Wydarzenia Bielsko-Biała

Ciekawy spacer po cmentarzu. Mało znana nekropolia w centrum miasta

Mało kto pamięta o istnieniu tzw. Nowego Cmentarza Ewangelickiego w Bielsku-Białej. A szkoda, bo spoczywa tutaj wielu zasłużonych bielszczan. Znajduje się on przy ul. Listopadowej i jest czynny do dziś. Pierwszy pochówek odbył się tutaj w 1911 roku, w ramach trwającego właśnie festiwalu pn. Cithara Sanctorum Silesia 2023 można było poznać jego tajemnice.

Nowy Cmentarz Ewangelicki w Bielsku-Białej powstał na zakupionym terenie gospodarstwa Batheltów. W latach 90-tych XIX wieku uzyskano pozwolenie władz miejskich na założenie w tym miejscu cmentarza, ponieważ ten znajdujący się na bielskim Syjonie stawał się już zbyt mały. Nie stało się to jednak od razu. Dopiero w kolejnym wieku, podjęto prace nad urządzeniem miejsca pochówku. Wyburzono budynki gospodarcze, opracowano pierwotny plan. Później rozstrzygnięto konkurs na bardziej artystyczne rozplanowanie cmentarza. Wybrano projekt wiedeńskiego architekta Hansa Mayra. Według planów jego współautorstwa wybudowano wcześniej pasaż Komunalnej Kasy Oszczędności w Bielsku.

Na Nowym Cmentarzu Ewangelickim znajdują się groby wielu ważnych postaci z I poł. XX wieku, m.in. burmistrza Karola Steffana seniora, twórcy bielskiego muzeum Edwarda Schnacka, artystki operowej Felicji Kaszowskiej-Krotowskiej, wszystkich pastorów bielskich po 1911 r. oraz licznych fabrykantów jak np. Moritza Bartelmussa, Karola Büttnera seniora, Karola Gepperta, Moritza Graubnera, Gustawa Josephy’ego juniora, Gustawa Molendy, Oswalda Molendy, Waltera Piescha, Fryderyka Plutzara, Georga Schwabego, Ernesta Starkego, Karola Steffana juniora, Ernesta i Karola Stosiusów, Rudolfa Twerdy’ego, Leopolda Vogta i Karola Zipsera. Znajduje tu się także pomnik żołnierzy poległych w I wojnie światowej.

– Spacer na cmentarzu odbywa się w ramach festiwalu, którego wydarzenia mają miejsce nie tylko w Bielsku-Białej. Tydzień temu było spotkanie z autorem książki o Księstwie Cieszyńskim. Dzisiaj spacer, a później koncert w kościele w Białej, natomiast wydarzenia odbywają się także w Cieszynie i Skoczowie. Spacer śladami ewangelików bielskich w tym roku rozpoczynamy trochę od tyłu, od nowego cmentarza, który swoje lata też już ma. Można powiedzieć, że spoczywa tutaj wielu przedstawicieli miejskiej elity – fabrykanci, burmistrzowie, osoby zasłużone dla kultury. Jako, że cmentarz leży trochę na uboczu, to w zasadzie rzadko się tutaj zapuszcza ktoś, kto nie jest związany przez rodzinne pochówki, albo z ciekawości. Więcej dzieje się na starym cmentarzu przy ul. Frycza-Modrzewskiego, więcej tam oprowadzamy. Stąd pomysł, żeby w tym roku zrobić inaczej, żeby przybliżyć miejsce, które ma piękną historię – mówiła przewodniczka Katarzyna Sylwestrzak.

Spacer po cmentarzu i okolicach bielskiego Syjonu trwał ponad 2 godziny. Później zebrani uczestniczyć mogli w koncercie muzyki sakralnej w kościele w Białej. Cithara Sanctorum Silesia to festiwal, który zadebiutował w 2021 roku. Ukazuje nową ideę prezentacji muzyki we wnętrzach sakralnych w kontekście historycznym ziemi cieszyńskiej i w odwołaniu do tradycji zbioru śpiewów nabożnych i kościelnych „Cithara Sanctorum” od którego wziął nazwę, a którego autor, Jerzy Trzanowski, urodził się w Cieszynie. Główną ideą, która wyróżnia ten festiwal, jest czerpanie z tradycji muzycznej kościoła ewangelicko-augsburskiego. W latach ubiegłych wydarzenia odbywały się w Cieszynie, Bielsku-Białej, Ustroniu, Wiśle i Jaworzu. W tym roku są to dwa wydarzenia koncertowe (Bielsko-Biała i Skoczów), spotkanie w Willi Sixta oraz spacery tematyczne.

google_news