Wydarzenia Cieszyn

W drodze do ojczyzny… Cieszyn czeka na repatriantów

Fot. UM Cieszyn

Cieszyn aktywnie uczestniczy w procesie repatriacji Polaków, którzy pozostali na Wschodzie, a zwłaszcza w azjatyckiej części byłego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, i na skutek deportacji, zesłań i innych prześladowań narodowościowych lub politycznych nie mogli się w Polsce osiedlić. W ten sposób do ojczyzny wróciło kilkanaście osób.

Jak informuje Lucyna Lanc-Kasperek z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Cieszynie, w latach 1998-2015 miasto przyjęło na swój teren łącznie 13 repatriantów. W 1998 roku nad Olzą zamieszkała czteroosobowa rodzina z Kazachstanu, a cztery lata później Cieszyn otworzył się na kolejną trzyosobową familię, również z Kazachstanu. W 2010 roku na tym terenie osiedliła się jedna osoba z Ukrainy, a w 2015 zaproszenie ze strony samorządu przyjęła pięcioosobowa rodzina z Kazachstanu. Co ważne, wszyscy repatrianci usamodzielnili się.

– W 2019 roku miasto rozpoczęło działania związane z przyjęciem kolejnej rodziny. Zakład Budynków Miejskich przeprowadził rozpoznanie i zaproponował lokal z zasobów gminy, który mógłby zostać przekazany następnej rodzinie repatriantów. Rozpatrywano wówczas przyjęcie, według kolejności zgłoszeń, czteroosobowej rodziny z Krasnodolska w Kazachstanie. Nawiązano z nią kontakt w celu uzyskania potwierdzenia chęci osiedlenia się na terenie Cieszyna, jednak pomimo kilkakrotnego przesłania korespondencji nie uzyskano odpowiedzi – wyjaśnia Lucyna Lanc-Kasperek.

Z powodu epidemii i utrzymujących się obostrzeń, w 2020 roku wstrzymano działania w tym zakresie, ale niedawno podjęto decyzję o ich kontynuacji. Zainteresowanie osiedleniem się w Cieszynie potwierdziła czteroosobowa rodzina z Kazachstanu. W maju planowane jest przekazanie Radzie Miejskiej Cieszyna projektu uchwały w sprawie zapewnienia repatriantom warunków do osiedlenia się oraz projektu uchwały w sprawie określenia formy, wysokości i trybu przyznawania im pomocy.

– Po podjęciu uchwał niezbędne będzie także przekazanie do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wniosku o dotację na dofinansowanie kosztów ponoszonych przez gminę w związku z osiedleniem się na jej terenie repatriantów. Termin przyjazdu rodziny powiązany będzie z uzyskaniem przez jej członków wiz krajowych w celu repatriacji, a także z terminem zakończenia remontu mieszkania – dodaje Lucyna Lanc-Kasperek.

google_news
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
OrWell
OrWell
2 lat temu

Kilka razy oferować i nic? Ludzi potrzebujących, którzy od razu odpowiedzą, znajdziemy bliżej.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

Rychło w czas powstaje projekt uchwały. I dodatkowe uwarunkowania po przyjęciu uchwały. Dostanie urząd dotację, będzie za co pomóc repatriantom a jeśli nie?

Arek Barek
Arek Barek
2 lat temu

13 repatriantów w ciągu 17 lat wygląda na zabawę samorządu. Akcja jest jak najbardziej słuszna i pożądana ale tempo to śmieszne……. takie bogate miasto jak Cieszyn powinno przyjmować minimum 130 osób rocznie a optymalna ilość to 1300 osób aby zrównoważyć spadek populacji

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Arek Barek

Repatriantami załatać spadek populacji, nieźle wymyślone liczby ale tylko wymyślone.