Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Relokacja linii produkcyjnych – kiedy warto zdecydować się na to rozwiązanie

Relokacja linii produkcyjnych to proces, w trakcie którego dochodzi do przeniesienia maszyn i urządzeń w inne miejsce. Takie przedsięwzięcie warto zrealizować w określonych sytuacjach. W artykule podpowiemy, kiedy może być ono potrzebne.

Na czym polega relokacja linii produkcyjnych?

Relokacja linii produkcyjnych jest skomplikowaną operacją, w trakcie której maszyny i urządzenia używane na przykład podczas procesów produkcyjnych są przewożone w inne miejsce – może ono znajdować się w innym mieście czy województwie, a nawet kraju albo kontynencie. Przedsięwzięcie składa się z wielu etapów – trzeba zapewnić ścisłą koordynację między nimi. Chodzi o:

  • przeprowadzenie wizji lokalnej, podczas której wykonuje się pomiary sprzętów,
  • demontaż urządzeń,
  • załadunek podzespołów na samochody ciężarowe,
  • transport w miejsce docelowe – często jest on realizowany przewozami intermodalnymi, drogowo-morskimi, co zwiększa stopień skomplikowania całej operacji,
  • ponowny montaż i uruchomienie maszyn.

Profesjonalna relokacja maszyn i linii produkcyjnych jest procesem trudnym w realizacji oraz kosztownym. Dlatego warto sprawdzić, w jakich sytuacjach jest ona zalecana.

W jakich sytuacjach może być potrzebna relokacja linii produkcyjnych w ramach działalności danego zakładu?

Relokacja linii produkcyjnych o charakterze wewnętrznym przebiega w obrębie funkcjonowania jednego zakładu, czyli na przykład między halami należącymi do niego. Przewóz maszyn może być realizowany wówczas, gdy dochodzi do:

  • wymiany urządzeń na nowe w jednym z oddziałów, jednak stare sprzęty przydadzą się w innym miejscu,
  • integracji kilku placówek w ramach jednego oddziału – powodem mogą być oszczędności, związane z niepewną sytuacją na danym rynku i spadkiem popytu,
  • rozwoju przedsiębiorstwa, co wynika na przykład z wprowadzenia nowego asortymentu do oferty i chęci zwiększenia zdolności produkcyjnych.

Inne powody to przesunięcie maszyn na nowo utworzone stanowiska robocze lub konieczność dostosowania się do zmian w przepisach, na przykład z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Wewnętrzna relokacja linii produkcyjnych może zostać podjęta zawsze wtedy, gdy wdrażasz inwestycje zmierzające do usprawnienia działalności Twojej zakładu.

Pamiętaj, że sprawna i skuteczna realizacja przedsięwzięcia jest możliwa, jeśli skorzystasz z usług wyspecjalizowanej firmy. Powinna ona, tak jak Inrel, posiadać wieloletnie doświadczenie w ramach organizacji transportu maszyn, a także dysponować fachowym personelem oraz specjalistycznymi środkami przewozowymi i manipulacyjnymi.

Planowanie relokacji linii produkcyjnej – inrel.pl
Planowanie relokacji linii produkcyjnej – inrel.pl

Relokacja linii produkcyjnych nierzadko jest przeprowadzana pomiędzy dwoma oddziałami czy halami należącymi do tego samego zakładu. Jest to potrzebne na przykład wówczas, gdy w jednym z nich stare maszyny są zastępowane nowymi albo trzeba dostosować się do zmian w przepisach prawnych.

Zewnętrza relokacja linii produkcyjnych – kiedy warto się na nią zdecydować?

Relokacja linii produkcyjnych, która polega na przeniesieniu sprzętów poza dotychczasowy obszar działania zakładu, ma charakter zewnętrzny. Takie przedsięwzięcie warto przeprowadzić wówczas, gdy chcesz się pozbyć starych maszyn i znalazłeś kupca w innym regionie czy państwie. To także idealny sposób na przewiezienie użytkowanych przez Ciebie urządzeń w sytuacji, gdy w Twojej firmie trwa remont, a maszyny mają być tymczasowo wykorzystywane przez inny zakład.

Przenoszenie linii produkcyjnych może zostać zainicjowane także w obliczu ekspansji firmy. Korzyści wizerunkowe oraz ekonomiczne, związane z perspektywą pozyskania nowych partnerów biznesowych, zwiększenia liczby klientów oraz znalezienia dodatkowych źródeł dochodu, może przynieść:

  • zmiana siedziby przedsiębiorstwa,
  • otworzenie kolejnych oddziałów w innych regionach bądź państwach.

Relokacja linii produkcyjnych to wprawdzie czaso- oraz kosztochłonne przedsięwzięcie, jednak w wielu sytuacjach warto się na nie zdecydować. Dotyczy to na przykład sprzedaży starych urządzeń eksploatowanych w zakładzie, jego ekspansji rynkowej w innych krajach czy wymiany maszyn z uwagi na konieczność dostosowania się do nowych przepisów prawa.

Bez względu na to, czy planujesz wewnętrzną, czy zewnętrzną relokację maszyn – postaw na doświadczoną w tych usługach firmę, która fachowo i sprawnie przeprowadzi cały proces. Skontaktuj się z Inrel!

google_news