Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn

Sarkander połączy pielgrzymów

Fot. Muzeum im. św. Jana Sarkandra w Skoczowie

Od pierwszej niedzieli adwentu diecezja bielsko-żywiecka Kościoła katolickiego rozpoczęła przeżywanie Roku św. Jana Sarkandra. 17 marca 2020 roku minie bowiem 400 lat od śmierci urodzonego w Skoczowie męczennika. Z kolei 21 maja przypada 25. rocznica jego kanonizacji.

Już wiadomo, że centralne obchody Roku św. Jana Sarkandra odbędą się na Kaplicówce w Skoczowie 24 maja. Planowana jest ponadto pielgrzymka diecezjalna do Ołomuńca, która odbędzie się 10 października. Bp Roman Pindel, zwierzchnik diecezji bielsko-żywieckiej, ma nadzieję, że wydarzenia te zgromadzą licznych pielgrzymów, którzy uczczą wyniesionego na ołtarze rodaka. Rozmowy nad organizacją obu przedsięwzięć są bardzo intensywne. W Ołomuńcu spotkali się w tej sprawie m.in. abp Jan Graubner, metropolita ołomuniecki, bp Roman Pindel oraz proboszcz skoczowskiej parafii św. Ap. Piotra i Pawła, Witold Grzomba.

Jan Sarkander urodził się 20 grudnia 1576 roku w Skoczowie, w piwnicy obecnej kamienicy przylegającej do ratusza, w czasie przemarszu wojsk rakuskich przez miasto. Ochrzczony został przez ks. Wojciecha Gagatkowskiego w kościółku szpitalnym należącym wtedy do katolików. Był czwartym synem mieszczanina Grzegorza Macieja Sarkandra i Heleny z Góreckich. W 1578 roku, po śmierci ojca, mały Jan przeniósł się z matką do Przybora na Morawy, gdzie uczył się w katolickiej szkole parafialnej, a potem rozpoczął naukę w kolegium jezuickim w Ołomuńcu. Był doktorem filozofii i teologii. Został oskarżony o współpracę z Polakami i o ściągnięcie na Morawy najazdu Kozaków. Przez tortury usiłowano wymóc na nim przyznanie się do winy. Oprawcy domagali się także – bezskutecznie – wyjawienia tajemnicy spowiedzi. Kapłan zmarł 17 marca 1620 roku po miesiącu doznanych mąk w więzieniu. Jego szczątki pochowano potajemnie w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ołomuńcu. Papież Pius IX beatyfikował Jana Sarkandra 6 maja 1860 roku, a Jan Paweł II kanonizował go 21 maja 1995 roku w Ołomuńcu, a tuż potem na Kaplicówce modlił się z rzeszą kilkuset tysięcy pielgrzymów.

Uroczystości ku czci świętego odbywają się w Skoczowie tradycyjnie w pierwszą niedzielę czerwca. Pod Kaplicówką działa także Muzeum Parafialne im. św. Jana Sarkandra, znajdujące się w miejscu jego urodzenia, kamienicy zwanej Sarkandrówką. Tam również 17 grudnia miała miejsce skoczowska inauguracja Roku św. Jana Sarkandra. Prelekcję wygłosiła historyk Halina Szotek, a o część artystyczną zadbał Józef Broda.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
KapralAl
KapralAl
4 lat temu

Sprowadził na morawy lisowczyków którzy mordowali ludność protestancką. Większość jego działań polegała na zwalczaniu protestantów nie przebierając w środkach. Taki to był święty…