Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Piłka nożna dla laików – Wyjaśniamy podstawowe pojęcia

Duża część z nas ogląda piłkę nożną, ale czy wiemy o niej podstawowe informacje? Jakie powinno być ciśnienie w piłce? Kiedy zawodnik nie może wejść na boisko? Wszystkie te informację opisują Przepisy Gry wydawane przez IFAB, czyli Międzynarodową Radę Piłkarską. Co rok część z nich ulega zmianie, warto więc być na bieżąco z zasadami gry. Postaramy się Wam przybliżyć podstawy najpopularniejszego sportu na świecie.

Bez tego zacząć nie można – jakie warunki musi spełniać boisko?

Do rozpoczęcia zawodów boisko oraz otoczenie musi spełniać pewne kryteria. Jeśli jedna z tych kwestii jest zaniedbana, sędzia lub organizator powinien poczynić wszelkie starania, aby wszystko było tak jak należy, a drużyna gospodarzy winna jest jak najszybciej te szkody naprawić. Sędzia przed meczem powinien sprawdzić czy siatki w bramkach nie są dziurawe, aby nie było wątpliwości czy gol padł prawidłowo czy “bokiem”. Drużyna gospodarzy zobowiązana jest mieć przygotowany drugi komplet siatek bramkowych.

Aktualnie każde boisko do gry w piłkę (na szczeblu zawodowym) powinno mieć długość od 90 do 120 metrów oraz szerokość od 45 do 90 metrów. W zawodach międzynarodowych 100-110 metrów na 64-75 metrów. Pole karne ma kształt prostokąta o wymiarach 16,5 m długości na 40,32 m szerokości. A jak wygląda sytuacja z kornerem? Co trzeba wiedzieć przy wykonywaniu rzutu rożnego? Więcej o tym stałym fragmencie można przeczytać na: https://sport.betfan.pl/rzut-rozny-fakty-i-mity/

Piłka i zawodnicy – o czym trzeba pamiętać?

Ciśnienie w piłce powinno wahać się pomiędzy 0,6 a 1,1 atm, a sama piłka powinna mieć kształt kuli oraz być wykonana ze skóry lub innego tworzywa sztucznego. Obwód futbolówki powinien wynosić pomiędzy 68 cm (27 cali) a 70 cm (28 cali), zaś jej waga między 410 g (14 uncji) a 450 g (16 uncji).

Piłkarze także muszą się trzymać pewnych reguł. Podstawową zasadą jest obowiązek posiadania ochraniaczy na nogach. Bez tego sędzia nie może wpuścić zawodnika na plac gry. W momencie meczu zawodnicy nie mogą także nosić żadnego z elementów biżuterii.

W trakcie meczu drużyna może dokonać trzech zmian (sytuacja pandemiczna dopuszcza na większą ilość zmian podczas spotkania, w zależności od wcześniejszych ustaleń ligi, najczęściej  jednak jest to 5 zmian na drużynę).

Od niedawna także, zawodnik schodzący nie musi przebiegać całe boisko do ławki rezerwowych, aby wszedł za niego inny piłkarz z jego drużyny. Nowe przepisy nakazują zejście przy jego najbliższej linii bramkowej lub bocznej, w efekcie czego, tempo gry nie jest spowolnione.

Doliczony czas gry oraz dogrywka – w jaki sposób przebiega?

Gdy w trakcie meczu (pierwszej lub drugiej połowy) nastąpi sytuacja, w której wymuszona jest przerwa od gry (z powodu kontuzji zawodnika, rażącego faulu czy incydentu np. z kibicami lub sztabem szkoleniowym), sędzia główny powinien “dorzucić” na koniec połowy chwilę czasu. Zazwyczaj jest to minuta lub dwie (przyjęło się, że każda zmiana zawodnika to 30 sekund doliczonego czasu gry).

Gdy wynik po 90 minutach gry jest remisowy (czy to w pojedynczym meczu czy dwumeczu) sędzia główny zarządza dogrywkę, czyli dodatkowe 30 minut gry (2×15 min). Jeśli rozstrzygnięcie po tym czasie nie nastąpi, o wyniku zadecyduje konkurs rzutów karnych (granych aż do wyłonienia zwycięzcy). Jak wygląda dogrywka w innych sportach niż piłka nożna? Ile czasu dodatkowo muszą grać koszykarze czy szczypiorniści? Więcej na ten temat możesz przeczytać: https://sport.betfan.pl/dogrywka-na-czym-polega-doliczony-czas-w-roznych-sportach/