Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Legalni bukmacherzy w Polsce?

Czy w roku 2022 pojawią się nowi bukmacherzy w Polsce?

Które marki międzynarodowe mają szansę wejść na nasz rynek przed Mistrzostwami Świata w Katarze? W tym momencie trudno jest wyrokować. Polska jest dla firm bukmacherskich z pewnością bardzo ciekawym ale jednocześnie trudnym rynkiem. W ciągu ostatnich kilku lat liczba legalnych bukmacherów zacznie się powiększyła.

Legalni bukmacherzy w Polsce

Po zmianach prawnych, które nastąpiły z wprowadzeniem Ustawy Hazardowej w 2017 r. sytuacja stała się bukmacherów online stała się znacznie bardziej klarowna Z jednej strony nowe regulacje prawne wprowadziły zapisy dotyczące szerszych możliwości reklamowych oficjalnie zarejestrowanych bukmacherów. Z drugiej natomiast pojawiły się narzędzia, które pozwalają na blokowanie zagranicznej oraz nielegalnej konkurencji. Aktualnie w internecie działa już ponad dwudziestu legalnych bukmacherów którzy otrzymali licencję Ministerstwa Finansów.

W czwartym kwartale ubiegłego roku starania licencyjne zakończył Betway i uzyskał oficjalne zezwolenie na prowadzenie zakładów bukmacherskich w Polsce. Nie rozpoczął jednak jeszcze oficjalnej działalności. Od początku roku oczekiwany jest rychły start serwisu bukmachera.

Spodziewać się można także uruchomienia platform online Elite Bet i Bet4Fun, które także spełniły formalności licencyjne i uzyskały wymagane pozwolenie.

Przychody branży bukmacherskiej

Dzięki wzrostowi przychodów zakłady wzajemne awansowały na pierwszego gracza na polskim rynku hazardu, wyprzedzając kasyna czy gry liczbowe.

Stały się też największym płatnikiem podatków.

Przedstawione przez resort finansów dane za trzy kwartały 2021 r. pokazują około 30-proc. wzrost całego rynku zakładów wzajemnych rok do roku (do 299,3 mln zł), w tym w kanale naziemnym o prawie 6 proc. wzrost (do 39,3 mln zł) i wzrost o 34 proc. w internecie (do 260 mln zł).

Podatek od zakładów wzajemnych wzrósł w 2020 r. o 6,1 proc. ogółem (do 874 mln zł), z czego wzrost w kanale internetowym wyniósł 13,6 proc. (747 mln zł), a kanał naziemny odnotował spadek o 23,6 proc. (do 127 mln zł).

Oczywiście spadek podatków w kanale naziemnym jest bezpośrednio spowodowany sytuacją pandemiczną i ograniczeniami z nią związanymi czyli zamknięciem lokali oraz odwoływanie imprez sportowych.

Jednocześnie na opublikowanej w 2021 roku liście największych grup branży hazardowej EGR 50 Power 2021 znajdują się już cztery firmy bukmacherskie mające w Polsce zlicencjonowane marki. Są to Fortuna (12. miejsce), Betclic (14.), Superbet (16.) i STS (19.). Wspomniany Betway (Super Group), którego start najprawdopodobniej nastąpi wkrótce, jest sklasyfikowany na pozycji nr 15.

Szara strefa zakładów bukmacherskich w Polsce

Choć w Polsce procentowo szara strefa maleje po korzystnych dla sektora zmianach w prawie w 2017 roku, które umożliwiły wielu firmom legalne funkcjonowanie w Polsce, to jeśli chodzi o obroty, udział nielegalnego hazardu online w polskim rynku wzrósł i to, licząc od 2016 roku, aż kilkukrotnie.

Szacuje się że niemal co trzecia osoba typująca zakłady bukmacherskie korzysta z nielegalnych operatorów. Większość jednak decyduje się obstawiać zarówno u licencjonowanych i nielicencjonowanych bukmacherów.

Wśród przyczyn tego stanu rzeczy są kwestie prawne i podatkowe. Mamy z jednej strony jedną z najwyższych stawek podatkowych w Unii Europejskiej, co skutecznie zniechęca zagranicznych graczy do rejestracji w Polsce. Z drugiej strony mamy bardzo restrykcyjne prawo. Zabrania ono na przykład w ogóle gry w pokera online. Inne gry hazardowe są z kolei objęte całkowitym monopolem państwa.

google_news