Wydarzenia Cieszyn

Kolejna ważna nagroda dla profesora z Cisownicy

Fot. Piotr Kaszuba/UŚ

To drugi ważny laur dla prof. Tadeusza Sławka, o której piszemy w ostatnim czasie.

Profesor Tadeusz Sławek, poeta, eseista, tłumacz, literaturoznawca związany z Wydziałem Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego, a także mieszkaniec Cisownicy został laureatem prestiżowej Nagrody Marszałka Województwa Małopolskiego i Prezydenta Miasta Krakowa im. Kazimierza Wyki.

Patronem nagrody  jest prof. Kazimierz Wyka (1910 – 1975), twórca krakowskiej szkoły krytyki literackiej. Kazimierz Wyka był historykiem literatury, krytykiem literackim, edytorem, redaktorem i wybitnym nauczycielem akademickim związanym z Uniwersytetem Jagiellońskim. Wychował kilka pokoleń uczonych, opiekował się uzdolnionymi pisarzami i poetami, a przede wszystkim był mistrzem pióra. W gronie jej laureatów znajdują się tak wielkie nazwiska świata literaturoznawstwa, jak: Jan Błoński, Zbigniew Herbert, Maria janion czy Michał Głowiński.

– Prof. Sławek eksploruje świat i jego teksty za pośrednictwem wszystkich danych nam dróg poznania: nauki i sztuki, logiki i poezji, racjonalności i wyobraźni. W wywiadzie z Krzysztofem Siwczykiem, na pytanie, kim jest człowiek u Blake’a tak bliskiego Lauretowi – ten odpowiedział, że człowiek jest nigdy nie dającą się poznać do końca strukturą myśli i namiętności, a dokładniej – myśli namiętnej (nigdy nie „obiektywnej”, lecz zawsze osobistej i zaangażowanej w przemianę świata) oraz namiętności myślącej. To piękna myśl. I doskonale określa samego pana profesora. Podobnie jak rozległe i pozbawione granic terytoria poszukiwań pana profesora – powiedział Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.

Ważniejsze publikacje Tadeusza Sławka: Maszyna do pisania. O teorii literatury Jacquesa Derridy (wspólnie z Tadeuszem Rachwałem) (1992), Calling of Jonah. Problems of Literary Voice (wspólnie z Donaldem Weslingiem) (1995), U-bywać. Człowiek, świat, przyjaźń w twórczości Williama Blake’a (2001), Antygona w świecie korporacji (2002), Revelations of Gloucester (2003), Ujmować. Henry David Thoreau i wspólnota świata (2009), NIC-owanie świata. Zdania z Szekspira (2012), U-chodzić (2015), Nie bez reszty. O potrzebie niekompletności (2018), Kafka. Życie w przestrzeni bez rozstrzygnięć (2019), Śladem zwierząt. O dochodzeniu do siebie (2020), Umysł rozstrojony. Próby o trylogii księżycowej Jerzego Żuławskiego (2020), A jeśli nie trzeba się uczyć (2021), Furia i szlachetniejszy rozum. Próby o Burzy Williama Szekspira (2022).

W lutym prof. Sławek otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego, o czym pialiśmy TUTAJ.

google_news