Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Najczęstsze powody zmiany pracy

Jak pokazują badania Polacy coraz częściej decydują się na zmianę pracy. Powodów takiej decyzji jest kilka a dzięki temu, że nasz rynek dynamicznie się rozwija znalezienie nowego pracodawcy nie jest takie trudne jak jeszcze kilka lat temu.

W tym artykule podamy najczęstsze powody zmiany pracy i pokażemy, że warto zainwestować we własny rozwój oraz zaplanować strategię, dzięki której uzyskamy maksymalną satysfakcję nie tylko ze swojej nowej pracy, ale i życia. Sprawdź, jakie są główne powody zmiany pracy i oceń, czy już czas rozejrzeć się za nowym zajęciem. Przekonasz się, że nie jest to wcale takie straszne, jak ci się wcześniej wydawało. Jak pokazują najnowsze opinie o pracy, pracownicy, którzy samodzielnie zdecydowali się na zmiany zawodowe są nie tylko pozytywniej nastawieni do życia, ale także osiągają lepsze wyniki. Poniżej podajemy 5 najczęstszych powodów, dla których ludzie decydują się na znalezienie nowego zajęcia.

Wypalenie zawodowe wśród głównych powodów zmiany pracy

Powody zmiany pracy możemy podzielić na powody natury ekonomicznej oraz psychologicznej. Powody ekonomiczne wiążą się z chęcią wyższych zarobków, podwyższenia statusu społecznego i zaspokojenia ambicji. Z kolei do powodów psychologicznych zaliczymy wypalenie zawodowe, przeciążenie dotychczasowymi obowiązkami oraz nudę. Sprawdź poniższą listę i oceń, czy których z powodów pasuje również do ciebie.

  • Wypalenie zawodowe: To najczęstszy powód zmiany pracy, wypalenie zazwyczaj dopada nas po około czterech latach na danych stanowisku. Opinie pracowników o pracodawcach wskazują, że na wypalenie duży wpływ relacja z bezpośrednim przełożonym i pozostałymi pracownikami.
  • Czas dojazdu: Powodem zmiany pracy może być chęć krótszego dojazdu i ograniczenie kosztów podróży. Codzienne stanie w korku lub przedłużające się dojazdy komunikacją miejską powodują, że szukamy pracy bezpośrednio w sąsiedztwie swojego zamieszkania. Z kolei zaoszczędzony w ten sposób czas poświęcamy rodzinie.
  • Zarobki: Zbyt małe zarobki bywają frustrujące, zaś optymalnie podwyżka podstawowej wypłaty powinna odbywać się co roku. Brak znaczącej podwyżki po kilku latach pracy powoduje frustrację zawodową a pracownicy decydują się na radykalne kroki i szukanie nowego pracodawcy, który ich doceni.
  • Rozwój kariery: Chęć zmiany pracy wiąże się bezpośrednio z rozwojem kariery. Nikt nie lubi uczucia, że doszło się do ściany i nie ma już możliwości awansu. Jeśli pracodawca nie zapewni ciągłego rozwoju ścieżki kariery, to może być pewny, że ambitni pracownicy szybko odejdą w poszukiwaniu nowych wyzwań.
  • Przeciążenie i negatywna atmosfera: Nakładanie zbyt dużych obowiązków, przeciążenie pracą i obowiązkowe nadgodziny zniechęcają, szczególnie jeśli premia za nadgodziny nie jest wysoka. Na zmianę pracy decydujemy się także, jeśli atmosfera w dziale, w którym pracujemy nie jest najlepsza a pracownicy ujawniają negatywne emocje i są niezadowoleni z warunków pracy.
Zmiana pracy to wyższe zarobki i lepsze perspektywy

Nie bez znaczenia są opinie o pracodawcach w Polsce, według których chaos informacyjny panujący w miejscu zatrudnienia oraz brak odpowiedniej organizacji to także powody, dla których nawet doświadczeni pracownicy chcę zmienić swoją pracę. Najwięksi pracodawcy z branży spożywczej, tacy jak Żabka czy Biedronka dbają o to, żeby pracownicy mieli jasno wyznaczone ścieżki kariery oraz informacje co do konkretnych oczekiwań. Dzięki temu każdy pracownik wie, jaka jest jego rola w przedsiębiorstwie oraz co jeszcze powinien zrobić, żeby awansować na wyższe stanowisko. Duże firmy obsługujące branżę e-commerce, jak Bertelsmann i Arvato dbają o zadowolenie oraz zapewnienie idealnej atmosfery swoim pracownikom. Dzięki temu mogą liczyć na lojalność i długoterminową współpracę. Jak widzimy, powodów zmiany pracy może być bardzo wiele, jednak duże korporacje starają się przyciągać do siebie pracownika i coraz bardziej dbają o odpowiednią atmosferę i zadowalające warunki.

google_news
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu

Brakuje o najczęstszych powodach tracenia pracy i to przez całe grupy zawodowe. A wtedy byłoby też nawiązanie do aktualności czyli koronawirusa.

zosia
zosia
3 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Nie pi……l

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu
Reply to  zosia

Typowa samosia, sama wymyśliła ale nie bardzo wie co.