenegilda

Żadna smutna wiadomość, podszywacz, SSR daje sobie radę i przyjmuje na ochotnika takich jak podszywacz, podszyjesz się pod suma.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 rok temu

To smutna wiadomość.

w sumie
w sumie
1 rok temu
Reply to  Hermenegilda

tu się zgadzam, podszywanie się to smutna wiadomość

Hermenegilda
Hermenegilda
1 rok temu
Reply to  w sumie

To smutna wiadomość.

sromotna smyność
sromotna smyność
1 rok temu
Reply to  Hermenegilda

smutny jesteś cały, podszywacz

Hermenegilda
Hermenegilda
1 rok temu

To smutna wiadomość.

masakryczny smutek
masakryczny smutek
1 rok temu
Reply to  Hermenegilda

najsmutniejszy jesteś podszywacz

Misjscowy
Misjscowy
1 rok temu

Wy sobie śmieci pozbierajcie za sobą pacany bo chodzić i szukać dziury w całym to potraficie a nad jeziorem jak w koszu na śmieci. Wy nie macie żadnych praw możecie mi na skoczyć co najwyżej

Górol
Górol
1 rok temu

SSR to jak dawne SA srurmabteilung:)) albo za minionego ustroju ORMo

nie wiem
nie wiem
1 rok temu

Są jeszcze Wody Polskie, które nie są traktowane po macoszemu i nie da się włączyć?