Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Czym jest i do czego prowadzi choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego?

Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego to choroba stawów, której występowanie rośnie wraz z wiekiem. Częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Na czym polega? Jak wygląda jej leczenie?

Czym jest choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego?

Gdy degeneracja chrząstki stawowej przeważa nad procesami syntezy mówimy o występowaniu procesu chorobowego. Pogorszeniu ulega jakość i funkcjonalność elementów, takich jak płyn stawowy, błona maziowa, warstwa podchrzęstna kości i ścięgien czy też mięśni stawu biodrowego.

Choroba jest diagnozowana w oparciu o analizę obrazu klinicznego oraz badań dodatkowych, takich jak RTG czy USG.

Jakie są objawy choroby zwyrodnieniowej?

U chorych występuje ból w okolicy pachwiny, uda bądź też pośladka, który staje się silniejszy w trakcie ruchu a ustępuje w spoczynku. Bóle nocne i spoczynkowe są charakterystyczne dla zaawansowanych stadiów choroby.

Inne objawy, które występują u osób chorych to sztywność stawu, ograniczona ruchomość stawu i osłabiona siła mięśni obręczy miednicznej oraz kończyn dolnych. Chorzy doświadczają również zaburzeń równowagi i zaburzeń chodu.

Choroba zwyrodnieniowa – leczenie

U pacjentów cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawu biodrowego stosowana jest farmakoterapia, w tym NLPZ, pochodne opioidów, kortykosteroidy.

W przypadku, gdy zmiany są znacznie zaawansowane a chory odczuwa dotkliwy ból nie ustępujący mimo wdrożenia farmakoterapii, wykonywany jest zabieg endoprotezoplastyki. Zabieg polega na wszczepieniu sztucznego stawu biodrowego w miejsce uszkodzonych struktur, takich jak panewka czy główka.

Warto jednak pamiętać, że endoproteza nie zastąpi własnego stawu pacjenta. Z tego też względu poza samym zabiegiem kluczową rolę w powrocie chorego do sprawności odgrywa rehabilitacja po endoprotezie biodra. Zastosowana terapia powinna być spersonalizowana i dostosowana do potrzeb danej osoby, wszczepionej endoprotezy, stylu życia oraz ogólnego stanu zdrowia. Rehabilitacja może być realizowana w placówce zewnętrznej, bądź też w domu pacjenta, z którym pracuje wówczas fizjoterapeuta z dojazdem do domu.

google_news